Światowy Dzień Komara- krwiopijne owady przenoszące pasożyty wewnętrzne na nasze zwierzęta oraz na ludzi

Sezon aktywności komarów jest znacznie dłuższy niż 10 lat temu. Wszystko to za sprawą zmiany klimatu. Komary to nie tylko nieprzyjemne owady, ale poważne zagrożenie dla naszych czworonogów. Z tego względu warto mówić o chorobach przenoszonych przez komary oraz o sposobach ochrony przed nimi. Światowy Dzień Komara, obchodzony 20 sierpnia, jest idealną okazją do zwiększenia naszej świadomości na ich temat.

W Światowy Dzień Komara pamiętamy odkrycie Ronalda Rossa, który jako pierwszy dowiódł, że komary przenoszą malarię (1). Ważne jest, aby tego dnia zwiększać świadomość społeczną, ponieważ ugryzienia komarów mogą być groźne także dla naszych zwierzaków. Coś co dla nas jest tylko denerwującą, małą, czerwoną i swędzącą zmianą, dla naszego pupila może oznaczać dużo większy problem. Powszechnymi pasożytami przenoszonymi przez komary są: Dirofilaria immitis coraz Dirofilaria repens. Zdarzają się także reakcje alergiczne spowodowane przez ugryzienia komarów.

Z powodu zmian klimatycznych, komary stały się poważnym problemem także w centralnej i wschodniej Europie (2). Średnia temperatura staje się coraz wyższa, a komary najlepiej czują się w ciepłym i wilgotnym klimacie. Z drugiej strony lato zaczyna się dużo szybciej i coraz dłużej trwa, dlatego też sezon na komary z roku na rok staje się coraz dłuższy. Dla każdego właściciela zwierzęcia oznacza to, że powinien on chronić swojego pupila przez cały rok, a komary stanowią zagrożenie także przed wakacjami oraz po nich.

Komary poprzez ugryzienie (3) mogą przenosić wirusy oraz różne pasożyty. Po okresie inkubacji, jeśli nie zauważysz objawów choroby w odpowiednim czasie, może dojść do bardzo niebezpiecznych powikłań. Wszyscy właściciele zwierząt powinni być bardzo czujni, aby uniknąć chorób przenoszonych przez komary. Aby jak najlepiej ochronić swojego pupila, udaj się do lekarza weterynarii, który pomoże Ci dobrać najbardziej odpowiednią metodę ochrony, dobraną do wieku, rasy czy aktywności Twojego czworonoga.

Dirofilaria immitis
Komary są wektorami nicienia sercowego Dirofilaria immitis (4). Dirofilarioza może doprowadzić do niewydolności serca, która często kończy się śmiercią gospodarza. Jeśli zauważysz u swojego psa takie objawy jak: szybkie męczenie się, słabszy apetyt, utrata masy ciała, kaszel, ciężki oddech, zmianę zabarwienia skóry, dziąseł, krwawienie z nosa, omdlenia, zabierz go od razu do lekarza weterynarii, ponieważ Twój pies może mieć dirofilariozę.

Dirofilaria repens
Ten nicień potocznie nazywany jest nicieniem podskórnym. Komary są żywicielami pośrednimi dla larw Dirofilaria repens. Pasożyt ten może być zagrożeniem dla życia Twojego psa a także dla kota. Dorosłe nicienie mogą żyć nawet 4 lata i przez ten okres mogą stanowić zagrożenie (5).


Obecność Dirofilaria repens daje szereg objawów skórnych, takich jak niebolesne podskórne guzy, swędzenie, łupież czy utrata włosów. Zdarza się, że choroba przebiega bezobjawowo. W tym wypadku tylko badanie krwi potwierdzi obecność lub brak pasożyta w organizmie Twojego pupila. Dirofilaria repens jest jedną z wielu infekcji odzwierzęcych, dlatego tak ważna jest ochrona swojego pupila, ponieważ dzięki temu także Ty będziesz bezpieczna/bezpieczny. Udaj się do swojego lekarza weterynarii i zapytaj o najlepszą ochronę. Staraj się także unikać obszarów, w których występuje duża ilość komarów, szczególnie w gorące letnie dni. Jeśli Twój pupil zaraził się, pamiętaj, aby reagować i leczyć go jak najszybciej, zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii.

Nadwrażliwość kotów na ukąszenia komarów


Nie tylko psy są zagrożone, komary mogą sprawić wiele problemów także kotom. Nadwrażliwość na ukąszenia komarów (6) to alergiczna reakcja powodująca strupiejące i wrzodziejące zapalenie skóry głównie na uszach, nosie, czasami na opuszkach łap, powiekach, brodzie czy pyszczku. Może dojść do uogólnionego powiększenia węzłów chłonnych, świądu, gorączki. Jeśli zauważysz u swojego kota takie objawy, udaj się z nim do lekarza weterynarii i poszukaj najlepszego rozwiązania dla swojego pupila.

Profilaktyka jest najlepszą ochroną


Leczenie chorób przenoszonych przez komary jest skomplikowane. Odpowiednia ochrona wymaga dużo mniej czasu, wysiłku, poza tym jest bezbolesna. Zapytaj swojego lekarza weterynarii o najbardziej nowoczesne środki ochrony przez pasożytami. Nie kończ wakacji złymi doświadczeniami, zadbaj o bezpieczeństwo swojego pupila, a jeśli zauważysz jakieś niepokojące objawy, od razu zgłoś się do lekarza weterynarii.


1 – https://www.cdc.gov/malaria/about/history/ross.html
2 – https://www.eea.europa.eu/publications/climate-change-impacts-and-vulnerability-2016
3 – https://www.msdvetmanual.com/integumentary-system/flies/mosquitoes
4 – https://www.msdvetmanual.com/circulatory-system/heartworm-disease/overview-of-heartworm-disease
5 – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5688444/
6 – https://www.msdvetmanual.com/ear-disorders/diseases-of-the-pinna/allergy?query=mosquito

Materiały powiązane

Kiedy, dlaczego i w jaki sposób można kąpać kota?

Koty z natury są bardzo czystymi zwierzętami – dużo czasu spędzają na…

Adopcja psa – „przed i po”. Porady na pierwsze 30 dni

W życiu zaadoptowanego psa pierwsze tygodnie spędzone z nowym opiekunem…

Nie zapominajmy o naszych ulubieńcach! – Ważne szczepienia dla psów

Każdy pies biega czasem za swym własnym ogonem, wylizuje lub podgryza…