Światowy Dzień Chorób Odzwierzęcych: jak dbać o zdrowie i bezpieczeństwo naszych dzieci oraz zwierząt domowych podczas wakacji

Pozytywny wpływ zwierząt domowych na nasze dzieci jest niezaprzeczalny. Zwierzęta uczą dzieci odpowiedzialności i empatii, mogą także pomagać im w socjalizacji oraz w radzeniu sobie z lękiem. Z okazji Światowego Dnia Chorób Odzwierzęcych chcielibyśmy zastanowić się nad zdrowotnymi aspektami posiadania zwierzęcia oraz przekazać jak chronić naszego pupila przed różnego rodzaju pasożytami, takimi jak pchły czy kleszcze, oraz różnymi chorobami, które mogą przenosić te stawonogi, a które mogą być potencjalnie niebezpieczne także dla naszych dzieci. Chociaż możliwość narażenia na choroby odzwierzęce może wydawać się niepokojąca, dobra informacja jest taka, że glisty, tasiemce czy leptospiroza a także najbardziej niebezpieczne zoonozy, takie jak wścieklizna, wcale nie muszą stanowić dla nas poważnego zagrożenia. Możemy im łatwo im zapobiec stosując kilka prostych profilaktycznych kroków.

W czasie wakacji dzieci spędzają znacznie więcej czasu z naszymi pupilami niż w jakimkolwiek innym okresie w ciągu roku. Zabawa z kotem, biwakowanie, pływanie, spacerowanie z psem i inne wspólne aktywności bardzo pozytywnie wpływają na nasze dzieci. Jako odpowiedzialni opiekunowie zwierząt powinniśmy także zwrócić uwagę na zdrowotne aspekty związane z bliskim kontaktem naszych dzieci ze zwierzętami. Dzieci, szczególnie te młodsze, nie zawsze odpowiednio dbają o higienę, dlatego to właśnie na nas rodzicach leży odpowiedzialność, ochrony naszego pupila przed pasożytami zewnętrznymi i wewnętrznymi co będzie służyło ochronie naszego gospodarstwa domowego i wszystkich naszych domowników.

Wakacyjni wrogowie: pchły i kleszcze
Pchły i kleszcze są prawdopodobnie najczęstszymi wakacyjnymi wrogami zarówno dla zwierząt jak i dzieci. W tym przypadku profilaktyka służy z jednej strony ochronie przed nieprzyjemnymi objawami takimi jak swędzenie czy możliwe reakcje alergiczne skóry, ale co ważniejsze, chroni również przed wieloma chorobami, które mogą być przenoszone przez te pasożyty na ludzi.
Pchły na przykład mogą być z łatwością przenoszone z psów czy kotów na dzieci, powodując nie tylko nieprzyjemne uczucie swędzenia związane z ugryzieniem. Pchły są pośrednimi żywicielami tasiemców, czyli wewnętrznych pasożytów, zamieszkujących jelita. Większość ludzi zdaje sobie sprawę z obecności niebezpiecznych kleszczy podczas biwakowania czy spędzania większej ilości czasu na łonie natury. Jednak nie tylko wtedy jesteśmy narażeni na te pasożyty. Kleszcze lubią ciemne i ciepłe miejsca, dlatego często chowają się w sierści naszego pupila, skąd z łatwością mogą dostać się do naszego domu i przenieść się na nasze dzieci, które wcale nie przebywały w lesie. Chorobami przenoszonymi przez kleszcze są np. borelioza lub erlichioza. Obie są bardzo niebezpieczne i trudne do zdiagnozowania, a objawy mogą pojawić się w długim odstępie czasu od ugryzienia kleszcza. Na szczęście stosowanie odpowiednich środków zapobiegawczych, regularne sprawdzanie sierści naszego pupila po każdym spacerze, usuwanie kleszczy w razie potrzeby, są mało skomplikowane i zapewniają odpowiednią ochronę nam i naszym pupilom. Jeśli mamy wątpliwości co do tego jak chronić naszego pupila najlepiej dowiedzieć się tego u lekarza weterynarii.

