Zwierzęta w podeszłym wieku

W organizmie starzejących się zwierząt, podobnie jak u ludzi, zachodzą duże zmiany. To okres, w którym zwierzęta często mogą wymagać specjalnej troski.


Jakie oznaki pojawiają się u starzejących się zwierząt?
Pierwsze oznaki starzenia się u psów i kotów są bardzo podobne do tych, jakie obserwujemy u ludzi — ospałość, zmęczenie, mniejszy apetyt, brak chęci do zabawy. Pojawia się siwizna, zwierzęta zaczynają częściej chrapać i nie są tak czujne jak kiedyś. Są słabsze, może dochodzić do utraty masy mięśniowej albo przybierania na wadze i otyłości. Starość to także czasem gorsza wydolność serca, problemy z przemianą materii spowodowane zmianami w gospodarce hormonalnej oraz spadek wydajności pracy mózgu.


Choroby w podeszłym wieku
W dobrych warunkach — przy odpowiedniej opiece medycznej, profilaktyce i leczeniu chorób oraz stabilnej diecie — zwierzęta żyją dziś coraz dłużej. Wraz z dłuższym wiekiem zwierząt pojawiają się problemy zdrowotne, które do tej pory nie były obserwowane u psów ani kotów. Sędziwe zwierzęta często cierpią na przewlekle zapalenia stawów wywołujący silne bóle, demencję, utratę słuchu oraz wzroku lub zaburzenia hormonalne takie jak cukrzyca. U kotów może występować nadczynność tarczycy i także cukrzyca.


Jak zadbać o sędziwego czworonoga?
Gdy nasz przyjaciel wkracza w jesień życia, musimy zacząć traktować go trochę inaczej, by zadbać o jego zdrowie i komfort. Zalecane są wtedy regularne kontrole u lekarza weterynarii, zwykle co sześć miesięcy, obejmujące ogólne badania kliniczne i ewentualnie badania krwi.


Na starość powinniśmy otoczyć naszego czworonoga specjalną troską. Gdy tylko zauważymy słabniecie mięśni, apatię, trudności z wstawaniem i chodzeniem, sztywny chód, utratę apetytu, utratę wagi, matowienie i wypadanie sierści, postępującą utratę słuchu i wzroku, powinniśmy z całą pewnością udać się do lekarza weterynarii. Lekarz po zbadaniu psa zaleci odpowiednie postępowanie w tym może zalecić leki, które poprawiają przepływ krwi w naczyniach włośniczkowych, powodują lepsze dotlenienie mózgu, serca i mięśni szkieletowych. Zwiększają przez to wydolność serca, pobudzają procesy metaboliczne w mózgu i spowalniają jego starzenie się powodowane niedokrwieniem związanym z procesami starzenia.


Porady
Porady dla właścicieli psów
• Aktywność zwierząt w podeszłym wieku spada, a wraz z nią zapotrzebowanie energetyczne — powinniśmy zadbać o to, by w tym okresie zwierzęta nie przybierały na wadze, bo może to odbić się na ich zdrowiu. Jednak w razie nagłej utraty wagi, powinniśmy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem weterynarii, bo może to być oznaką poważniej choroby.
• Z wiekiem psy zaczynają gorzej słyszeć. Powinniśmy zwracać na to wagę podczas spacerów, by nasz pies nie zrobił sobie krzywdy.
• Zwierzęta w podeszłym wieku często cierpią na bóle stawów, dlatego powinniśmy zapewnić im miękkie i wygodne posłanie.
• Każde, nawet najmniejsze trudności z poruszaniem się powinniśmy konsultować z weterynarzem i możliwie najszybciej wprowadzać odpowiednie leczenie, by sytuacja się nie pogarszała.
Porady dla właścicieli kotów
• Niektóre starsze koty nie są już tak skoczne jak kiedyś, więc jeśli ich posłanie jest wysoko, trzeba je przenieść w łatwiej dostępne miejsce.
• Starsze koty są mniej skore do zabawy, dlatego powinniśmy je do tego zachęcać, codziennie poświęcając im trochę czasu.
• Powinniśmy skonsultować się lekarzem weterynarii w sprawie diety.
• Jeśli kot nie potrafi zadbać o higienę, zwykle jest to oznaka dużego dyskomfortu.

Gdy tylko zauważymy, że sierść naszego kota jest niezadbana, powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Starsze koty mogą źle znosić chłody, dlatego jesienią i zimą powinniśmy wpuszczać je do ogrzewanych pomieszczeń.

Materiały powiązane

Kiedy, dlaczego i w jaki sposób można kąpać kota?

Koty z natury są bardzo czystymi zwierzętami – dużo czasu spędzają na…

Adopcja psa – „przed i po”. Porady na pierwsze 30 dni

W życiu zaadoptowanego psa pierwsze tygodnie spędzone z nowym opiekunem…

Nie zapominajmy o naszych ulubieńcach! – Ważne szczepienia dla psów

Każdy pies biega czasem za swym własnym ogonem, wylizuje lub podgryza…