Wskazówki dla właścicieli zwierząt

Lato jest tuż za rogiem i wszyscy zaczynamy planować swoje wymarzone wakacje. O tej porze roku chętniej opuszczamy nasze domy, aby odpocząć od zgiełku miasta i zatłoczonych ulic. Właśnie w tym czasie, wielu właścicieli zwierząt zastanawia się, w jaki sposób podróżować ze swoim ukochanym pupilem. Poniżej przedstawimy kilka użytecznych wskazówek, które pomogą właścicielom miło spędzić swoje wymarzone wakacje.

Wskazówki dla właścicieli zwierząt

1. Przed podróżą odwiedź swojego lekarza weterynarii


Zanim wybierzesz się w podróż ze swoim czworonożnym przyjacielem, udaj się z nim do lekarza weterynarii. Nie tylko po to, aby sprawdzić, czy jest w dobrej formie, ale także po to, aby dowiedzieć się jakie dokumenty, leki, czy szczepienia będą potrzebne podczas podróży. Podczas wyjazdów zagranicznych potrzebny będzie paszport, który wystawi Twój lekarz weterynarii. Zapytaj go przy okazji, jakie niebezpieczne choroby mogą występować w kraju, do którego się wybieracie. Pamiętaj, aby mieć w razie czego kontakt do swojego lekarza.

2. Witaj na pokładzie


Jeśli wybierasz się na wakacje samolotem, odwiedź swojego lekarza weterynarii, aby sprawdził, czy Twój pupil może przemieszczać się tym środkiem transportu. Następnie sprawdź jakie wymagania mają linie lotnicze, których usługi wybrałaś/wybrałeś odnośnie przewozu psa lub kota oraz rozmiarów klatki, którą możesz wziąć na pokład. Niektóre linie lotnicze pozwalają na bagaż podręczny w postaci klatki, inne nie. Wszystkie linie lotnicze wymagają świadectwa zdrowia Twojego pupila, wystawionego przez lekarza weterynarii, paszportu i aktualnego świadectwa szczepienia przeciwko wściekliźnie. Niektóre zwierzęta czują się lepiej i bezpieczniej podróżując w luku bagażowym, bez obecności swojego właściciela. Drugą opcją jest zabranie swojego zwierzaka na pokład i umieszczenie klatki pod siedzeniem z przodu, jednak wymiary klatki muszą być odpowiednie, zgodne z wymaganiami danych linii lotniczych. Latanie niestety nie jest wskazane dla wszystkich zwierząt. Lekarze weterynarii nie zalecają tego sposobu przemieszczania się rasom krótkoczaszkowym, takim jak mopsy, buldogi angielskie, czy boksery, ponieważ dużo gorzej znoszą one zmiany ciśnienia, w porównaniu do psów ze zwykłą budową czaszki.

3. Zapnij pasy!


Podróżowanie może być stresujące zarówno dla zwierząt, jak ich właścicieli. Jeśli odległość nie jest zbyt duża, zawsze można wybrać się w podróż samochodem. Zaplanuj odpowiedni termin. Zapytaj swojego lekarza weterynarii, czy Twój pupil może podróżować w ten sposób. Spakuj wszystkie potrzebne rzeczy, stwórz miejsce w swoim samochodzie, gdzie twój pupil będzie czuł się bezpiecznie i komfortowo. Zabierz ze sobą ulubiony kocyk Twojego przyjaciela, ulubioną zabawkę, aby czuł się jak w domu. Ważne jest, aby Twój mały pies lub kot przewożony był w transporterze na ile jest to możliwe. Zwierzęta muszą być dobrze zabezpieczone, w razie np. gwałtownego hamowania np. duże psy nie mieszczące się w transporterze przypinamy specjalnymi szelkami do pasów bezpieczeństwa. Zatrzymuj się co 2-3 godziny i pozwól Twojemu pupilowi rozprostować nogi. Pamiętaj, żeby nigdy, nawet na chwilę, nie zostawiać psa lub kota samego w samochodzie.

4. Miejsca przyjazne zwierzętom


Pamiętaj, aby sprawdzić, czy miejsce, do którego się wybierasz, jest przyjazne dla zwierząt. Zorientuj się, jakie panują w nim warunki. Lepiej dwukrotnie wszystko sprawdzić, przed dokonaniem rezerwacji. Poza tym bardzo przydatne może być skonsultowanie się z lekarzem weterynarii i poproszenie o radę, jeśli twój pies lub kot nie łatwo adoptuje się do nowego środowiska. Zapytaj również, jakie dokumenty są potrzebne do rezerwacji i zapytaj o inne zwierzęta obecne w trakcie pobytu.

5. Wyjazd bez zwierzaka


Jeśli planujesz wyjazd bez swojego pupila, upewnij się, że zostawiasz go w dobrych rękach. Zapytaj kogoś ze swojej rodziny, znajomych, czy mogą zająć się Twoim przyjacielem. Możliwe, że wybierzesz inne rozwiązanie w postaci hotelu czy opiekunki. Hotele dla zwierząt oraz wykwalifikowani opiekunowie bardzo chętnie zajmą się Twoim ukochanym psem, kotem, czy innym małym zwierzęciem. Najlepiej będzie, jeśli odwiedzisz kilka hoteli, aby wybrać najbardziej dla Ciebie odpowiedni. Jeśli zdecydujesz się na takie miejsce, zapytaj swojego lekarza weterynarii, czy potrzebne będą dodatkowe szczepienia, aby zabezpieczyć pupila przed chorobami.

+1


Podczas wakacji zwracaj uwagę na sierść swojego pupila, sprawdzaj codziennie, czy nie pojawiły się pchły, czy kleszcze. Po powrocie z wycieczki dokładnie obserwuj zachowanie swojego psa lub kota. Czas inkubacji niektórych chorób wynosić może nawet kilka tygodni, dlatego jeśli zauważysz coś niepokojącego, udaj się ze swoim przyjacielem do lekarza weterynarii.

Materiały powiązane

Kiedy, dlaczego i w jaki sposób można kąpać kota?

Koty z natury są bardzo czystymi zwierzętami – dużo czasu spędzają na…

Adopcja psa – „przed i po”. Porady na pierwsze 30 dni

W życiu zaadoptowanego psa pierwsze tygodnie spędzone z nowym opiekunem…

Nie zapominajmy o naszych ulubieńcach! – Ważne szczepienia dla psów

Każdy pies biega czasem za swym własnym ogonem, wylizuje lub podgryza…