Zimowe przygody: najważniejsze informacje dotyczące wyjazdu z psem zimą

Czy regularnie podróżujesz ze swoim psem, ale nie odważyłeś się wypróbować tego także zimą? Aktywność fizyczna i wspólnie spędzony czas pogłębią waszą relację i sprawią, że Twój pies będzie bardzo szczęśliwy. Dlatego nie pozwól, aby śnieg powstrzymał Cię przed podziwianiem natury razem ze swoim pupilem. Zebraliśmy najważniejsze informacje i rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę podczas wyprawy z psem. Wymaga to tylko niewielkiego wysiłku i organizacji, a wspomnienia będą na pewno niezapomniane.

Kiedy planujesz zimową wyprawę, musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy Twój pies jest do tego fizycznie przygotowany? Jeśli nie jest przyzwyczajony do dużego wysiłku, zacznij codziennie zwiększać czas trwania spacerów. Jeśli jesteście już gotowi na zimowe przygody, należałoby spełnić kilka podstawowych zasad, które zapewnią wam miły wypoczynek w górach. Bezpieczeństwo jest zawsze na pierwszym miejscu, dlatego spuszczaj psa ze smyczy tylko wtedy, kiedy jesteś pewien, że teren jest bezpieczny, a pies przybiegnie do Ciebie za każdym razem, kiedy go przywołasz. Jeśli nie jesteś tego pewny, nie pozwól, aby Twój pies biegał wolno. Nawet, jeśli nie masz problemów z posłuszeństwem u swojego psa, nigdy nie zostawiaj go bez adresówki, czy aktualnych danych przymocowanych do obroży. Warto także zaczipować psa. Jeśli pies się zgubi, znalazca nie będzie miał problemu z ustaleniem, kto jest właścicielem psa, nawet wtedy kiedy nasz pupil zgubi adresówkę czy obrożę z numerem telefonu. Jeśli nie chcesz ryzykować, najlepszym pomysłem jest zabranie ze sobą długiej smyczy. Twój pies będzie mógł swobodniej się poruszać, a Ty jednocześnie będziesz miał nad nim kontrolę. Kolejna rzecz, o której nie należy zapominać to książeczka zdrowia. Jeśli podróżujesz z psem za granicę, upewnij się, że posiadasz dla niego paszport, postaraj się także uzyskać informację na temat obowiązkowych szczepień w danym kraju. Upewnij się, że Twój pies otrzymał odpowiednią ochronę przed pchłami i kleszczami, również w czasie zimy. Zewnętrzne pasożyty mogą być aktywne także w chłodne dni i przenosić niebezpieczne choroby. Zapytaj swojego lekarza weterynarii o skuteczny lek przeciw pasożytniczy.


Jeśli masz to szczęście, że możesz uciec od śniegu i mrozu podróżując do śródziemnomorskich lub tropikalnych krajów ze swoim psem, nie zapomnij zapytać swojego lekarza weterynarii o choroby tam występujące. Na pewno pomoże Ci dobrać najbardziej odpowiednią ochronę. W Hiszpanii, Grecji (i wielu innych krajach) leiszmanioza jest jedną z najbardziej groźnych i śmiertelnych chorób przenoszonych przez muchówki (moskity) z rodzaju Phlebotomus. Dlatego koniecznie upewnij się, że Twój pies jest chroniony przed tymi latającymi pasożytami.


Planując swoją podróż ze zwierzakiem sprawdź gdzie będziesz miał najbliższego lekarza weterynarii, aby zawsze wiedzieć gdzie zwrócić się o ewentualną pomoc. Najprawdopodobniej nic złego się nie wydarzy, ale zawsze lepiej jest być przygotowanym. Jeśli wybierasz się w dłuższą podróż i planujesz kilka nocy w hotelach lub schroniskach, wybierz te miejsca starannie i upewnij się, że są one przyjazne zwierzętom.


Sprzęt na zimowe warunki.


Nie zapominaj, że zimą dni są bardzo krótkie, ciemność może zawsze Cię zaskoczyć podczas wędrówki. Dlatego odpowiednio zaplanuj czas podróży, a pies niech będzie wyposażony w odblaskową obrożę lub kamizelkę. Pamiętaj, że nie tylko Ty, ale także Twój czworonożny towarzysz potrzebuje odpowiedniego sprzętu do śnieżnych przygód. Psom krótkowłosym lub tym, które nie lubią zimna załóż odpowiednie ubranie, które będzie ogrzewać go przez cały dzień. Nawet, jeśli śnieg akurat nie pada, to ten co leży na ziemi może być bardzo uciążliwy dla psich łap, powodując podrażnienia. Jednym ze sposobów ochrony jest założenie specjalnych butów. Jeśli Twój pies nie przepada za tego typu odzieniem, możesz zaopatrzyć się w specjalne produkty chroniące łapy. Po powrocie do miejsca zakwaterowania wyczyść dokładnie łapy pupila i sprawdź, czy nie ma żadnych oznak obrażeń. Zawsze zwracaj szczególną uwagę na potrzeby swojego psa. Długie spacery na śniegu to także dodatkowa aktywność fizyczna, która może spowodować większe zmęczenie i bolesność mięśni. Zawsze pozwól mu odpocząć wieczorami, a jeśli zauważysz, że Twój pies jest nie w humorze lub nie chce wyjść na zewnątrz, podaruj mu dodatkowy wolny dzień i pozwól na pełną regenerację.

Materiały powiązane

Kiedy, dlaczego i w jaki sposób można kąpać kota?

Koty z natury są bardzo czystymi zwierzętami – dużo czasu spędzają na…

Adopcja psa – „przed i po”. Porady na pierwsze 30 dni

W życiu zaadoptowanego psa pierwsze tygodnie spędzone z nowym opiekunem…

Nie zapominajmy o naszych ulubieńcach! – Ważne szczepienia dla psów

Każdy pies biega czasem za swym własnym ogonem, wylizuje lub podgryza…

Obserwuj nas: