Podejrzane zachowania u psów, których nie wolno zbagatelizować

Każdy pies biega czasem za swym własnym ogonem, wylizuje lub podgryza sobie łapy, ale jak to wygląda u tych czworonogów, które robią to bardzo często czasem wręcz obsesyjnie? Spróbujemy wskazać Państwu, może kryć się za takimi zachowaniami, i kiedy konieczna jest konsultacja z lekarzem weterynarii.

Ach, jakie to śmieszne, kiedy to robi!
Za pierwszym razem wydawać się to może zabawne, ale gdy nasz pupil zaczyna coraz częściej biegać za swym własnym ogonem, może to jednak oznaczać poważny problem. Takie zachowanie może być objawem tzw. zespołu OCD (obsessive-compulsive disorder; pol. nerwica natręctw). OCD może objawiać się nie tylko bieganiem za własnym ogonem, ale także obejmować inne czynności o charakterze obsesyjnym, jak np. chodzenie tam i z powrotem, ciągłe wiercenie się w jednym miejscu, „łapanie muchy” w powietrzu albo stałe gryzienie albo lizanie swoich łap. Większości psów takie zachowania zdarzają się sporadycznie, jednak u psów cierpiących na zespół OCD są to czynności obsesyjne i „przymusowe”, czyli takie, od których zwierzę nie może się powstrzymać. Bieganie od czasu do czasu za swoim ogonem w wieku szczenięcym jest absolutnie normalne i do przyjęcia, ale każdy zdrowy pies jest w stanie przerwać to zachowanie, problem jest kiedy zdarza się to na tyle często, że zaburza normalne psie zachowanie i dobrostan zwierzaka. Uważa się, że niektóre rasy o wyższej pobudliwości (teriery, owczarki i inne psy stróżujące) mają większe predyspozycje do wykazywania takich zachowań.

Ale co może być tego przyczyną?
Nieprawidłowe zachowania psów mogą mieć swoje podłoże w problemach czysto chorobowych (np., uszkodzenia układu nerwowego) lub mogą wynikać z problemów psychologicznych (np. nadpobudliwości, czy zachowań indukowanych przez środowisko). Dokładna analiza przez lekarza w współpracy ze specjalistą od zachowań psów może pozwolić na określenie przyczyny problemu.

Lizanie dobre i złe
Wszystkie psy się liżą, to element ich higieny osobistej. Pies niedbający o swoją sierść może mieć poważny problem zdrowotny (np. chorobę kręgosłupa). Nie jest niczym dziwnym, że co jakiś czas pies liże sobie przednie łapy lub znajdujące się na nich pazury. Natomiast obsesyjne lizanie łap, opuszek, pazurów może być objawem atopowego zapalenia skóry albo alergii pokarmowej, choć tak samo może zachowywać się pies z nerwica natręctw. Jeśli zauważymy u psa intensywne lizanie pazurów, powinniśmy zwrócić się z tym problemem do lekarza weterynarii, który pomoże nam w ustaleniu przyczyny i zastosowaniu właściwych metod rozwiązania problemu.
Nasilone lizanie łap może prowadzić do tzw. zespołu ALD (acral lick dermatitis, pol. zapalenie skóry łap wywołany lizaniem) – w miejscu wylizywania (najczęściej przy stawie nadgarstkowo-śródręcznym), dochodzi do miejscowego stanu zapalnego, co powoduje silne swędzenie. Pies w takiej sytuacji zaczyna jeszcze silniej lizać swędzące miejsce – i tak powstaje błędne koło, z którego pies nie może się wyzwolić. Zespół ALD zdarza się najczęściej u starszych psów dużych ras (doberman, labrador, golden retriever, bokser, dog niemiecki, seter irlandzki, owczarek niemiecki). Przewlekłe lizanie się psa nazywane jest także zespołem „lick granuloma” (pol. ziarniniak wywołany lizaniem), kiedy w miejscu lizania dochodzi do rozrostu tkanki bliznowatej na skutek powtarzającego się urazu mechanicznego wywołanego natarczywym lizaniem.

Drapanie
Pies drapie się zazwyczaj, kiedy swędzi go skóra. Świąd jest poważnym objawem chorób skóry takich jak atopowe zapalenie skóry, alergia pokarmowa, inwazja świerzbowców, alergiczne pchle zapalenie skóry, i wielu innych. Jednak, gdy lekarz wykluczy choroby, to można domniemywać, że pies przeżywa silny stres i swoim zachowaniem próbuje po prostu rozładować nadmierne napięcie nerwowe.

Co możemy uczynić, jako opiekunowie?
Jeśli zauważyliśmy, ze pies się intensywnie drapie, liże bądź wygryza, a na dodatek ma zmiany na skórze np. ranę na łapie psa, koniecznie trzeba zasięgnąć rady lekarza weterynarii.
Na podstawie wywiadu, badania psa lekarz będzie mógł określić prawdopodobne przyczyny problemu i zaleci odpowiednie postępowanie.

Materiały powiązane

Kiedy, dlaczego i w jaki sposób można kąpać kota?

Koty z natury są bardzo czystymi zwierzętami – dużo czasu spędzają na…

Adopcja psa – „przed i po”. Porady na pierwsze 30 dni

W życiu zaadoptowanego psa pierwsze tygodnie spędzone z nowym opiekunem…

Nie zapominajmy o naszych ulubieńcach! – Ważne szczepienia dla psów

Każdy pies biega czasem za swym własnym ogonem, wylizuje lub podgryza…