Światowy Dzień Wścieklizny – wciąż problem globalny

28 września obchodzimy Światowy Dzień Wścieklizny. Jest to doskonała okazja do podniesienia świadomości i poznania tej niebezpiecznej choroby, która zagraża zarówno zwierzętom, jak i ludziom. W ciągu ostatnich 100 lat podjęto znaczące kroki w celu zmniejszenia liczby przypadków wścieklizny. Jest to jednak nadal problem globalny, powodujący śmierć ponad 59 000 ludzi rocznie (1). Chociaż obecnie problem wścieklizny dotyczy głównie obszarów w Afryce i Azji, to stosowanie niezbędnych rozwiązań zapobiegawczych przeciwko tej chorobie jest ważne dla wszystkich właścicieli zwierząt na całym świecie.

Światowy dzień wścieklizny ustanowiono w rocznicę śmierci Louisa Pasteura, wynalazcy szczepionki przeciwko wściekliźnie. To ważny dzień, ponieważ co roku można pokazać postęp w walce z chorobą na całym świecie. Jest to wspólna praca specjalistów z zakresu ochrony zdrowia ludzi i zwierząt, organizacji i rządów w celu zapewnienia pomocy w każdym dotkniętym regionie i podniesienia świadomości lokalnych społeczności (2). Wyeliminowanie wścieklizny z udziałem psów na całym świecie jest w naszym zasięgu (3).

Choroba


Wścieklizna jest chorobą wirusową, dotykającą wszystkie ssaki. Jest to choroba odzwierzęca, ponieważ zwierzęta, zwłaszcza psy, są głównym źródłem infekcji ludzi. Jest to choroba śmiertelna, na którą nie ma lekarstwa. Kiedy pojawią się objawy kliniczne, choroba zawsze kończy się śmiercią. Przeniesienie wirusa następuje prawie zawsze przez ugryzienie zarażonego zwierzęcia, gdy ślina zawierająca wirusa wścieklizny jest wprowadzana do organizmu. Wirus może znajdować się w organizmie przez tygodnie, zanim pojawią się pierwsze objawy. Większość przypadków choroby u psów rozwija się w ciągu 21 do 80 dni po ekspozycji, ale okres inkubacji może być znacznie krótszy lub dłuższy (4). Zarażone zwierzę może zarażać przed pojawieniem się pierwszych objawów klinicznych (5).

Objawy kliniczne wścieklizny mogą się różnić w poszczególnych przypadkach. Ponieważ wirus atakuje mózg, objawy kliniczne choroby są spowodowane uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Istnieją dwie główne postacie wścieklizny: gwałtowna, w której zwierzę staje się drażliwe i może zaatakować przy najmniejszej prowokacji, oraz postać porażenna, która obejmuje porażenie mięśni gardła i szczęki, często z nadmiernym wydzielaniem śliny i niezdolnością do przełykania. W obu postaciach śmierć jest spowodowana postępującym paraliżem.


Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że diagnoza wścieklizny może być trudna, szczególnie w krajach, w których wścieklizna nie jest często spotykana. Na wczesnym etapie wścieklizny chorobę można łatwo pomylić z innymi chorobami lub z agresywnym zachowaniem (6). Diagnozę wścieklizny należy zweryfikować za pomocą testów laboratoryjnych. Niestety, nie ma wiarygodnej diagnozy dla żywych zwierząt domowych, ponieważ wirus rozwija się tylko w tkance nerwowej i nie jest obecny gdzie indziej, więc wiarygodne badanie potwierdzające wściekliznę wymaga pobrania tkanki mózgowej (7). Ponieważ nie ma dostępnego leczenia, zakażone psy muszą zostać poddane eutanazji.

Globalny problem


W krajach rozwiniętych wścieklizna z udziałem psów jest skutecznie kontrolowana dzięki regularnym szczepieniom, jednak przypadki infekcji wciąż są zgłaszane. Niemniej jednak stale konieczne są znaczne wysiłki, aby utrzymać nasze kraje wolne od tej choroby. W innych częściach świata, zwłaszcza w Azji i Afryce, wirus stanowi duże zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt, szczególnie wśród ludności wiejskiej i ubogiej. Każdego roku około 59 000 ludzi umiera z powodu tej choroby, 95% przypadków ma miejsce w Azji i Afryce, a 99% z nich z powodu ugryzienia przez psa.

Zapobieganie


W Europie dzikie zwierzęta są głównym źródłem infekcji zwierząt domowych. Psy muszą być szczepione, a w większości krajów jest to wymagane przez prawo. Z drugiej strony szczepienie kotów nie jest obowiązkowe, ale jest wysoce zalecane, szczególnie w przypadku kotów wychodzących.


Ponieważ nie ma lekarstwa na wściekliznę, ważne jest, aby każdy odpowiedzialny właściciel regularnie szczepił swoje zwierzę przeciwko tej chorobie. Dobrą wiadomością jest to, że poprzez odpowiednie szczepienia można skutecznie jej zapobiec. Skonsultuj się ze swoim lekarzem weterynarii, aby uzyskać informacje na temat szczepień przeciwko wściekliźnie.

1. https://www.who.int/rabies/epidemiology/en/
2.https://www.who.int/rabies/WRD_landing_page/en/
3. https://www.who.int/news-room/detail/10-12-2015-new-global-framework-to-eliminate-rabies
4.https://www.msdvetmanual.com/dog-owners/brain,-spinal-cord,-and-nerve-disorders-of-dogs/rabies-in-dogs?query=rabies
5. https://pets.webmd.com/dogs/rabies-dogs#2
6. https://www.msdvetmanual.com/dog-owners/brain,-spinal-cord,-and-nerve-disorders-of-dogs/rabies-in-dogs?query=rabies
7. https://pets.webmd.com/dogs/rabies-dogs#2

Materiały powiązane

Kiedy, dlaczego i w jaki sposób można kąpać kota?

Koty z natury są bardzo czystymi zwierzętami – dużo czasu spędzają na…

Adopcja psa – „przed i po”. Porady na pierwsze 30 dni

W życiu zaadoptowanego psa pierwsze tygodnie spędzone z nowym opiekunem…

Nie zapominajmy o naszych ulubieńcach! – Ważne szczepienia dla psów

Każdy pies biega czasem za swym własnym ogonem, wylizuje lub podgryza…

Obserwuj nas: