Sekretne życie zwierzaków

Jeśli musisz zostawić swojego pupila samego na kilka godzin, na pewno nie raz zastanawiałaś/zastanawiałeś się, co Twój przyjaciel wtedy robi. Dobrze się bawi? A może niszczy Twoje meble? Szczeka, denerwuje sąsiadów albo śpi tam, gdzie nie powinien? Sekretne życie naszych zwierzaków jest bardzo interesującym i ważnym aspektem opieki nad psem lub kotem. Zapewne prawie każdy właściciel od czasu do czasu zastanawia się nad tym i martwi, jak jego pupil znosi samotność w domu. Na szczęście, jeśli nauczymy się jak właściwie przygotować swojego pupila do spędzenia jakiegoś czasu w samotności oraz jak właściwie interpretować znaki, które zauważymy po powrocie, możemy bardzo dużo dowiedzieć się na temat naszej wspólnej relacji i w prosty sposób poprawić jego sekretne życie, kiedy nie ma nas w domu.

Pupil sam w domu

Musimy zacząć od właściwego przygotowania naszego pupila do pozostawienia go w domu. Wyprowadź swojego psa na odpowiednio długi spacer, albo pobaw się z nim intensywnie przed wyjściem. Niewybiegany pies może rozładować nadmiar swojej energii niszcząc różne przedmioty, czy stwarzając inne problemy behawioralne.
Jednym z podstawowych problemów jest tzw. lęk separacyjny, który może być bardzo dokuczliwym problemem behawioralnym, ale można mu zapobiec lub rozwiązać, jeśli nauczymy się jak zmniejszać stres u naszego pupila. Do najważniejszych zasad pozwalających na unikanie nasilania lub rozwoju lęku separacyjnego jest wychodzenie z domu bez długich i wylewnych pożegnań. Nasze wyjście staje się wtedy czymś zwykłym, a nasze zwierzęta szybko wrócą do swoich codziennych czynności. Przed opuszczeniem domu powinniśmy zwrócić uwagę na podstawowe rzeczy, gwarantujące naszym pupilom bezpieczeństwo- takie jak- sprawdzenie temperatury, wyłączenie sprzętów domowych i klimatyzacji, zabezpieczenie jedzenia i potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów. Jednak rozwiązanie prawdziwych problemów lęku u psa wymaga często profesjonalnej porady. Warto się skonsultować z lekarzem weterynarii lub doświadczonym trenerem, żeby właściwie zająć się tym problemem.

Podczas dnia

Jeśli nakarmiliśmy naszego pupila, zapewniliśmy mu przed wyjściem odpowiednią dawkę ruchu, powinien bardzo dobrze poradzić sobie podczas naszej nieobecności. Psy i koty potrzebują znacznie więcej snu niż my, więc spokojny pupil powinien większość tego czasu po prostu przespać. Aby upewnić się, że nasz pupil nie spędzi większości czasu wylegując się na kanapie, przygotujmy dla niego wygodne i odpowiednio umiejscowione posłanie, oddalone od hałasów i o odpowiedniej temperaturze. Jeśli wiemy, że nasz pies lub kot stresuje się podczas naszej nieobecności, zostawmy mu zabawkę, którą się zainteresuje. Koty bardzo lubią poruszać się po mieszkaniu także w pionie, dlatego możemy przygotować dla nich kilka dodatkowych miejsc do wspinaczki. Dobrym pomysłem jest także pozostawienie tylko jednej zabawki oraz regularne jej zmienianie, żeby za szybko się nią nie znudziły.

Powrót do domu

Powrót do domu po ciężkim dniu do naszego ukochanego pupila jest jednym z przyjemniejszych momentów. Jednak podobnie jak podczas wychodzenia z domu, także powrót nie powinien stawać się wielkim wydarzeniem. W ten sposób unikniemy pojawienia się lęku separacyjnego. Jeśli widzimy oznaki stresu, takie jak wycie, czy szczekanie, zawsze powinniśmy poczekać aż zwierzak się uspokoi i dopiero wtedy głaskać go, czy bawić się z nim. Jeśli widzimy zniszczone przedmioty, także wtedy musimy zachować się odpowiednio. Nie powinniśmy się denerwować, ponieważ może być to niezrozumiałe dla naszego pupila. Powinniśmy to raczej interpretować jako oznakę lęku separacyjnego i poszukać pomocy, aby poradzić sobie z tym problemem.

Materiały powiązane

Kiedy, dlaczego i w jaki sposób można kąpać kota?

Koty z natury są bardzo czystymi zwierzętami – dużo czasu spędzają na…

Adopcja psa – „przed i po”. Porady na pierwsze 30 dni

W życiu zaadoptowanego psa pierwsze tygodnie spędzone z nowym opiekunem…

Nie zapominajmy o naszych ulubieńcach! – Ważne szczepienia dla psów

Każdy pies biega czasem za swym własnym ogonem, wylizuje lub podgryza…