Najczęściej spotykane choroby kota

Astma

Astma kotów to inna nazwa choroby zapalnej oskrzeli kotów, charakteryzującej się zapaleniem dolnych dróg oddechowych, której przyczyny nie da się dokładnie określić.

Białaczka

Białaczka kotów to zakaźna choroba wywoływana przez wirus FeLV z rodziny Retroviridae. Wirus białaczki kociej ma właściwości onkogenne. Zakażeniu najczęściej towarzyszy powstanie chłoniaków.

Chlamydioza

Chlamydioza jest to zakaźna choroba kociąt, rzadziej starszych zwierząt. Przebiega najczęściej z objawami długotrwałego i nawracającego zapalenia spojówek, a ponadto zapalenia krtani i płuc.

Choroby dolnych dróg moczowych – FLUTD

FLUTD pochodzi od angielskiego wyrażenia „feline lower urinary tract disease”, opisującego choroby dolnych dróg moczowych u kotów. FLUTD możemy podzielić na dwie grupy- obstrukcyjną i nieobstrukcyjną.

Choroby jelit

Problemy z jelitami u kotów pojawiają się dosyć często. Głównymi objawami chorób jelit są biegunka lub zaparcia, czasami także wymioty.

Choroby nerek

Nerki są parzystym narządem leżącym w jamie brzusznej. Ich podstawowa rola polega na oczyszczaniu krwi ze szkodliwych produktów przemiany materii.

Choroby serca

Choroby serca u kotów mogą pojawić się w każdym wieku. U kotów bardzo młodych najczęściej mamy do czynienia z wadami wrodzonymi serca. U kotów dorosłych i starszych najczęściej występuje tzw. kardiomiopatia przerostowa.

Choroby wątroby

Wątroba jest największym narządem kociego organizmu. Pełni bardzo wiele istotnych funkcji. Wątroba uczestniczy w większości przemian metabolicznych, jest organem detoksykacyjnym (usuwa toksyny z organizmu).

Cukrzyca

Cukrzyca jest to zaburzenie metaboliczne, charakteryzujące się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi.

FIV

FIV to inaczej wirus nabytego niedoboru immunologicznego kotów (ang. feline immunodeficiency virus, FIV) – wirus z rodzaju lentiwirusów z rodziny retrowirusów.

Grzybica skóry

Grzybica to zaraźliwa choroba, wywoływana najczęściej przez dwa rodzaje grzybów: Microsporum canis lub Trichophyton mentagrophytes. Grzybica skóry może dawać bardzo różne objawy sugerujące czasami zupełnie inne choroby.

Herpeswiroza

Jest to choroba dotycząca układu oddechowego i oczu, wywołana przez wirus, należący do rodziny Herpeswirus. Zakażenie bardzo często jest trwałe. Koty stają się nosicielami wirusa przez całe swoje życie.

Kaliciwiroza

Jest to choroba wywoływana przez wirus należący do rodziny Kalicivirus. Kaliciwirus jest jednym z czynników składających się na występowanie kociego kataru.

Nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy to jedno z najczęściej spotykanych zaburzeń hormonalnych u kotów. Jest wynikiem nadmiernego wydzielania hormonów tarczycy.

Panleukopenia

Panleukopenia, znana jest również jako zakaźne zapalenie jelit kotów, tyfus koci, nosówka kotów, czy agranulocytoza. To wirusowa, bardzo zaraźliwa choroba wszystkich kotowatych. Choroba występuje na całym świecie.

Pasożyty wewnętrzne

Pasożyty wewnętrzne kotów żyją najczęściej w przewodzie pokarmowym swojego żywiciela. Podrażniają one błonę śluzową jelit, ograniczają wchłanianie składników pokarmowych, wydzielają do organizmu wiele toksyn i szkodliwych substancji.

Pchły

Inwazja pcheł u kota bywa bardzo uciążliwa. Pchły mogą przenosić wiele patogenów, są także żywicielami pośrednimi tasiemców. Duża ilość tych pasożytów, zwłaszcza u osobników chorych lub młodych kociąt, może doprowadzić do znacznej anemii i osłabienia.

Świerzb uszny

Świerzb uszny to choroba wywołana przez roztocza, żyjące na powierzchni skóry i w kanale słuchowym. Świerzbowiec cały cykl rozwojowy odbywa na swoim żywicielu. Nie oznacza to jednak, że osobniki dorosłe nie mogą przeżyć w otoczeniu naszego pupila.

Wścieklizna

Wścieklizna to ostro przebiegająca choroba wirusowa zwierząt, w tym także człowieka, powodująca zmiany zapalne w mózgu. Przyczyną choroby jest wirus należący do rodziny Rhabdoviridae.

Zaburzenia w zachowaniu – stres

Koty są zwierzętami bardzo wrażliwymi i bardzo łatwo jest wywołać u nich stres. Jednocześnie są zwierzętami bardzo skrytymi. Czasami nam, właścicielom, trudno jest domyślić się, że z kotem dzieje się coś niedobrego.

Zakaźne zapalenie otrzewnej (Feline Infectious Petronitis, FIP)

Zakaźne zapalenie otrzewnej jest postępującą, śmiertelną chorobą domowych i wolno żyjących kotów, wywołaną przez koronawirus.