Baw się ze swoim psem

Włączenie różnych form gier i zabaw do codziennej rutyny psa jest niezbędne, aby pomóc mu zachować zdrowie i rozwinąć kochającą osobowość.

Wspólny czas ma korzystny wpływ na Was oboje. Zabawa z psem pomaga złagodzić stres i objawy depresji, pobudza intelektualnie i poprawia ogólne samopoczucie. To samo dotyczy Twojego psa. Włączenie różnych form gier i zabaw do codziennej rutyny psa jest niezbędne, aby pomóc mu zachować zdrowie i rozwinąć kochającą osobowość.

Korzyści płynące ze wspólnej zabawy

Zabawa i wspólne spędzanie czasu są ważne dla Twojego psa z wielu powodów – od rozrywki po stymulację poznawczą:

  • Kondycja fizyczna. Aktywna zabawa utrzymuje organizm psa w zdrowiu. Zapewnia prawidłową pracę serca, mięśni, stawów oraz poprawia ogólną koordynację.
  • Zdrowie psychiczne. Gry i zabawy z określonymi zasadami zmuszają psa do używania mózgu, a to pomaga mu się lepiej skupić również podczas wykonywania innych czynności.
  • Umiejętności społeczne. Zabawa z innymi psami i ludźmi poprawia ogólne umiejętności społeczne psa – Twój pies uczy się podstawowych zasad i etykiety.
  • Budowanie więzi. Bawiąc się i spędzając czas ze swoim futrzastym towarzyszem, budujesz i umacniasz Waszą więź.
  • Twoje zdrowie. Zabawa z psem łagodzi także Twój stres, zapewniając Ci odrobinę ruchu!

Zabawy szkoleniowe

Istnieje wiele angażujących i stymulujących zabaw, które Twój pies pokocha całym sobą. Te najlepsze oferują jednak jednocześnie różne formy nauki. Oto przykłady aktywności, które poza świetną zabawą będą dla psa też doskonałym treningiem.

Zabawa w „ciepło” i „zimno”

Ta zabawa pomoże Twojemu psu poprawić umiejętności słuchania – dzięki niej czworonóg stanie się bardziej uważny i wrażliwy na dźwięk Twojego głosu. Jak zacząć? Ukryj smakołyk, gdy pies nie patrzy. Używaj spokojnego tonu głosu dla określenia „zimno”, gdy pies oddala się od schowanego przysmaku, a bardziej podekscytowanego dla „ciepłego”, kiedy poszukiwacz będzie zbliżał się do smakołyka. Twoja komunikacja werbalna i ton głosu pomogą psu znaleźć ukrytą ucztę.

Zabawy z rozwiązywaniem problemów

Tego typu zabawy rozwijają umiejętność dedukcji i skutecznego rozwiązywania problemów, wpływają też na wzrost pewności siebie Twojego psa. Przywiąż wstążkę lub mały sznurek do smakołyka i ukryj go pod meblem na tyle daleko, aby pies nie mógł dosięgnąć go pyskiem czy łapą. Zachęć czworonoga do zbadania zagadki i sprawdzenia, co stanie się, gdy szarpnie za sznurek. Uważaj tylko, by zamiast przysmaku nie zjadł sznurka…

Kurs Agility w wydaniu zrób to sam

Zwinność do treningu zarówno psychiczny, jak i fizyczny – przygotujesz go z pomocą łatwo dostępnych przedmiotów, które z pewnością masz pod ręką w domu! Zaaranżuj tor przeszkód – wykorzystaj krzesła kuchenne i pozwól psu przecisnąć się między nogami. Ustaw kij od mopa tak, aby musiał przez niego przeskoczyć! Podążając za Twoimi wskazówkami, aby ominąć przeszkody, pies będzie się świetnie bawić, ale też nabywać cenną umiejętność słuchania poleceń.

