Kiedy, dlaczego i w jaki sposób można kąpać kota?
Koty z natury są bardzo czystymi zwierzętami – dużo czasu spędzają na „myciu się” i doprowadzaniu do porządku swojej sierści. Panuje ogólne przekonanie – i rzeczywiście tego doświadczamy - że koty nie są z wodą zaprzyjaźnione, dlatego często kąpiel kota, zarówno dla niego, jak i dla jego opiekuna, jest zazwyczaj nieprzyjemnym przeżyciem. Natomiast jest możliwe, dzięki zastosowaniu odpowiednich metod, uczynienie z kąpieli kota przyjemnej zabawy. Z naszego artykułu dowiedzą się Państwo, kiedy, dlaczego i jak warto kąpać kota.
Czytaj dalej
Dlaczego warto kąpać kota?
Koty są bardzo czystymi zwierzętami i dużo czasu spędzają na pielęgnacji swojego futerka. Z tego powodu, większości właścicielom wydaje się, że koty nie potrzebują dodatkowej pomocy z naszej strony. Nic bardziej mylnego. Kąpiele należą się wszystkim zwierzętom, nie tylko tym, które są prezentowane na wystawach. Większość kotów niestety bardzo boi się wody, dlatego warto odpowiednio przygotować się przed przystąpieniem do kąpieli naszego kota.
Czytaj dalej
Nie ryzykuj! - Najważniejsze szczepienia dla kotów
Choroby zakaźne są bardzo niebezpieczne dla naszych kotów. Niezależnie od tego, czy nasi ulubieńcy spędzają swój czas w domu, czy są kotami wychodzącymi, odpowiednie szczepienie chroni zdrowie zarówno kota jak i jego najbliższego otoczenia. Nadal panuje błędne przekonanie, że nie trzeba chronić kotów niewychodzących. Nic bardziej mylnego. Takie koty także są narażone na choroby zakaźne, ponieważ bardzo wiele patogenów możemy przynieść do domu na własnych butach, czy ubraniach.
Czytaj dalej
Choroby, którymi możemy się zarazić od naszych psów czy kotów
Regularne szczepienia oraz odrobaczania są istotne nie tylko dla zdrowia naszego psa, czy kota, są także istotne dla zdrowia ludzi. Istnieje kilka niebezpiecznych chorób, którymi możemy zarazić się od psów lub kotów, ale przestrzegając zasad higieny i współpracując z lekarzem weterynarii możemy - bardzo efektywnie - tym chorobom zapobiec.
Czytaj dalej
Jeden zastrzyk może uratować życie!
Liczba zoonoz, czyli chorób, którymi możemy zarazić się od zwierząt, jest bardzo duża. Mimo, że nie ma zbyt wielu chorób, którymi możemy zarazić się od naszego psa, jest to także możliwe. Oprócz, dobrze wszystkim znanej wścieklizny, są jeszcze inne choroby niebezpieczne dla człowieka. Jedną z nich jest leptospiroza. Ostatnie badania pokazują zwiększoną liczbę przypadków choroby u ludzi i psów, szczególnie po intensywnych opadach deszczu, czy powodziach, szczególnie pod koniec lata. Obu tym chorobom możemy zapobiec poprzez odpowiednie szczepienie. Przestrzeganie schematu szczepień jest bardzo istotne dla zdrowia naszych zwierząt, ale również dla zdrowia ludzi.
Czytaj dalej
Cztery powody, dlaczego powinieneś zaopatrzyć się w preparaty przeciw pasożytnicze u lekarza weterynarii.
Istnieją co najmniej cztery powody, dlaczego powinniśmy zaopatrywać się w preparaty przeciw pasożytnicze u lekarza weterynarii.
Czytaj dalej
Poniżej przedstawiamy kilka pasożytów wewnętrznych, występujących u naszych pupili, które mogą pojawić się także u ludzi.
Kiedy mowa o kocich lub psich pasożytach, większość z nas myśli o pasożytach zewnętrznych. Zaliczamy do nich między innymi pchły i kleszcze, które jesteśmy w stanie dostrzec gołym okiem na skórze naszego czworonożnego przyjaciela. W rzeczywistości jednak, równie poważnym zagrożeniem dla naszych pupili są pasożyty wewnętrzne, lokalizujące się najczęściej w przewodzie pokarmowym psa, czy kota. Niestety nie jesteśmy w stanie ich zobaczyć, a u zarobaczonych zwierząt nie zawsze pojawiają się objawy mogące sugerować problem z obecnością endopasożytów. Oprócz tego, że są powodem wielu poważnych problemów zdrowotnych u naszych psów, czy kotów, mogą być bardzo niebezpieczne także dla człowieka. Poniżej przedstawiamy kilka pasożytów wewnętrznych, występujących u naszych pupili, które mogą pojawić się także u ludzi.
Czytaj dalej
Choroby kotów wychodzących – 5 + 1 chorób kotów, którym można zapobiec
Nadal istnieje błędne przekonanie, że koty niewychodzące nie wymagają regularnego odrobaczania czy szczepienia. Domowe koty także są narażone na kontakt z wirusami, czy pasożytami. Zawsze istnieje ryzyko, że przyniesiemy do domu wirusy, czy jaja pasożytów na własnych ubraniach, czy butach. Koty wychodzące, są jeszcze bardziej narażone na infekcje. Choroby zakaźne atakują koty najczęściej podczas nocnych przygód, walk lub krycia. Spokojne koty wychodzące, które prawie nigdy nie wychodzą poza własny ogród również mogą łatwo ulec zakażeniu przez swoich wędrownych towarzyszy.
Czytaj dalej
Wszystko o cukrzycy u zwierząt
14 listopada to Światowy Dzień Walki z Cukrzycą i niestety ta poważna choroba jest coraz częściej spotykana tak u ludzi, jak i zwierząt. Dlatego postanowiliśmy uczynić listopad miesiącem propagowania wiedzy na temat cukrzycy u psów i kotów, bo uważamy, że każdy właściciel psa czy kota powinien wiedzieć, czym jest ta groźna choroba, jak zadbać o ciepiące na nią czworonogi oraz jak jej przeciwdziałać.
Czytaj dalej
Opieka koty. Jak rozpoznać lęk separacyjny u kota?
Lęk separacyjny jest powszechnym zaburzeniem, często rozpoznawanym u psów. Polega między innymi na nadmiernym emocjonalnym przywiązaniu do właściciela. Koty natomiast uważane są za bardzo niezależne zwierzęta, mimo tego także mogą bardzo źle znosić długotrwałą rozłąkę z właścicielem. Pojawiający się u nich lęk separacyjny może doprowadzić do jeszcze poważniejszych problemów behawioralnych.
Czytaj dalej
Które zwierzę najbardziej pasuje do Twojej osobowości?
Planujesz wychować jakiegoś czworonożnego przyjaciela? Adopcja zwierzęcia to ogromna odpowiedzialność. Taka decyzja może mieć duży wpływ na kilka dobrych lat Twojego życia. Dowiadując się, które zwierzę bardziej pasuje do Twojej osobowości, możesz zyskać życie pełne miłości i śmiechu, więc nie wahaj się i dobrze zastanów się nad naszymi pytaniami. Poniższy quiz może Ci pomóc odpowiedzieć na pytanie, czy masz osobowość psa, czy kota?
Czytaj dalej
5 zadziwiających rzeczy, których nie wiedziałaś/nie wiedziałeś o swoim kocie
Tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kota. Koty są jednymi z bardziej popularnych zwierząt towarzyszących na całym świecie. Uwielbiamy je bezwzględnie, jednak nadal są dla nas bardzo tajemniczymi stworzeniami. Świętujmy wspólnie ich dzień, jednocześnie dowiadując się o ich 5 zadziwiających i tajemniczych możliwościach.
Czytaj dalej
Wrzesień miesiącem naszych ulubionych zwierzaków!
Na całym świecie, setki milionów zwierząt jest przez swoich opiekunów otaczanych miłością i troską. Niezależnie czy są to uparte jamniki albo szczekające kundelki, czy wylegujące się w słońcu Main Coony lub buszujące w zaroślach pręgusy, nasi futrzaści przyjaciele to na pewno niesamowite stworzenia, które potrzebują nie tylko naszej miłości, ale także stałej uwagi i opieki. Jako miłośnicy zwierząt robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić im zdrowie i szczęście. Mając to na uwadze, zdecydowaliśmy się zadedykować cały wrzesień naszym ukochanym przyjaciołom!
Czytaj dalej
LISTOPAD JEST MIESIĄCEM CUKRZYCY U ZWIERZĄT
Według WHO cukrzyca, uznana już za chorobę społeczną, jest jednym z najgroźniejszych schorzeń cywilizacyjnych. Lekarze alarmują, że choroba ta w bardzo szybkim tempie dotyka coraz większą liczbę ludzi, może stać się epidemią XXI wieku. Nieleczona cukrzyca uszkadza wiele narządów i zaburza ich działanie (groźne powikłania dotyczące m.in. wzroku, nerek, mózgu, serca i skóry), a w konsekwencji może prowadzić do śmierci. Ale!...cukrzyca to nie tylko choroba występująca u ludzi, może także dotyczyć Twojego psa lub kota.
Poniżej postaramy się przybliżyć temat cukrzycy u zwierząt oraz pokazać, na co należy zwrócić uwagę, aby jak najwcześniej wykryć tę podstępną chorobę u Twojego pupila.
