Uważaj na nierzetelne porady internetowe, ponieważ mogą doprowadzić do poważnych problemów u Twojego pupila

Media społecznościowe są miejscem, gdzie każdy może swobodnie wyrazić swoje zdanie. Z jednej strony jest to cudowne, że mamy dostęp do różnego rodzaju opinii na wiele tematów od osób z każdego zakątka świata. Z drugiej strony jednak możemy natknąć się na porady od samozwańczych „ekspertów” wypowiadających się na skomplikowane tematy, którzy nie posiadają odpowiednich kwalifikacji. Jest to spory i powszechny problem, który dotyczy także naszych zwierzaków. W internecie jest coraz więcej stron, blogów czy grup przeznaczonych dla właścicieli zwierząt. Niestety wiarygodność informacji nie wzrasta proporcjonalnie do liczby wypowiedzi, dlatego także liczba nierzetelnych porad rośnie w równie szybkim tempie. Wdrażając w życie niektóre z nich możemy doprowadzić do poważnych zdrowotnych konsekwencji. Możemy unikać takich nieprzyjemnych sytuacji poprzez sprawdzanie skąd dana informacja pochodzi. Pamiętaj, że to Ty jesteś zawsze odpowiedzialny za rozróżnienie fałszywych informacji od prawdziwych. Poniżej postaramy się pokazać Ci jak być czujnym i nie dać się złapać na fałszywe porady dotyczące zdrowia Twojego pupila.

Porady dla właścicieli zwierząt - jak znaleźć rzetelne źródło informacji?

„Psy nie widzą kolorów. Kotów niewychodzących nie trzeba odrobaczać. Lodowata woda może spowodować rozszerzenie żołądka.” Co jest wspólną cechą powyższych zdań? Wszystkie są nieprawdziwe. Psy rozróżniają kolory. Kwestia sporna dotyczy tego, czy psy są daltonistami (jak niektórzy ludzie) (1), czy rozróżniają większość podstawowych kolorów przedstawianych im przedmiotów (2). Przykład drugi- niewychodzące koty mogą mieć robaki, (5) czy pchły (3,4). Żaden kot nie jest bezpieczny w 100 %. Jeśli ktoś twierdzi inaczej, rozprzestrzenia błędne informacje. Przykład trzeci- rozszerzenie żołądka może być bardzo niebezpieczne dla psów, jednak nie ma tutaj zależności między tą przypadłością a wypiciem przez psa bardzo zimnej wody (6). Istnieje wiele czynników predysponujących do rozszerzenia żołądka, jednak temperatura wypijanej wody, nie jest jednym z nich (7).

Warto pamiętać, że w internecie właściwie każda informacja może zostać sprawdzona. Jednak my ludzie lubimy słuchać różnych historii i niestety w nie wierzyć. Musimy zdać sobie sprawę, że prawda w medycynie jest często złożona i wielu przypadkach nie jest taka prosta jak by się mogło wydawać. Analiza naukowa przedstawiona w pracach naukowych wymaga zwykle kompetencji i zrozumienia przedstawionych badań, podczas gdy pseudonaukowe wyjaśnienia dają iluzję prostych odpowiedzi ubranych w atrakcyjną, łatwą do przyswojenia formę. Musimy uważać na proste historie, które mogą okazać się nieprawdziwe.

Problem fałszywych porad jest bardzo powszechny. W roku 2017 celem takich nieprawdziwych informacji były leki z grupy statyn (8). Lekarze weterynarii również mają problem z tym, że ruch przeciwko szczepionkom dotarł także do właścicieli zwierząt domowych. Niektórzy z nich w ogóle nie szczepią swoich zwierząt z powodu rozpowszechnianego kłamstwa, które łączy szczepionki z chorobami autoimmunologicznymi i autyzmem. Żadne z tych twierdzeń nie zostało potwierdzone naukowo (9). Według innej „popularnej” dezinformacji, w przypadku psów i ludzi marchew (lub czosnek w Czechach) jest doskonałym środkiem do odrobaczania (10). A to tylko trzy pierwsze z brzegu fałszywe wiadomości, na które narażeni są właściciele.

Jak możesz sprawdzić, czy informacja jest fałszywa?

