Poniżej przedstawiamy kilka pasożytów wewnętrznych, występujących u naszych pupili, które mogą pojawić się także u ludzi.

Kiedy mowa o kocich lub psich pasożytach, większość z nas myśli o pasożytach zewnętrznych. Zaliczamy do nich między innymi pchły i kleszcze, które jesteśmy w stanie dostrzec gołym okiem na skórze naszego czworonożnego przyjaciela. W rzeczywistości jednak, równie poważnym zagrożeniem dla naszych pupili są pasożyty wewnętrzne, lokalizujące się najczęściej w przewodzie pokarmowym psa, czy kota. Niestety nie jesteśmy w stanie ich zobaczyć, a u zarobaczonych zwierząt nie zawsze pojawiają się objawy mogące sugerować problem z obecnością endopasożytów. Oprócz tego, że są powodem wielu poważnych problemów zdrowotnych u naszych psów, czy kotów, mogą być bardzo niebezpieczne także dla człowieka. Poniżej przedstawiamy kilka pasożytów wewnętrznych, występujących u naszych pupili, które mogą pojawić się także u ludzi.

Bąblowica
Bąblowica to choroba pasożytnicza wywoływana przez tasiemce z rodzaju Echinococcus. Choroba u człowieka spowodowana jest obecnością pęcherzowej postaci tasiemca Echinococcus granulosus, występującego głównie u psów, a także Echinococcus multilocularis występującego u lisów. Zagrożenie bąblowicą występuje zarówno na terenach leśnych, jak i w miastach. Człowiek jest żywicielem pośrednim pasożytów, zaraża się jedząc niedomyte owoce leśne, do których mogą być przyczepione jaja bąblowca. Do zakażenia może także dojść poprzez przypadkowe spożycie jaj tasiemców, które mogą znajdować się w wodzie lub glebie zanieczyszczonej odchodami zakażonych zwierząt lub podczas bezpośredniego kontaktu z psem, gdyż jaja tasiemca mogą znajdować się na sierści, pysku, czy języku zakażonych zwierząt. Główne objawy choroby u człowieka związane są z obecnością torbieli, która najczęściej lokuje się w wątrobie, rzadziej w płucach, śledzionie, kościach lub mózgu.Toksokaroza
Toksokaroza to groźna odzwierzęca choroba wywoływana przez inwazję larw glisty psiej lub kociej (Toxocara canis, Toxocara cati). Źródłem zakażenia toksokarozą jest skażona gleba, spożyty skażony pokarm, kontakty z zakażonymi zwierzętami oraz ich odchodami. Zanieczyszczenie środowiska jajami glisty psiej i kociej występuje powszechnie na całym świecie. Najbardziej narażone są dzieci, które zarażają się podczas zabaw z zakażonymi zwierzętami oraz w piaskownicach, w których znajdują się inwazyjne jaja glist. Do zakażenia przyczynia się także brak nawyku mycia rąk. W organizmie człowieka (w dwunastnicy) z połkniętych jaj inwazyjnych wykluwają się larwy o długości około 0,4 mm. Przedostają się przez ściany jelita do krwiobiegu. Wraz z krwią migrują do różnych narządów organizmu i osiedlają się w nich (w wątrobie, oku, mózgu). Pozostając w tkankach, powodują odczyn zapalny i niszczenie zainfekowanych tkanek.


Systematyczne odrobaczanie naszych czworonogów pozwala, więc chronić nie tylko Twojego pupila, ale także pozostałych domowników przed zagrożeniem ze strony pasożytów. W celu dobrania odpowiedniego środka i schematu odrobaczania dla Twojego pupila, skontaktuj się ze swoim lekarzem weterynarii.

Materiały powiązane

Kiedy, dlaczego i w jaki sposób można kąpać kota?

Koty z natury są bardzo czystymi zwierzętami – dużo czasu spędzają na…

Adopcja psa – „przed i po”. Porady na pierwsze 30 dni

W życiu zaadoptowanego psa pierwsze tygodnie spędzone z nowym opiekunem…

Nie zapominajmy o naszych ulubieńcach! – Ważne szczepienia dla psów

Każdy pies biega czasem za swym własnym ogonem, wylizuje lub podgryza…