Pchły i kleszcze zimą

Czy zastanawiałaś/zastanawiałeś się jak długo zabezpieczać swojego pupila przed pasożytami zewnętrznymi? Czy czekasz na minusowe temperatury i wtedy zaprzestajesz podawania preparatu na pchły i kleszcze? Jeśli jesteś jedną z osób, która nie zabezpiecza swojego pupila przed ektopasożytami zimą, okazuje się, że popełniasz duży błąd! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ochrony swojego czworonożnego przyjaciela w okresie jesienno-zimowym, przeczytaj nasz artykuł! Twój pupil może się zetknąć z wieloma pasożytami zewnętrznymi praktycznie o każdej porze roku. Niebezpieczne dla niego mogą teraz być między innymi pchły i kleszcze.

Pchły

Pchły są małymi, bezskrzydłymi owadami. Ich dorosłe postacie żywią się krwią ssaków. Są niesamowitymi skoczkami. Średnia długość skoku pchły kociej (Ctenocephalides felis) to 19,9 cm (minimalny skok 2 cm, maksymalny 48 cm). Skok pchły psiej (Ctenocephalides canis) jest jeszcze bardziej imponujący, jego średnia długość to 30,4 cm (minimalny skok 2 cm, maksymalny 50 cm) (1). Jeśli człowiek miałby podobne zdolności, mógłby skoczyć z miejsca nawet 200 m w górę! Pchły mają ogromny potencjał do przetrwania w środowisku. Dorosła pchła składa średnio około 20 jaj dziennie przez 11 dni swojego życia. W sprzyjających warunkach, w ciągu około 80 dni, z jednej pchły która dostała się do naszego domu mogą pojawić się miliony jaj pcheł, które stają się rezerwuarem kolejnych pokoleń tych pasożytów.
Cykl życiowy pchły ma cztery stadia. Dorosła samica pchły musi pobrać posiłek składający się z krwi ssaka, aby mogła złożyć jaja. Jaja pcheł spadają do otoczenia. Jaja pcheł mają wygląd maleńkich, połyskujących, białych kulek, widocznych pod dużym powiększeniem. Larwy pcheł wylęgają się z jaj w ciągu 6 dni. Przypominają maleńkie gąsieniczki, także praktycznie niewidoczne gołym okiem. Pchły w tej postaci unikają suchych i jasnych miejsc, przebywają w różnego rodzaju szczelinach w podłodze, gdzie po pewnym czasie przechodzą w stadium poczwarki. W tej postaci przed wykluciem się postaci dorosłej pchła jest odporna na niską wilgotność oraz temperaturę. Taki osobnik pchły może pozostać w kokonie nawet do 140 dni! W sprzyjających dla pchły warunkach dorosłe osobniki wychodzą z poczwarki i rozpoczynają żerowanie na naszym pupilu.

Dlaczego pchły są niebezpieczne?

Pchły to nie tylko denerwujący problem, powodujący uporczywy świąd. Pchły mogą być przyczyną tzw. alergicznego pchlego zapalenia skóry (APZS). Ślina i wydaliny pcheł mogą wywołać silną reakcję uczuleniową u kota czy psa. W wyniku drapania się zwierzęcia lub powstałej reakcji alergicznej spowodowanej przez pchłę, często dochodzi do wtórnych infekcji bakteryjnych, objawiających się miejscowym zapaleniem skóry. Ponadto, pchły są powszechnie występującymi pasożytami i mogą pełnić rolę wektorów dla wielu patogenów oraz inwazji i infekcji odzwierzęcych w tym Dipylidium caninum, Bartonella spp. i Acanthocheilonema reconditum (2). Pchły mogą przenosić także dżumę, bardzo niebezpieczną chorobę, wywoływaną przez bakterię Yersinia pestis. Obecnie dżuma istnieje w kilku rejonach endemicznych w Azji i Afryce (w latach dziewięćdziesiątych XX wieku jej wybuchy odnotowano w Wietnamie, Zambii i Indiach). W XXI wieku odnotowano epidemie w Algierii, Demokratycznej Republice Konga i na Madagaskarze (3).  

Kleszcze

Kleszcze to pasożyty zewnętrzne, należące do gromady pajęczaków. Każde stadium rozwojowe kleszcza- larwa, nimfa i postacie dorosłe- potrzebuje krwi, żeby dalej się rozwijać. Kleszcze najczęściej żerują na zwierzętach stałocieplnych, atakują między innymi myszy polne, zające, psy, koty, krowy, a także człowieka. Największą aktywność w naszej strefie klimatycznej wykazują od marca do listopada, mogą jednak pojawić się znacznie wcześniej i być aktywne jeszcze dłużej, zależy to od temperatury i wilgotności środowiska. Kleszcze spotkać można nie tylko w lasach, czy na łąkach. Pojawiają się także w centrach miast, w parkach czy na miejskich trawnikach. Do najczęstszych chorób niebezpiecznych dla psów przenoszonych przez te pasożyty należą: babeszjoza, borelioza, anaplazmoza oraz erlichioza
Babeszjoza: jest obecnie jedną z najgroźniejszych chorób u psów. W efekcie zakażenia, jednokomórkowe pasożyty (najczęściej Babesia canis) niszczą czerwone krwinki u psa. W efekcie dochodzi do silnej anemii i żółtaczki. Choroba występuje w całej Europie, ale z różnym nasileniem w różnych jej częściach. Pasożyta przenoszą na psa kleszcze łąkowe (Dermacentor reticulatus) oraz kleszcze psie (Rhiphicephalus sanguineus).
Borelioza: nazywana także chorobą z Lyme, jest przewlekłą chorobą ludzi i zwierząt wywołaną przez bakterię Borrelia burgdorferi. Przenosicielami bakterii są wszystkie stadia rozwojowe kleszcza (larwa, nimfa i postać dojrzała). Do przeniesienia zarazka dochodzi w trakcie żerowania kleszcza. Zarazek z miejsca wprowadzenia przez kleszcza przenika do krwi i tą droga dalej do narządów wewnętrznych, układu nerwowego i stawów. W mazi stawowej oraz w ośrodkowym układzie nerwowym bakterie mogą przetrwać bardzo długo. Stąd często u psów, występuje długotrwałe, bezobjawowe zakażenie.
Anaplazmoza: to choroba wywoływana przez Anaplasma phagocytophilum (głównie w północnej i centralnej Europie, w tym w Polsce) oraz przez Anaplasma platys, występująca w okolicach basenu morza Śródziemnego. Przenosicielami tych patogenów są kleszcze z rodzaju Ixodes ricinus (A. phagocytophilum) oraz kleszcze Rhipicephalus sanguineus (A. platys). Inkubacja trwa około 1-2 tygodnie. Objawami, które mogą pojawić się u zakażonego psa są: apatia, utrata apetytu, gorączka, blade błony śluzowe, wymioty oraz biegunka. Anaplazmoza jest także niebezpieczną chorobą u ludzi. Człowiek zaraża się poprzez ukąszenie zarażonego kleszcza.
Erlichioza: to choroba wywoływana przez bakterię Ehrlichia canis, której wektorem jest kleszcz z rodzaju Rhiphicephalus sanguineus. Inkubacja trwa od 1-3 tygodni. Wyróżniamy 3 postacie erlichiozy- ostrą, subkliniczną i przewlekłą. Objawy choroby mogą być bardzo różne, często mało specyficzne: gorączka, osłabienie, apatia, utrata apetytu, powiększenie węzłów chłonnych, powiększenie wątroby, powiększenie śledziony, utrata masy ciała.

Opisane wyżej pasożyty mogą stanowić zagrożenie także jesienią oraz zimą.
Pchły nadal mogą szukać gospodarza, nawet gdy temperatura spadnie do 0 stopni Celsjusza (4). Niezabezpieczanie swojego czworonoga w tym czasie może doprowadzić do infestacji (5). Przydomowe garaże, piwnice, schowki, a także dywany, kanapy czy szpary w drewnianej podłodze są idealną kryjówką dla dorosłych pcheł, a także larw czy poczwarek. Pchły w takiej postaci mogą przetrwać przez kilka miesięcy (6). To samo niestety dotyczy kleszczy- mogą być nadal aktywne i przetrwać zimę, nawet wtedy, kiedy temperatura jest nieco wyższa od zera (7).