Fałszywe wiadomości są zazwyczaj przedstawiane jako teksty, które wydają się prawdziwe, a czasem nawet „naukowe”. Poniżej przedstawiamy listę, dzięki której możesz zidentyfikować nieprawdziwą stronę czy artykuł. Jeśli pojawią się następujące cechy, możesz podejrzewać, że dany tekst jest grubymi nićmi szyty:

  • tytuł lub zdjęcie jest zachętą do kliknięcia w kolejne linki,
  • w tekście autor próbuje znaleźć związek między stwierdzeniami, które są niezależne od siebie,
  • tytuł lub treść wzbudza sensację,
  • tekst przemyca więcej reklam niż prawdziwych wiadomości,
  • link zachęcający do przeczytania tekstu wyświetla się bardzo często,
  • uzasadnienie i wnioski są nieprawidłowe.

Skąd możesz wiedzieć, że znalazłeś prawdziwe źródło informacji?

Według eksperta Kocham-Dbam o Zdrowie- Chronię, Michała Ceregrzyna, łatwo jest sprawdzić autentyczność i wiarygodność źródła, jeśli sprawdzimy:

  • czy autor korzysta z rzetelnej analizy naukowej, w tym statystyk lub odnosi się do rzetelnego tekstu naukowego, autor musi zawsze cytować swój oryginał, dane lub źródło danych innych osób,
  • jeśli autor jest kompetentnym ekspertem, np. lekarzem weterynarii lub ekspertem reprezentującym wiarygodną instytucję.

Pytaj lekarza weterynarii!

Każdy właściciel jest odpowiedzialny za zdrowie swojego pupila. Dlatego też wszelkie informacje potrzebne do wychowania lub dbania o zdrowie psa czy kota, powinny być pozyskiwane z wiarygodnych źródeł. Jednym z bardziej wiarygodnych źródeł informacji jest Twój lekarz weterynarii. Jeśli nie masz możliwości skonsultowania się z lekarzem weterynarii, istnieją pewne wiarygodne strony internetowe, gdzie każdy właściciel może znaleźć wskazówki, porady i ważne informacje na temat opieki nad zwierzętami napisane przez prawdziwych ekspertów. W dzisiejszych czasach powinniśmy zawsze sceptycznie podchodzić do informacji, które przeczytamy w internecie. Oprócz tego choroby zwierząt i odpowiednia profilaktyka to tematy bardzo delikatne i powinny być pisane z ogromną odpowiedzialnością. W takich przypadkach pomocy powinniśmy szukać tylko w gabinecie weterynaryjnym i polegać na wiedzy i doświadczeniu naszego lekarza weterynarii. Pamiętaj, nie szukaj nigdy diagnozy przez blogi, grupy czy fora, gdzie wypowiadają się samozwańczy internetowi „eksperci” a także nie podawaj swojemu pupilowi leków na własną rękę i nie zmieniaj zaleconego leczenia bez konsultacji z lekarzem weterynarii.

Piśmiennictwo:

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5717654/
2. https://link.springer.com/article/10.3758%2Fs13423-017-1404-7 3https://www.researchgate.net/publication/236955459_Flea_control_Real_homes_real_problems_real_answers_real_lessons_Hitchhiker_fleas_and_the_indoor-only_cats
4. http://pethealthnetwork.com/news-blogs/a-vets-life/5-common-dog-health-myths
5. https://jidc.org/index.php/journal/article/view/25596580/1239
6. https://www.hoax-slayer.net/myth-ice-water-can-cause-dangerous-bloating-in-dogs/
7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11128539
8. https://www.latimes.com/science/sciencenow/la-sci-sn-statin-denial-20170724-story.html 9. https://www.bva.co.uk/news-campaigns-and-policy/newsroom/news-releases/uk-s-leading-veterinary-body-debunks-link-between-canine-autism-and-vaccination/
10. https://www.raisingrascal.com/natural-deworming-for-puppies.html

Materiały powiązane

Kiedy, dlaczego i w jaki sposób można kąpać kota?

Koty z natury są bardzo czystymi zwierzętami – dużo czasu spędzają na…

Adopcja psa – „przed i po”. Porady na pierwsze 30 dni

W życiu zaadoptowanego psa pierwsze tygodnie spędzone z nowym opiekunem…

Nie zapominajmy o naszych ulubieńcach! – Ważne szczepienia dla psów

Każdy pies biega czasem za swym własnym ogonem, wylizuje lub podgryza…