Astma u kotów

Astma u kota

Co to jest astma kotów?

Astma kotów to inna nazwa choroby zapalnej oskrzeli kotów, charakteryzującej się zapaleniem dolnych dróg oddechowych, której przyczyny nie da się dokładnie określić. Uważa się, że astma kotów ma podłoże alergiczne, jednak nie udało się dotychczas wykazać czy choroba ta nie jest wywołana innymi czynnikami. Na skutek przewlekłego zapalenia i zalegającej wydzieliny w drogach oddechowych, dochodzi do nadmiernego wypełnienia płuc powietrzem i trwałych zmian w pęcherzykach płucnych takich jak zwłóknienie, rozszerzenie oskrzeli, czy rozedma.

Astma występuje głównie u kotów młodych i kotów w średnim wieku. Nie ma wyraźnych predyspozycji, choć wydaje się, że mogą chorować częściej samice (pomiędzy 2 a 8 rokiem życia) oraz koty syjamskie.

Objawy astmy

Objawy astmy są przewlekłe i rozwijające się powoli. Ataki kaszlu występują na początku sporadycznie i mogą być czasem mylone z wymiotami. Koty także mogą kichać. Oddech może stać się z czasem przyspieszony i świszczący. U niektórych kotów z zaawansowaną chorobą występują trudności w oddychaniu, koty mogą zacząć wtedy oddychać przez otwartą jamę ustną. Koniecznie należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który zbada kota i zleci odpowiednie badania, by wyjaśnić przyczyny kaszlu.

Przyczyny

Do tej pory nie określono dokładnie przyczyn tej choroby. Wydaje się, że wszelkie potencjalne alergeny, jakie dostają się do dróg oddechowych, mogą wywołać nadmierną reakcję ze strony oskrzeli. Smog, dym papierosowy, pył w kuwecie, lakiery do włosów, odświeżacze powietrza, roztocza kurzu domowego, naskórek ludzi oraz zwierząt, pyłki roślin, zimne powietrze- mogą stać się przyczyną astmy.

Leczenie

Jeśli zauważymy takie objawy u naszego kota, nie zwlekajmy z wizytą u lekarza weterynarii. Ataki kaszlu znacząco pogarszają jakość życia kota a narastające zmiany w płucach mogą zagrażać życiu zwierzęcia. Astma to choroba przewlekła, konieczne może być podawanie leków przez całe życie zwierzęcia. W zależności od stanu lekarz dopasuje właściwą terapię. Właściciele powinni zwracać uwagę na nasilenie kichania, kaszlu , świstów oddechowych czy duszności i zgłaszać ich wystąpienie lekarzowi prowadzącemu. Oprócz leczenia farmakologicznego bardzo istotne jest wyeliminowanie czynników potencjalnie mających wpływ na występowanie astmy. Większość kotów dobrze znosi chorobę, pod warunkiem ścisłej współpracy z prowadzącym lekarzem weterynarii.

Inne częste choroby kotów

Choroby jelit

Problemy z jelitami u kotów pojawiają się dosyć często. Głównymi objawami chorób…

Choroby nerek

Nerki są parzystym narządem leżącym w jamie brzusznej. Ich podstawowa rola polega…

Choroby serca

Choroby serca u kotów mogą pojawić się w każdym wieku. U kotów bardzo młodych…