Chlamydioza

Chlamydioza u kotów

Chlamydioza u kota

Co to jest chlamydioza?

Chlamydioza jest to zakaźna choroba kociąt, rzadziej starszych zwierząt. Przebiega najczęściej z objawami długotrwałego i nawracającego zapalenia spojówek, a ponadto zapalenia krtani i płuc. Chlamydioza wywoływana jest przez wewnątrzkomórkową bakterię Chlamydophila felis.

Jak dochodzi do zakażenia?

Bakteria bardzo krótko żyje poza organizmem gospodarza. Dlatego też, aby doszło do zarażenia, niezbędny jest bezpośredni kontakt z chorym kotem. Wydzielina z worka spojówkowego jest głównym materiałem roznoszącym zarazek.

Objawy

Objawy najczęściej zaczynają się od jednego oka, potem obejmują także drugie. Możemy zauważyć zwiększoną ilość wodnistej wydzieliny. Często jest ona przejrzysta i płynna, z czasem jednak może stać się bardziej śluzowata, mętna i ropna. Spojówki mogą być obrzęknięte i ciemnoczerwone, oko może być przymknięte i bardzo bolesne. Nasz kot może wyglądać, jakby uderzył się w oko podczas zabawy. U niektórych zwierząt może wystąpić przemijająca gorączka, utrata apetytu a także katar i kichanie.

Leczenie

Jeśli zauważysz podobne objawy u swojego kota, zgłoś się do lekarza weterynarii. Aby potwierdzić ostateczną diagnozę, należy pobrać wymaz z oka i wysłać do laboratorium. Po uzyskanych wynikach, lekarz weterynarii wprowadzi odpowiednią kurację antybiotykową. Pamiętaj, że chlamydioza jest chorobą bardzo zaraźliwą. Jeśli masz w domu więcej kotów, warto poradzić się lekarza weterynarii, jak ustrzec pozostałe zwierzęta przed zarażeniem.

Zapobieganie

Aby zapobiec chorobie stosuje się u kotów coroczne szczepienia ochronne (zarówno u zwierząt wychodzących, jak i przebywających jedynie w domu).

Inne częste choroby kotów

Białaczka

Białaczka kotów to zakaźna choroba wywoływana przez wirus FeLV z rodziny…

Choroby jelit

Problemy z jelitami u kotów pojawiają się dosyć często. Głównymi objawami chorób…