Jak chronić swojego pupila przed ektopasożytami?

Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, aby ochronić swojego czworonoga oraz swój dom przed ektopasożytami. Jednym z nich jest utrzymywanie porządku w swoich ogródkach. Regularne koszenie trawnika, usuwanie zeschniętych liści czy gałęzi może okazać się bardzo przydatne.
Jeśli Twój pupil ma swoje posłanie na zewnątrz lub w domu, pamiętaj o jego regularnym czyszczeniu. Jeśli legowisko ma dodatkowe poduszki, pamiętaj, aby uprać je od czasu do czasu w gorącej wodzie (8). Jeśli mieszkasz w pobliżu lasu, zawsze usuwaj pozostałości jedzenia z misek. Resztki jedzenia mogą zwabić lisy i inne dzikie zwierzęta, które mogą przynieść różne pasożyty do Twojego ogródka (9).
Pamiętaj także o regularnym odkurzaniu dywanów oraz miejsc, gdzie najczęściej przebywa Twój pupil. Dzięki temu pozbędziesz się jaj pcheł (10). Nie zapominaj także o regularnym opróżnianiu worków do odkurzacza.
Po każdym spacerze regularnie przeglądaj sierść swojego czworonoga, kontroluj, czy nie zaczyna bardziej intensywnie się drapać. Sprawdzaj nie tylko sierść, pamiętaj także o opuszkach łap oraz uszach.

Profilaktyka

Nie ma nic lepszego od profilaktyki! Ponieważ pchły i kleszcze zagrażają Twojemu pupilowi przez cały rok, nie przerywaj tej ochrony. Jesienią i zimą Twój pies nie jest bezpieczny. Zapytaj swojego lekarza weterynarii o najbardziej skuteczne i nowoczesne preparaty przeciwko ektopasożytom. Pamiętaj, aby zanotować datę podania preparatu oraz ustawić przypomnienie, kiedy należy ponownie go podać. Zminimalizuj ryzyko związane z inwazją pasożytów zewnętrznych i chroń swojego pupila przez cały rok, nawet wtedy, kiedy widzisz za oknem spadające liście czy śnieg.

Jak widać stawonogi – owady czy pajęczaki – mogą przenosić szereg niebezpiecznych chorób. Ocieplanie się klimatu pociąga za sobą bardzo dużo negatywnych skutków, jednym z nich jest większy zasięg i rozprzestrzenianie się tych niebezpiecznych owadów czy pajęczaków. To także widać w naszej szerokości geograficznej. Zasięg niektórych chorób przenoszonych przez kleszcze (np. babeszjoza) jest coraz większy, wydłuża się także okres żerowania stawonogów- są aktywne już od bardzo wczesnej wiosny do późnej jesieni.
W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, pamiętaj o odpowiedniej ochronie swojego pupila. Chroń go przed pchłami, kleszczami czy komarami. Pamiętaj, że pchły mogą występować przez cały rok, dlatego Twój pupil powinien być przed nimi zabezpieczony przez 365 dni w roku. Zapytaj swojego lekarza weterynarii o najbardziej nowoczesne i skuteczne preparaty zabezpieczające przed pchłami i kleszczami. Jeśli wybierasz się ze swoim psem na wakacje w okolice basenu Morza Śródziemnego, pamiętaj także o ochronie przed komarami i moskitami. Zapytaj swojego lekarza weterynarii o obrożę Scalibor, która zabezpieczy Twojego psa przez okres 5-6 miesięcy*. Pamiętaj, aby założyć ją psu odpowiednio wcześniej przed wyjazdem.
Pamiętajmy, że choroby przenoszone przez stawonogi są niebezpieczne nie tylko dla naszych czworonożnych przyjaciół. Wiele z nich jest bardzo groźnych także dla człowieka. Zabezpieczając swojego pupila, chronisz także siebie. Zabezpiecz go odpowiednio i ciesz się wspólnie z swoim przyjacielem długim i beztroskim odpoczynkiem!


