Wielkanocne zajączki, nie tylko od święta

W okolicach świąt Wielkanocnych, wiele dzieci zaczyna marzyć o pluszowym i miękkim króliczku. Może się wydawać, że zwierzęta te nie wymagają szczególnej opieki, czy uwagi. Jednak bycie właścicielem królika, to także ogromna odpowiedzialność. Zebraliśmy, więc kilka informacji i wskazówek, jak opiekować się takim króliczym przyjacielem, a także listę kilku ważnych chorób, które mogą pojawić się u królików.

Pierwsze kroki
Zanim przyniesiesz do domu nowego członka rodziny, musisz zaopatrzyć się w kilka rzeczy. Ważne, żeby Twój nowy przyjaciel czuł się komfortowo w nowym domu, dlatego trzeba przygotować dla niego odpowiednio przyjazne środowisko. Będziesz potrzebować odpowiedniej klatki (terrarium), ściółki, misek, specjalnego jedzenia dla królików, zabawek, siana, szczotki, poidełka, środków do czyszczenia oraz klatki transportowej.

Pamiętaj, żeby nie stawiać klatki bezpośrednio w słońcu, czy blisko innego źródła ciepła, ponieważ króliki są bardzo wrażliwe na udar cieplny. Wyłóż dno klatki odpowiednio miękką wyściółką, aby było mu wygodnie. Pamiętaj, aby klatka była odpowiednio duża. Króliki to czyste zwierzęta, najczęściej wybierają jedno miejsce na załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych. Z tego względu króliki powinny mieć sporo przestrzeni, aby mieć osobne miejsce na toaletę, jedzenie i spanie.

Zęby królików rosną przez całe życie. Powinny regularnie je ścierać, dlatego potrzebują twardych rzeczy do gryzienia, takich jak suche nasiona, kolby, czy kawałki kory. Każdy królik powinien mieć także stały dostęp do świeżej trawy lub siana. Musimy pamiętać o odpowiednim żywieniu naszego królika. Większość jego pokarmu powinna stanowić zielona pasza (tzw. zielonki).

Jak karmić królika?
W sklepach zoologicznych możesz kupić jedzenie da królika bardzo dobrej jakości, jednak ważne jest, aby w diecie królika zawsze było sporo świeżej zieleniny. Można ją podawać dwa razy dziennie, np. rano i wieczorem. Niektórych roślin musimy jednak unikać, ponieważ w nadmiarze mogą okazać się dla królika niebezpieczne np. sałata, szpinak, rabarbar, nać buraków, liście kalarepy, kapusta biała i czerwona, jarmuż. Uważaj także na owoce! Jabłka, winogrona, truskawki, śliwki mogą być wprowadzone do diety, ale nie w dużych ilościach. Należy pamiętać o stałym dostępie do świeżej, czystej wody oraz o regularnej aktywności fizycznej. Króliki często wybierają wysokokaloryczny pokarm i mają tendencję do szybkiego przybierania na wadze. Dlatego też powinniśmy ograniczyć ilość nasion, owoców, czy innych, bogatych w skrobię i tłuszcz produktów w jego diecie.

Zabawa z nowym członkiem rodziny
Poza odpowiednim wybiegiem, możesz zapewnić swojemu królikowi dodatkową dawkę ruchu poprzez wspólną zabawę. Dostarczenie mu odpowiednich zabawek zapewni nie tylko ćwiczenia fizyczne, będzie to także świetna gimnastyka dla umysłu. Króliki szybko się nudzą, dlatego powinno się wymieniać zabawki. Nie musisz co chwilę kupować nowych rzeczy, poszukaj w domu przedmiotów, które sprawdzą się jako nowe, ciekawe zabawki. Każdy królik na pewno doceni nową piłkę, papierową tubę po papierze toaletowym, ceramiczną doniczkę, czy skrawki papieru.

