Właściciele zwierząt lepiej radzą sobie z zimowym przygnębieniem

Styczeń dobiega końca – czy Wy również macie wrażenie, że ten miesiąc był dłuższy niż pozostałe? Czujecie się przygnębieni, markotni, mniej zainteresowani rzeczami, które lubicie? Nie jesteście sami! To normalne czuć większe zmęczenie czy mniej pozytywnych emocji o tej porze roku – szczególnie biorąc pod uwagę obecne okoliczności związane z sytuacją epidemiologiczną. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na poprawę samopoczucia – jeśli jesteś właścicielem zwierzaka, masz pod ręką wyjątkowe źródło wsparcia i miłości, nawet w tych trudniejszych chwilach.


Styczeń to jeden z najtrudniejszych okresów w roku. Kończy się przerwa świąteczna, musimy powrócić do szarej rutyny, co może być utrudnione po dłuższym czasie spędzonym w gronie rodziny. Zmniejszona ilość światła dziennego i chłodniejsza pogoda zimowych miesięcy również mogą negatywnie wpłynąć na naszą produktywność i zainteresowanie otoczeniem. Nieprzypadkowo w Stanach Zjednoczonych styczeń poświęcony jest zwiększaniu świadomości na temat znaczenia zdrowa psychicznego. Również pandemia SARS COV-2 może oczywiście nasilić wszystkie te negatywne uczucia.


Jeśli jesteście właścicielami zwierząt, mogliście zauważyć, że potrzebujecie więcej uwagi od swoich zwierzaków (częstszego przytulania lub dłuższej zabawy) o tej porze roku. Jest to zupełnie zrozumiałe – wszyscy potrzebujemy odrobiny szczęścia i miłości w gorsze dni. Czy wiecie, że dzięki zwierzętom nie tylko czujemy się szczęśliwsi i kochani, ale mają one także pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne? Eksperci z [wstaw nazwę lokalnej strony PetMed] zebrali kilka głównych powodów, dla których osoby mieszkające ze zwierzętami lepiej radzą sobie z zimową depresją.


Zmniejszenie poziomu stresu i lęku


Interakcje ze zwierzakami zmniejszają poziom kortyzolu1, głównego hormonu stresu. Relaks w towarzystwie zwierząt, mówienie do zwierząt czy zwykłe ich obserwowanie może obniżyć ciśnienie krwi i zwiększać poziom serotoniny i dopaminy, uspokajając tym samym nasz układ nerwowy.


Wzrost samooceny i dobrego samopoczucia


Bezwarunkowa miłość naszych zwierzaków sprawia, że czujemy się pewniej i lepiej radzimy sobie z osobistymi niepowodzeniami i depresją. Posiadanie zwierzaka oznacza, że jesteśmy za niego odpowiedzialni, co daje nam poczucie celu. Dzięki zwierzakom jesteśmy bardziej sumienni i mniej zmartwieni.


Budowanie zdrowych nawyków


Zwierzęta pozwalają nam budować zdrowe nawyki i rytm dnia, ponieważ muszą być regularnie karmione i wyprowadzane. Badania1 pokazują, że uporządkowany rytm dnia może pomóc obniżyć poziom stresu i poprawić ogólny stan zdrowia. Podczas zimowych miesięcy trudniej jest zachować motywację, jeśli chodzi o sport – obecnie, z powodu pandemii, chodzenie na siłownię lub uczestnictwo w zajęciach grupowych bywa niemożliwe. Nie jest to jednak wymówką dla właścicieli psów, którzy muszą wyprowadzać swoje zwierzaki na spacery niezależnie od okoliczności. Spacery z psem nie tylko poprawiają ogólną sprawność fizyczną, ale mają pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i ułatwiają interakcje z innymi ludźmi. Spotkania towarzyskie podczas spacerów z psami mają wiele zalet. Badania dowiodły, że interakcje społeczne twarzą w twarz mogą złagodzić objawy depresji, szczególnie u osób powyżej 50. roku życia.


A jeśli w tym czasie i tak dopadnie Was smutek, pamiętajcie: najciemniejsze miesiące zimy dobiegają końca, nadchodzi wiosna i bardziej słoneczne dni!


Źródła: 1 - https://www.newportacademy.com/resources/well-being/pets-and-mental-health/
https://www.merckvetmanual.com/special-subjects/the-human-animal-bond/human-health-benefits-of-pet-ownership
https://www.msdvetmanual.com/special-subjects/the-human-animal-bond/human-health-benefits-of-pet-ownership?query=mental%20health
https://www.interiminc.org/2020/01/01/january-is-mental-wellness-month/