Wielki Słownik Języka Kociego – Co mówi Twój kot

Jak powszechnie wiadomo, to nie człowiek jest właścicielem kota, lecz raczej na odwrót. Dlatego warto wiedzieć, co oznacza miauczenie, mruczenie i mowa ciała, by móc lepiej odczytywać jego życzenia.

Wielki Słownik Języka Kociego - Co mówi Twój kot

Gdy słyszysz hasło „język koci”, pierwszym, co przychodzi do głowy jest prawdopodobnie miauczenie. I słusznie, tyle że to tylko ta część języka kociego zarezerwowana do komunikacji z ludźmi. Dawno temu koty zorientowały się, że ludzie niezbyt dobrze radzą sobie z czytaniem ich mowy ciała, w każdym razie nie tak dobrze, jakby sobie tego życzyły. Ponieważ miauczenie zwraca uwagę człowieka, nauczyły się sygnalizować głosem, kiedy są głodne, znudzone, gdy coś im dolega lub są w rui (aczkolwiek miauczenie sygnalizujące to ostatnie bardziej przypomina krzyk i jest adresowane do innych kotów, nie do ludzi).


Opanowanie języka kociego to kwestia czasu; miauczenie może sygnalizować różne kocie dolegliwości, ale z drugiej strony chory kot często jest bardzo cichy. Jeśli Twój kot wymownie milczy, rozważ wizytę u weterynarza.


Jeżeli wykluczymy problemy emocjonalne typu stres, nuda lub po prostu próba nawiązania kontaktu z człowiekiem, miauczenie prawdopodobnie będzie oznaczało, że Twój mały tygrys jest głodny. Aby ułatwić sobie życie i uniknąć kocich rządów w domu, podawaj mu karmę regularnie o tej samej porze. Jeśli będziesz karmić kota za każdym razem, gdy usłyszysz ten rozdzierający serce cienki smutny głosik, w kociej głowie wytworzy się skojarzenie między miauczeniem i jedzeniem. Na początku wzajemnego poznawania się te próby wymuszania przysmaków miauczeniem mogą być irytujące, ale mądry kot — a wszystkie koty są mądre — szybko nauczy się, że posiłki są podawane o konkretnej porze, a nie na życzenie.


Jak wspomnieliśmy, miauczenie służy do komunikacji między kotem a człowiekiem, ale kiedy ci uroczy kuzyni lwów są we własnym towarzystwie, używają całego ciała do wyrażania intencji i nastroju. Grzbiet wygięty w łuk, położone uszy skierowane do tyłu, nastroszony lub wywinięty ogon i stercząca sierść to pewny sygnał, że kot się boi. Zazwyczaj to przedstawienie to tylko blef i wystarczy do odstraszenia intruza, ale czasami kot atakuje naprawdę, dlatego warto zachować ostrożność. Jeśli Twój kot będzie miał mało szczęścia i trafi na rywala chętnego do bójki, pozostanie mu tylko uciekać. Cóż… Przynajmniej nikt mu nie powie, że nie próbował.


Czy wiesz, po czym poznać, że Twój kot Ci ufa? Po mruganiu oczami! Długie powolne mrużenie oczu, gdy jesteście razem, oznacza, że kot czuje się bardzo dobrze w Twoim towarzystwie. Jeśli chcesz odwzajemnić ten komplement, zrób to samo. Spróbuj i przekonaj się, jakie to fajne!
Innym kocim sposobem na okazanie więzi z człowiekiem jest ocieranie się o nogi lub twarz. W ten sposób kot zaznacza Cię jako swoje terytorium, a to znaczy, że bardzo Cię kocha. Pamiętaj o tym, kiedy kot wita Cię w ten sposób po długiej nieobecności.


I na koniec bardzo ważna uwaga: mruczenie nie zawsze oznacza, że kot jest szczęśliwy. Tak, kot mruczy, kiedy jest mu naprawdę dobrze i podoba mu się drapanie za uszkiem, ale równie dobrze może to oznaczać, że czegoś się boi lub czuje się zagrożony.


Krótko mówiąc, te niezależne, dostojne i przesympatyczne zwierzaki lubią rozmawiać z ludźmi i wymyśliły sposób komunikacji z nami. Trzeba tylko umieć ich słuchać!

Materiały powiązane

Kiedy, dlaczego i w jaki sposób można kąpać kota?

Koty z natury są bardzo czystymi zwierzętami – dużo czasu spędzają na…

Adopcja psa – „przed i po”. Porady na pierwsze 30 dni

W życiu zaadoptowanego psa pierwsze tygodnie spędzone z nowym opiekunem…

Nie zapominajmy o naszych ulubieńcach! – Ważne szczepienia dla psów

Każdy pies biega czasem za swym własnym ogonem, wylizuje lub podgryza…