Bawiąc się ze swoim królikiem staraj się go nie stresować. Bądź spokojny, cierpliwy, ponieważ króliki są z natury bardzo bojaźliwymi zwierzętami. Obchodząc się z nimi bądź delikatny, pozwól, aby królik zbliżył się do Ciebie w swoim własnym tempie. Możesz położyć się, podać mu trochę zieleniny, tak aby królik sam, z własnej woli do Ciebie podszedł.

Nigdy nie podnoś królika za uszy. Podnoś go delikatnie dwoma rękami, trzymając go po bokach. Połóż go na przedramieniu, przytrzymując go blisko siebie.

Powszechne choroby i zapobieganie

Jeśli kupiłeś już wszystko, co niezbędne, aby zapewnić swojemu królikowi bezpieczny dom, czas na wizytę u lekarza weterynarii. Króliki są podatne na kilka chorób wirusowych lub bakteryjnych, dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać je pod kątem objawów, czy nieprawidłowego zachowania. Wiele chorób jest śmiertelnie niebezpiecznych dla królika np. myksomatoza, wirusowa krwotoczna choroba królików (RHD) czy pastereloza. Dlatego, szczepienia mają tutaj kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o zapobieganie chorobom.

Myksomatoza jest chorobą wirusową, która może być przenoszona przez owady i pośrednio przez ludzi. Objawami są obrzęk powiek, prawie całkowicie zamknięte oczy, obrzęki głowy, twarzy, uszu, warg i genitaliów. W większości przypadków myksomatoza jest długotrwałą, bolesną chorobą, której w większości przypadków nie da się wyleczyć. Dzięki odpowiedniemu szczepieniu możemy tej chorobie skutecznie zapobiec.
RDH, czyli pomór królików wywoływany jest przez kaliciwirusa. Przebieg tej choroby może być tak gwałtowny, że objawy mogą zostać w ogóle niezauważone. Chory królik może być apatyczny, może mieć problemy z oddychaniem, mogą pojawić się omdlenia, przykurcze, gorączka, krwawienie z nosa. Podobnie jak w przypadku myksomatozy, tutaj także nie ma skutecznego leczenia. Jedyną możliwością ochrony jest odpowiednie szczepienie.


Pastereloza to choroba bakteryjna, która zaczyna się od jamy nosowej, następnie zajęte zostają oczy oraz narządy wewnętrzne. Objawy to wydzielina z nosa, oczu, utrata apetytu, apatia, ukośne trzymanie głowy, zaburzenia równowagi, paraliż tylnych nóg, trudności w oddychaniu. Mimo, że infekcji zwykle nie można do końca wyleczyć, lekarz weterynarii może podawać odpowiednie antybiotyki, dlatego jeśli zauważysz wyżej wymienione objawy, udaj się ze swoim królikiem do lekarza weterynarii.

Podsumowanie
Tak jak pewne czytając powyższy tekst słusznie zauważyłeś lub zauważyłaś, posiadanie królika to całkiem spora odpowiedzialność. W okresie wielkanocnym sporo osób o tym niestety zapomina i wiele królików trafia z powrotem do sklepów. Trzeba pamiętać, że króliki mogą żyć nawet około 10 lat, więc jest to zobowiązanie na długie lata. Oczywiście króliki, tak jak i inne domowe zwierzęta, są bardzo słodkie, miłe i dają bardzo dużo miłości i radości.

Materiały powiązane

Kiedy, dlaczego i w jaki sposób można kąpać kota?

Koty z natury są bardzo czystymi zwierzętami – dużo czasu spędzają na…

Adopcja psa – „przed i po”. Porady na pierwsze 30 dni

W życiu zaadoptowanego psa pierwsze tygodnie spędzone z nowym opiekunem…

Nie zapominajmy o naszych ulubieńcach! – Ważne szczepienia dla psów

Każdy pies biega czasem za swym własnym ogonem, wylizuje lub podgryza…

Obserwuj nas: