Światowy Dzień Kota

8 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Kota. Tego dnia poza tym, że możemy świętować razem z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi, jest to także czas na poszerzenie wiedzy na temat kotów. Z okazji Światowego Dnia Kota przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą uszczęśliwić Twojego pupila.

Prawdopodobnie każdy właściciel kota zgodzi się z tym, że to niesamowite zwierzęta. Koty mogą robić głupie i zabawne rzeczy, by po chwili stać się bardzo poważne i dystyngowane. Mogą potrzebować sporo uwagi i opieki lub wolą mieć swoją przestrzeń i nie chcą, żeby w jakikolwiek sposób im przeszkadzano. Bez względu na to jaki mają charakter, jeśli czują się dobrze, będą odwdzięczać się szczerą miłością. Istnieje sporo sposobów na poprawę jakości kociego życia i wprowadzenia szczęścia do każdego ich dnia.

Zabawki rozwijające umiejętności
Nuda u kota może objawiać się różnymi zachowaniami. Niektóre z nich to: drapanie mebli, wspinanie się na półki i zabawa w zrzucanie różnych rzeczy, skakanie na ściany itp. Kiedy widzimy, że naszemu kotu się nudzi, jest to odpowiedni moment na wprowadzenie nowych zabawek. Na rynku jest bardzo duży wybór zabawek dla kotów, jednak najlepsze będą te, które pozwolą rozwinąć kotu jego umiejętności. Mogą to być zabawkowe myszki, kocie tunele, drapaki, laser. Wszystkie zachęcają kota do większej aktywności. Kocia pamięć jest bardzo dobra, jeśli spodoba im się konkretna zabawka, na pewno będą często do niej wracać.

Jeśli zdecydujesz się na zakup takiej zabawki, weź pod uwagę jej wielkość. Dla kociaków wskazane są mniejsze zabawki, pamiętaj jednak, żeby nie kupować bardzo małych zabawek, które przypadkiem mogą zostać połknięte. Idealna zabawka będzie zachęcała do aktywności, co poprawi kondycję fizyczną Twojego kota (1).

Karmnik dla ptaków za oknem
Nie rzadko można zobaczyć kota siedzącego na parapecie, zapatrzonego w ptaki. W końcu kot to drapieżnik, a małe ptaszki kojarzą im się ze smaczną przekąską. Koty zostały udomowione bardzo dawno temu i nie muszą polować, żeby przetrwać. Instynkt jednak jest czasami silniejszy, koty z ciekawością przyglądają się ruszającym się ptakom, tak samo jak my z przyjemnością oglądamy telewizję.


Dlatego też dobrym pomysłem będzie zainstalowanie karmnika dla ptaków blisko okna. Dzięki temu stworzysz prawdziwe kino dla swojego kota (2)

Dwa koty to lepszy pomysł niż jeden kot
Niektóre koty bardzo lubią towarzystwo, a dzięki obecności drugiego kociego kompana, na pewno nie będą się nudzić. Razem będą się bawić, wzajemnie dbać o swoją kondycję fizyczną i psychiczną. Pamiętaj, że możesz pozwolić sobie na drugiego zwierzaka, jeśli będziesz w stanie dobrze o niego zadbać. Zawsze zapytaj o radę specjalistę, czy drugi kot w Twoim przypadku to dobry pomysł (3).

Smartfony i gry na tablet
Koty reagują na obrazy wyświetlane na ekranie w tablecie. Nic więc dziwnego, że w internecie roi się od filmików pokazujących koty grające na telefonach czy tabletach. Są nawet specjalne aplikacje dla kotów. Takie gry mogą być bardzo przydatne, ćwiczą sprawność umysłową oraz skupienie. Najlepiej zgasić światło i wyświetlić grę na większym ekranie, w ten sposób kot szybciej załapie zasady gry (4).

Pudełka
Jeśli zostawisz w mieszkaniu puste pudełko, prawdopodobnie zaraz znajdzie się w nim kot. Ta obsesja na punkcie pudełek zdaje się być całkiem dobrą rozrywką, jednak uważa się, że jest to zachowanie naturalne i strategiczne- koty chowają się, aby unikać zmian w środowisku i czynników stresowych jak również polują z zasadzki. Najważniejsze jednak, że pudełka to świetna zabawa, a z punktu widzenia właściciela świetny sposób na urozmaicenie kociego dnia.

Fontanna dla kota
Koty mogą być bardzo wybredne, jeśli chodzi o picie i jedzenie. Dlatego też fontanna do picia może okazać się trafnym wyborem. Większość kotów pije bardzo mało, niektóre z nich nie lubią wody stojącej. Dając im wybór w postaci fontanny, zadbamy o jego odpowiednie nawodnienie. Niektóre koty nie lubią także pić w pobliżu miski z jedzeniem. Uważa się, że najlepsza fontanna do picia powinna być ceramiczna, ponieważ nie brudzi się i nie ma nieprzyjemnego zapachu plastiku. Im powierzchnia wody do picia jest szersza, tym płynąca woda jest dużo bardziej atrakcyjna (5).

Szczepienia
Odpowiedzialny opiekun powinien także pamiętać o odpowiedniej profilaktyce, dzięki której jego pupil pozostanie zdrowy. Jest bardzo dużo niebezpiecznych, zakaźnych chorób, które zagrażają kotom, a większość z nich zdecydowanie trudniej leczyć niż im zapobiegać. Dzięki odpowiednim szczepieniom możemy zabezpieczyć nasze koty przed niebezpiecznymi, czasem wręcz zagrażającymi życiu chorobami, bo chory kot to nieszczęśliwy kot.

Pasożyty
Ochrona przed pasożytami zewnętrznymi i wewnętrznymi jest jednym z podstawowych elementów profilaktyki. Kleszcze, pchły, świerzbowiec uszny oraz pasożyty wewnętrzne (dirofilaria, robaki obłe, tęgoryjce) mogą powodować szereg chorób, które prowadzić mogą do wielu komplikacji. Na szczęście jest dostępnych wiele nowoczesnych i skutecznych rozwiązań zabezpieczających nasze koty przed pasożytami. Ważne jest także regularne sprawdzanie stanu zdrowia swojego pupila, dlatego pamiętaj o regularnym badaniu kontrolnym u lekarza weterynarii, przynajmniej 2 razy do roku. Jeśli Twój kot jest wychodzący takie kontrole i profilaktyka powinna odbywać się częściej, mniej więcej 4 razy w roku.

Sterylizacja
Większość właścicieli nie chce rozmnażać swojego kota, ponieważ znalezienie kociakom nowego domu może okazać się bardzo trudne i czasochłonne. Sterylizacja i kastracja zapobiega również innym problemom np. behawioralnym związanym z dojrzałością płciową, czy zdrowotnym, takim jak ropomacicze, nowotwory pojawiające się na narządach rozrodczych czy gruczołach mlecznych. Sterylizowane koty rzadziej chorują na białaczkę zakaźną kotów czy zespół niedoboru immunologicznego (6).

Regularne wizyty u lekarza weterynarii
Najważniejszą regułą są regularne wizyty u lekarza weterynarii, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Wizyty takie są bardzo ważne, ponieważ podczas nich, lekarz dokładnie bada Twojego pupila i potrafi zauważyć pierwsze objawy choroby. Pamiętaj, nigdy nie diagnozuj i nie lecz chorób przez internet. Polegaj na wiedzy i radach swojego lekarza weterynarii.

Bibliografia

Materiały powiązane

Kiedy, dlaczego i w jaki sposób można kąpać kota?

Koty z natury są bardzo czystymi zwierzętami – dużo czasu spędzają na…

Adopcja psa – „przed i po”. Porady na pierwsze 30 dni

W życiu zaadoptowanego psa pierwsze tygodnie spędzone z nowym opiekunem…

Nie zapominajmy o naszych ulubieńcach! – Ważne szczepienia dla psów

Każdy pies biega czasem za swym własnym ogonem, wylizuje lub podgryza…