Naucz psa utrzymywać kontakt wzrokowy

Pozwoli Ci to skupić na sobie uwagę psa, gdy jest rozproszony. Jak rozpocząć trening? Weź smakołyk i przyłóż do czoła albo oka, a następnie poproś psa, aby na Ciebie spojrzał. Z czasem przysmak zastąp po prostu sygnałem ręcznym lub komendą słowną, która sprawi, że Twój pupil nawiąże z Tobą kontakt wzrokowy. 

W pogoni za zdobyczą

Pozwól psu eksplorować jego instynkt łowcy w nieco mniej krwiożerczy sposób! Ta zabawa to także doskonała okazja do poćwiczenia kontroli i posłuszeństwa poprzez upuszczenie przedmiotu na polecenie. Weź długi drążek lub kij i zawiąż na jednym jego końcu linę, do niej zaś zabawkę. A teraz pociągnij „ofiarę”, zatrzymując ją od czasu do czasu, aby zwrócić uwagę psa. Gdy rozpocznie pościg, pozwól mu czasem złapać „zdobycz”, żeby się nie zniechęcił.

Aportowanie

Aportowanie to najlepsza możliwa zabawa dla energicznych psów, która wykorzystuje ich naturalny instynkt do biegania. Dla urozmaicenia i podniesienia poziomu trudności możesz użyć frisbee, które jest trochę trudniejsze do złapania niż zwykła piłka. Często zmieniaj wysokość, odległość i kierunek rzutów, aby pies był nieustannie zaangażowany w zabawę zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Przeciąganie liny

Psy uwielbiają ciągnąć i szarpać. Może więc zmierzycie się w przeciąganiu liny? To nie tylko dobre ćwiczenie fizyczne dla Was obojga, ale przede wszystkim mega frajda dla Twojego czworonoga. Pamiętaj jednak, aby w trakcie zabawy ćwiczyć komendy, takie jak np. upuść to. I koniecznie – daj czasem psu wygrać!

Co za dużo, to niezdrowo

Zabawa z czworonogiem jest korzystna i niezbędna dla jego prawidłowego rozwoju psychoruchowego, jeśli jednak trwa zbyt długo, może prowadzić do nadmiernej stymulacji i wzrostu agresji. Podobnie jak z innymi rzeczami w życiu i tutaj trzeba więc zachować umiar. Najlepszym sposobem jest przerwanie zabawy w momencie, gdy pies wciąż ma świetny humor i jest podekscytowany, dzięki czemu chętnie przejdzie do innej, mniej aktywnej czynności.

Omówione gry i zabawy sprawią, że Twój psi przyjaciel będzie dłużej sprawny fizycznie i psychicznie, a przede wszystkim przeszczęśliwy!

Szukasz lekarza weterynarii?

Lekarz weterynarii odgrywa kluczową rolę w dbaniu o zdrowie Twojego zwierzaka. Podaj swoją lokalizację, by znaleźć lekarzy weterynarii w pobliżu.


Chcesz udostępnić ten artykuł?


Wybrane dla Ciebie

STREFA ROZRYWKI
Projekty DIY, czyli zrób to sam
STREFA ROZRYWKI

Strefa rozrywki to miejsce nieskrępowanej zabawy. Przygotuj super atrakcje dla swojego futrzastego przyjaciela z pomocą naszych filmów i poradników.

Opieka nad zwierzętami - artykuły, nowości, porady
Pchły i kleszcze
CHOROBY PRZENOSZONE PRZEZ PASOŻYTY ROZPRZESTRZENIAJĄ SIĘ W SZYBKIM TEMPIE

DOWIEDZ SIĘ, DLACZEGO TWOJE ZWIERZĘ RÓWNIEŻ MOŻE BYĆ ZAGROŻONE

Odkryj najlepsze rozwiązania dla zwierząt

Szukasz niezawodnych rozwiązań w opiece nad zwierzętami?

Dołącz do MyPet.com, aby otrzymywać porady ekspertów dotyczące pielęgnacji zwierząt