Właściwe stosowanie leków u psów i kotów

W dzisiejszych czasach traktujemy naszych czworonożnych towarzyszy jak członków rodziny. Dbamy o zdrowie psów i kotów, karmimy je, spędzamy wspólnie czas, a one odwdzięczają się nam bezinteresowną, wielką miłością. Każdy opiekun zwierzaka chce dla niego jak najlepiej, jednak w niektórych przypadkach, kiedy chcemy za bardzo lub postępujemy nierozsądnie, nie zawsze wychodzi to czworonogom na dobre…

Właściwe stosowanie leków u psów i kotów

Gdy mój pupil zachoruje…

Z naszej lekarskiej praktyki wiemy, że wiele osób, gdy zaobserwuje niepokojące objawy u swojego psa lub kota, sięga po informacje do internetu. Chociaż internet jest ogromnym źródłem wiedzy i znaleźć tam można wiele rzetelnych materiałów, to równie dobrze można natknąć się wiele niepotwierdzonych i błędnych informacji. Wielkim błędem jest, jeśli przez internet próbujemy diagnozować choroby, a co gorsze, dobierać konkretne leki. Bazujemy bardzo często na opinii innych właścicieli i naśladujemy ich zachowanie. Niestety to wszystko może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji…

Czy mogę stosować ludzkie leki u mojego psa?

Niektóre leki, czy te same substancje czynne są używane zarówno w medycynie ludzi jak i w medycynie weterynaryjnej. Jednak jest wiele powodów, dla których leki przeznaczone dla ludzi nie mogą być stosowane na własną rękę. Po pierwsze dany lek może być bezpieczny np. dla psa, a dla kota już nie. Po drugie, dawkowanie leków jest zazwyczaj inne dla psów i kotów i dla ludzi. Poza tym leki dobiera się stosownie do konkretnego, indywidualnego przypadku. Trzeba wziąć pod uwagę wiek zwierzęcia, jego stan, gatunek czy historię wcześniejszych chorób. Kolejny problem to łączenie leków. Mimo, że dwa lub więcej leków stosowane oddzielnie są bezpieczne, to połączenie ich może bardzo poważnie odbić się na zdrowiu naszego pupila. Dlatego o leczeniu i zastosowaniu leków musi zawsze decydować lekarz weterynarii.

Wiele leków stosowanych u ludzi jest bardzo niebezpiecznych dla zwierząt. Zdarza się, że na szybko chcemy pomóc naszemu zwierzakowi, gdy widzimy, że np. zaczyna kuleć. Skoro ostatnio bolała nas noga i dużą ulgę przyniosło nam połknięcie przeciwbólowej tabletki, to mogę zrobić to samo dla mojego przyjaciela, żeby ulżyć mu w cierpieniu. Wystarczy tylko podać mu pół, czy jedną czwartą tabletki i będzie dobrze. NIC BARDZIE MYLNEGO. Niektóre substancje czynne, znajdujące się w ludzkich lekach przeciwbólowych i przeciwzapalnych są bardzo niebezpieczne dla naszych zwierząt np. paracetamol czy ibuprofen.
A co z lekami stosowanymi miejscowo? Tutaj niestety też możemy pogorszyć stan zdrowia naszego pupila. Mimo, że często używamy podobnych leków np. w okulistyce (krople do oczu) to nieumiejętne ich dobranie, w zależności od konkretnego przypadku, może zaszkodzić. Przy bakteryjnym zapaleniu spojówek często stosowane są krople z antybiotykiem i sterydem. Działają one przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Jeśli te same krople zastosujemy np. u kota z kocim katarem, możemy doprowadzić do poważnego owrzodzenia rogówki.

Czy mogę użyć leków, które dostałem od mojego lekarza weterynarii jakiś czas temu?

Leki mogą się różnić istotnie, jeśli chodzi o datę przydatności do użycia. Niektóre zachowują dosyć długi termin ważności, inne bardzo szybko ulegają przeterminowaniu. Jeśli dostałaś/dostałeś zestaw leków do domu i zalecenie od lekarza, aby wykorzystać je do końca, nigdy nie przerywaj leczenia na własną rękę. Nawet wtedy, kiedy twój pupil poczuje się lepiej. Dla przykładu, zbyt wcześnie odstawiona terapia antybiotykowa, może spowodować, że objawy wrócą i ponowne zastosowanie tego samego antybiotyku może nie przynieść już efektów. Pamiętaj, zawsze stosuj się do zaleceń lekarza weterynarii. Jeśli masz w apteczce leki weterynaryjne z dobrą datą, przed ich użyciem także skonsultuj ze swoim lekarzem.

Bezpieczna apteczka dla psa i kota

Jeśli chcesz zabezpieczyć się przed nagłymi wypadkami, czy wybierasz się ze swoim pupilem w podróż, zadbaj o wyposażenie specjalnie przygotowanej dla niego apteczki. Udaj się do swojego lekarza weterynarii, który pomoże Ci dobrać odpowiednie leki na wypadek skaleczenia, biegunki, czy innych dolegliwości. Pamiętaj jednak, żeby zawsze mieć kontakt ze swoim lekarzem weterynarii i w razie wątpliwości poprosić o radę.

Jeśli coś Cię niepokoi w zachowaniu Twojego pupila- udaj się do lekarza weterynarii

Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy u swojego zwierzaka, skonsultuj się jak najszybciej z lekarzem weterynarii. Nie ignoruj niecodziennego zachowania swojego psa lub kota, czasami niewielkie odchylenia od normy mogą sugerować poważne problemy. Jedną z bardziej istotnych rzeczy jest wychwycenie toczącej się choroby na jak najwcześniejszym etapie. W ten sposób Twój pupil będzie miał większe szanse na powrót do zdrowia. Warto poprosić swojego lekarza weterynarii o kontakt telefoniczny. W razie wątpliwości najlepiej będzie zapytać czy trzeba szybko zgłosić się z czworonogiem do najbliższego gabinetu.

Materiały powiązane

Kiedy, dlaczego i w jaki sposób można kąpać kota?

Koty z natury są bardzo czystymi zwierzętami – dużo czasu spędzają na…

Adopcja psa – „przed i po”. Porady na pierwsze 30 dni

W życiu zaadoptowanego psa pierwsze tygodnie spędzone z nowym opiekunem…

Nie zapominajmy o naszych ulubieńcach! – Ważne szczepienia dla psów

Każdy pies biega czasem za swym własnym ogonem, wylizuje lub podgryza…