1.Cadiergues, M. C., et al. (2000). “A comparison of jump performances of the dog flea, Ctenocephalides canis (Curtis, 1826) and the cat flea, Ctenocephalides felis felis (Bouche, 1835).” Vet Parasitol 92(3): 239-241.
2.Przewodnik ESCCAP 03: Zwalczanie pasożytów zewnętrznych u psów i kotów.
3. Plague, „Institut Pasteur”, 6 października 2015 [dostęp 2017-10-04].
4 https://www.lewistonvet.com/fleas-and-ticks-in-the-winter-times
5 https://www.lewistonvet.com/fleas-and-ticks-in-the-winter-times
6 https://www.lewistonvet.com/fleas-and-ticks-in-the-winter-times
7 https://tickencounter.org/tick_notes/winter_tick_activity
8 https://www.petmd.com/dog/parasites/where-do-fleas-ticks-hide-in-the-fall
9 https://www.petmd.com/dog/parasites/where-do-fleas-ticks-hide-in-the-fall
10https://www.lewistonvet.com/fleas-and-ticks-in-the-winter-times


***
NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO WETERYNARYJNEGO
Scalibor Protectorband 4% w/w 48 cm obroża dla małych i średnich psów
 
SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
Jedna biała obroża o długości 48 cm (19 g) zawiera:
Substancja czynna:
Deltametryna                                   0,760 g
Substancje pomocnicze:
Dwutlenek tytanu (E171)             0,285 g
 
POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
Obroża lecznicza.
 
Wskazania lecznicze dla poszczególnych docelowych gatunków zwierząt
Zwalczanie infestacji kleszczy (Ixodes ricinus; Rhipicephalus sanguineus) w okresie 5 do 6 miesięcy.
Zapobieganie ssaniu krwi przez moskity (Phlebotomus perniciosus) w okresie 5 do 6 miesięcy.
Działanie zapobiegające żerowaniu dorosłych komarów z podgatunku Culex pipiens pipiens przez okres 6 miesięcy.
 
Przeciwwskazania
Nie stosować u szczeniąt młodszych niż 7 tygodni.
Nie stosować u psów ze zmianami skórnymi.
Nie stosować u zwierząt ze znaną nadwrażliwością na pyretroidy.
Nie stosować u kotów.
 
NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
Intervet International B.V.
Wim de Körverstraat 35
5831 AN Boxmeer
Holandia
tel. + 31/485 587 600
fax +31/485 577 333
 
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania.
 
NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO WETERYNARYJNEGO
Scalibor Protectorband 4% w/w 65 cm obroża dla dużych psów
 
SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
Jedna biała obroża o długości 65 cm (25 g) zawiera:
Substancja czynna:
Deltametryna                                   1,000 g
Substancje pomocnicze:
Dwutlenek tytanu (E171)             0,375 g
 
POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
Obroża lecznicza.
Wskazania lecznicze dla poszczególnych docelowych gatunków zwierząt
Zwalczanie infestacji kleszczy (Ixodes ricinus; Rhipicephalus sanguineus) w okresie 5 do 6 miesięcy.
Zapobieganie ssaniu krwi przez moskity (Phlebotomus perniciosus) w okresie 5 do 6 miesięcy.
Działanie zapobiegające żerowaniu dorosłych komarów z podgatunku Culex pipiens pipiens przez okres 6 miesięcy.
 
Przeciwwskazania
Nie stosować u szczeniąt młodszych niż 7 tygodni.
Nie stosować u psów ze zmianami skórnymi.
Nie stosować u zwierząt ze znaną nadwrażliwością na pyretroidy.
Nie stosować u kotów.
 
NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
Intervet International B.V.
Wim de Körverstraat 35
5831 AN Boxmeer
Holandia
tel. + 31/485 587 600
fax +31/485 577 333
 
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania.

Materiały powiązane

Kiedy, dlaczego i w jaki sposób można kąpać kota?

Koty z natury są bardzo czystymi zwierzętami – dużo czasu spędzają na…

Adopcja psa – „przed i po”. Porady na pierwsze 30 dni

W życiu zaadoptowanego psa pierwsze tygodnie spędzone z nowym opiekunem…

Nie zapominajmy o naszych ulubieńcach! – Ważne szczepienia dla psów

Każdy pies biega czasem za swym własnym ogonem, wylizuje lub podgryza…