Endopasożyty
Podczas gdy ektopasożyty, takie jak pchły czy kleszcze mogą być dość łatwo przez nas zaobserwowane i usunięte, endopasożyty stanowią niewidoczne zagrożenie. Dwa najbardziej powszechne rodzaje pasożytów wewnętrznych mogą być z łatwością przeniesione ze zwierząt na nasze dzieci to glisty oraz tasiemce. Brak higieny, który bardzo często zdarza się u naszych dzieci np. nie umycie rąk po zabawie w piasku, może doprowadzić do przeniesienia pasożyta na dziecko i doprowadzić do poważnych problemów.
Tasiemce u ludzi powodują ból brzucha, utratę masy ciała, zmęczenie, biegunkę, a w niektórych przypadkach poważne, zagrażające życiu powikłania. Glisty mogą pojawić się w jelitach oraz w płucach, a dzieci w wieku od 3 do 8 lat są najbardziej podatne na zarażenie, ponieważ podczas zabawy mogą mieć duży kontakt z zakaźnymi jajami lub larwami pasożytów. Nie możemy zamykać dzieci w sterylnych pomieszczaniach, ponieważ przebywanie na świeżym powietrzu jest niezbędne do ich prawidłowego rozwoju fizycznego jak i psychicznego. Musimy zatem stosować takie środki profilaktyczne jak regularne odrobaczanie psów i kotów, coroczne wizyty kontrolne w gabinecie weterynaryjnym, które powinny iść w parze z prostymi działaniami, takimi jak dokładne mycie rąk gorącą wodą z mydłem po każdej zabawie.

Rzadka, lecz niebezpieczna zoonoza: leptospiroza
Leptospiroza jest stosunkowo rzadką, lecz niebezpieczną chorobą bakteryjną, która może bardzo łatwo przenosić się ze zwierząt domowych na ludzi, gdy zanieczyszczona bakteriami woda lub ziemia, wejdzie w kontakt z uszkodzoną skórą. Latem jesteśmy są bardziej narażone na tę chorobę, ponieważ więcej czasu spędzamy na zewnątrz i możemy mieć kontakt ze stojącą wodą gdzie bakterie wywołujące leptospirozę mogą się znajdować. Leptospiroza powoduje szereg nieprzyjemnych objawów, takich jak wysoka gorączka, bóle głowy, wymioty, bóle mięśni. Leptospiroza może być wyleczona, jednak w niektórych przypadkach może mieć ciężki przebieg, dlatego tym bardziej profilaktyka ma tu kluczowe znaczenie. Zalecana jest coroczna ochrona psów w postaci szczepień, ponieważ psy mogą być nosicielami choroby, bez jakichkolwiek objawów klinicznych.

Najbardziej znana choroba odzwierzęca: wścieklizna
Wścieklizna jest jedną z bardziej przerażających chorób odzwierzęcych, przenoszonych przez ślinę zakażonego zwierzęcia. Można jej zapobiec u człowieka, poprzez odpowiednie szczepienie rozpoczęte szybko po pogryzieniu przez zwierzę chore na wściekliznę. W przypadku braku szybkiego szczepienia, choroba u ludzi kończy się śmiercią. Wścieklizna ma jeden z najwyższych wskaźników śmiertelności wśród wszystkich chorób. Według WHO ponad 99% wszystkich przypadków wścieklizny u ludzi powodowanych jest poprzez pogryzienie przez psa. Mimo, że istnieją sprawdzone metody eliminacji zagrożeń związanych z tą zoonozą, na świecie około 60000 osób rocznie umiera z powodu wścieklizny, przenoszonej przez psy. Mimo, że główne zagrożenie znajduje się poza Europą, według statystyk, dzikie i domowe zwierzęta nadal narażone są na zachorowanie w Europie. Dlatego też konieczne jest regularne szczepienie psów i kotów na całym świecie, aby zapewnić bezpieczeństwo nam oraz naszym zwierzętom.


Aby jak najlepiej chronić zdrowie swojego pupila, umów się na wizytę do lekarza weterynarii! Aby dowiedzieć się więcej na temat zdrowia zwierząt, zajrzyj tutaj: www.dbamyozdrowiepsowikotow.pl

text.tags: