Choroby dolnych dróg moczowych – FLUTD u kotów

FLUTD u kota

Co to jest FLUTD?

FLUTD pochodzi od angielskiego wyrażenia „feline lower urinary tract disease”, opisującego choroby dolnych dróg moczowych u kotów. FLUTD możemy podzielić na dwie grupy- obstrukcyjną i nieobstrukcyjną. Koty z postacią obstrukcyjną, w wyniku zatkania cewki moczowej nie mogą oddać moczu. Stan taki jest bezpośrednim zagrożeniem życia i wymaga szybkiej interwencji lekarza weterynarii. Koty z postacią nieobstrukcyjną są w stanie oddawać mocz. Najczęściej jednak oddają mocz w bardzo niewielkich ilościach, w krótkich odstępach czasu.

Predyspozycje do wystąpienia FLUTD

Predysponowane do choroby są koty w wieku od 2-7 roku życia, kastrowane samce, koty nerwowe i płochliwe, koty niewychodzące, pijące mało wody, koty otyłe, mało aktywne, koty narażone na stres.

Przyczyny FLUTD

Przyczyny mogą być bardzo różne. Najczęściej mówimy o przyczynach idiopatycznych, jeśli nie jesteśmy w stanie dokładnie wskazać co wywołało FLUTD. Możliwe przyczyny wywołujące chorobę to między innymi: życie w domu z kilkoma kotami, zwłaszcza gdy istnieje między nimi konflikt, przeprowadzka, pojawienie się dziecka, nowe zwierzę w domu, stres związany z oddawaniem moczu (zbyt mała ilość kuwet, zabrudzona kuweta lub nieodpowiednie dla niej miejsce), nagła zmiana w diecie kota, remont, stres właściciela. Inne możliwe przyczyny FLUTD to kamienie moczowe, czopy w cewce moczowej, infekcje, nowotwory, urazy.

Objawy

Do najczęstszych objawów należą: trudność w oddawaniu moczu, napinanie się i oddawanie niewielkich ilości moczu, częstsze oddawanie moczu, krew w moczu, pobudzenie, niepokój, oddawanie moczu poza kuwetą. Koty mogą stać się drażliwe i agresywne, mogą nadmiernie wylizywać okolice krocza i brzucha.

Leczenie

Jeśli zauważysz wyżej wymienione objawy o swojego kota, nie zwlekaj z wizyta u lekarza weterynarii. Skutki długotrwałego wstrzymania moczu mogą prowadzić do poważnych zmian – niewydolności nerek, pęknięcia pęcherza moczowego, nawet w konsekwencji śmierci zwierzęcia.
Konieczne jest wykonanie badań (badanie moczu, usg/rtg pęcherza moczowego, posiew moczu, badania krwi) i udrożnienie cewki moczowej oraz wprowadzenie farmakoterapii – leków rozkurczowych, przeciwbólowych, czasem antybiotyków, odpowiedniej diety.

Inne częste choroby kotów

Chlamydioza

Chlamydioza jest to zakaźna choroba kociąt, rzadziej starszych zwierząt…

Choroby jelit

Problemy z jelitami u kotów pojawiają się dosyć często. Głównymi objawami chorób…

Choroby kotów – astma

Astma kotów to inna nazwa choroby zapalnej oskrzeli…