Światowy Dzień Wścieklizny: zadbajmy o to, aby kolejne pokolenie nie znało już wścieklizny

Szacuje się, że z powodu wścieklizny każdego roku umiera na Świecie 59 000 osób, przy czym ponad 99% przypadków zachorowań jest skutkiem ugryzienia przez psa zarażonego wirusem wścieklizny. Ponadto 40% zgonów spowodowanych wścieklizną dotyczy dzieci do 15 roku życia. Jest to w dużej mierze spowodowane niskim odsetkiem zaszczepionych psów na obszarach występowania wścieklizny oraz brakiem świadomości na temat tej choroby.

Światowy Dzień Wścieklizny: zadbajmy o to, aby kolejne pokolenie nie znało już wścieklizny

Aby zlikwidować wściekliznę konieczne jest wielodyscyplinarne podejście na poziomie lokalnym, krajowym i światowym. Wymaga to zastosowania podejścia „Jedno Zdrowie” [One Health], które pozwala na podjęcie wyzwań związanych ze wzrostem populacji ludzi, wzrostem liczby osób żyjących w bliskim kontakcie z dzikimi i domowymi zwierzętami oraz powszechnym przemieszczaniem się ludzi i zwierząt. Stosując podejście „Jedno Zdrowie” możemy ograniczyć rozprzestrzenianie się wścieklizny na całym świecie i osiągnąć optymalne wyniki zdrowotne dla ludzi i zwierząt zagrożonych tą chorobą.

W wielu najbiedniejszych regionach świata wścieklizna wciąż stanowi zagrożenie dla zdrowia nie tylko ludzi i ich zwierząt domowych, ale także zwierząt gospodarczych i gatunków zagrożonych. Jest to jednak choroba, którą możemy realnie wyeliminować poprzez dobrze skoordynowane wysiłki w zakresie szczepień” – powiedział David Sutton, Kierownik ds. Technicznych EURAM w MSD Animal Health.

Teraz, gdy walczymy globalną pandemią COVID-19, a nasze pokolenie ma niedawne doświadczenia z innymi śmiertelnie groźnymi chorobami, zapobieganie rozprzestrzenianiu się wścieklizny w naszym środowisku wydaje się oczywiste.

Dlaczego wścieklizna niesie ze sobą tak poważne zagrożenie?

Wścieklizna jest śmiertelną chorobą odzwierzęcą, która może być przenoszona przez wiele gatunków zwierząt, w tym psy, i ma znaczący, negatywny wpływ na budżety systemów zdrowia publicznego, społeczności lokalne i gospodarkę hodowlaną na obszarach rozwijających się. Spośród tysięcy ludzi, którzy każdego roku umierają na wściekliznę, 99 procent z nich zaraża się od psów będących nosicielami wirusa wścieklizny. Choroba ta nadal stanowi zagrożenie w 150 krajach, jednak można jej w 100% zapobiegać poprzez efektywne szczepienie psów.

Wirus wścieklizny atakuje i uszkadza centralny układ nerwowy. Po zakażeniu człowieka początkowo mogą nie występować żadne objawy. Po upływie tygodni, a nawet miesięcy od ugryzienia, wścieklizna może powodować ogólne osłabienie lub złe samopoczucie, gorączkę czy ból głowy. W miarę postępu choroby mogą wystąpić majaczenia, nietypowe zachowania, halucynacje, hydrofobia (lęk przed wodą) i bezsenność. Wścieklizna u ludzi jest prawie zawsze śmiertelna, jeżeli osoba nią dotknięta nie otrzyma odpowiedniej opieki medycznej bezpośrednio po narażeniu na zakażenie.

Na podstawie 25 lat pracy MSD Animal Health, stało się oczywiste, że aby wyeliminować przenoszenie wścieklizny na obszarach jej występowania, coroczne masowe szczepienia muszą objąć co najmniej 70% psów.

Ochrona naszych psów przed wścieklizną oznacza również ochronę nas samych przed tą śmiertelną chorobą” – powiedział David Sutton, kierownik ds. technicznych EURAM w MSD Animal Health. “W dniu tegorocznej edycji Światowego Dnia Wścieklizny tylko dziewięć lat dzieli nas od celu Światowej Organizacji Zdrowia, jakim jest całkowite wyeliminowanie przypadków śmiertelnych z powodu wścieklizny spowodowanej ugryzieniami przez psy, który to cel został ustalony na rok 2030. Nasze pokolenie, może być zatem tym, które wyeliminuje wściekliznę i sprawi, że będzie jednocześnie ostatnim pokoleniem, które musi mierzyć się z tą chorobą“. 

Koncepcja „Jedno Zdrowie” jest ścieżką do wspólnej poprawy zdrowia i zrównoważonego rozwoju ludzi i zwierząt, które żyją w naszym złożonym i stale zmieniającym się środowisku. Choroby odzwierzęce i inne pojawiające się choroby zakaźne, takie jak wścieklizna, stanowią szczególne zagrożenie dla globalnego bezpieczeństwa zdrowotnego, jednak można je kontrolować lub im zapobiegać poprzez dobrze skoordynowane wysiłki w zakresie szczepień. 

Chrońmy siebie nawzajem, nasze zwierzęta domowe, nasze zdrowie i naszą przyszłość.

Materiały powiązane

Kiedy, dlaczego i w jaki sposób można kąpać kota?

Koty z natury są bardzo czystymi zwierzętami – dużo czasu spędzają na…

Adopcja psa – „przed i po”. Porady na pierwsze 30 dni

W życiu zaadoptowanego psa pierwsze tygodnie spędzone z nowym opiekunem…

Nie zapominajmy o naszych ulubieńcach! – Ważne szczepienia dla psów

Każdy pies biega czasem za swym własnym ogonem, wylizuje lub podgryza…