Czytaj dalej
5+1 wskazówek, jak przygotować swojego pupila na chłodniejsze dni
Czy istnieje coś słodszego od szczeniaczka ubranego w kolorowy płaszcz przeciwdeszczowy? Mimo, że niektórzy z nas lubią widok ubranych w zabawne stroje zwierząt, to zawsze najważniejszy jest ich komfort. Większość psów i kotów nie potrzebuje dodatkowych okryć, jednak w niektórych przypadkach jest to wskazane, aby uchronić je przed zimnem i wilgocią. Zima zbliża się wielkimi krokami, dlatego możemy już teraz przygotowywać nasze zwierzęta na niższe temperatury. Oto nasze propozycje:
Czytaj dalej
9 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Medycyny Weterynaryjnej
Czy czasem nie uważamy, że nasz pies lub kot jest bardzo podobny do człowieka? To oczywiste, że zwierzęta pokazują nam swoje uczucia, takie jak szczęście, czy smutek, do pewnego stopnia można tez powiedzieć, że mają także poczucie humoru. Jednak, jeśli chodzi o zdrowie i opiekę medyczną, musimy zawsze pamiętać o różnicach między ludźmi a naszymi zwierzakami, o odmiennym funkcjonowaniu ich organizmów i specyficznych potrzebach, bardzo często innych niż ludzi. Międzynarodowy Dzień Medycyny Weterynaryjnej jest doskonałą okazją, aby przypomnieć, że w przypadku choroby naszego pupila, to właśnie lekarz weterynarii jest najbezpieczniejszym i naj-lepszym źródłem informacji.
Czytaj dalej
Jak ochronić dom przed pchłami?
Pchły - niesamowite owady
-Pchły są małymi, bocznie spłaszczonymi, bezskrzydłymi owadami, których dorosłe postacie żywią się krwią ssaków.
-Pchły są niesamowitymi skoczkami. Średnia długość skoku pchły kociej (Ctenocephalides felis) to 19,9 cm (minimalny skok 2 cm, maksymalny 48 cm). Skok pchły psiej (Ctenocephalides canis) jest jest jeszcze bardziej imponujący, jego średnia długość to 30,4 cm (minimalny skok 2 cm, maksymalny 50 cm) (1).
-Pchły mają ogromny potencjał do utrzymywania się w środowisku. W sprzyjających warunkach, w ciągu około 80 dni, w gospodarstwie domowym mogą znajdować się miliony jaj pcheł, które stają się rezerwuarem kolejnych pokoleń tych pasożytów.
- Jedna dorosła pchła składa średnio około 20 jaj dziennie przez 11 dni.
Czytaj dalej
Małe, lecz śmiertelnie niebezpieczne: chroń swojego pupila przed kleszczami i pchłami przez cały rok
Pchły i kleszcze to małe stworzenia, jednak ich rozmiar jest niewspółmierny do szkód, jakie mogą wyrządzić. Są nie tylko uciążliwe, mogą także przenosić wiele niebezpiecznych chorób, które stanowią zagrożenie dla zwierząt oraz ich właścicieli. Jako odpowiedzialni właściciele, powinniśmy zdawać sobie sprawę, jak wielkie niebezpieczeństwo stanowią te pasożyty dla naszych zwierząt. Powinniśmy nieustannie poszerzać swoją wiedzę o możliwych zagrożeniach oraz o odpowiedniej ochronie w postaci skutecznych preparatów dla psów i kotów, aby w pełni cieszyć się wspólnie spędzonym czasem.
Czytaj dalej
Wielki Słownik Języka Kociego - Co mówi Twój kot
Jak powszechnie wiadomo, to nie człowiek jest właścicielem kota, lecz raczej na odwrót. Dlatego warto wiedzieć, co oznacza miauczenie, mruczenie i mowa ciała, by móc lepiej odczytywać jego życzenia.
Czytaj dalej
Mało znane na Północy Muchówki z rodzaju Phlebotomus
Najbardziej znanymi pasożytami zewnętrznymi, występującymi u psów i kotów są kleszcze, pchły oraz komary. Jednak to nie jest pełna lista, istnieje jeszcze wiele innych pasożytujących owadów, które zagrażają naszym pupilom. Jednym z nich jest muchówka z rodzaju Phlebotomus (podrodzina Ćmiankowate). Ten krwiopijny pasożyt doprowadza do uszkodzeń i podrażnień skóry, ale co ważniejsze może przenosić jednokomórkowe świdrowce z rodzaju Leishmania, wywołujące leiszmaniozę. Ta przewlekła choroba może być śmiertelna. Leiszmanioza jest także zoonozą, a zatem jest także niebezpieczna dla człowieka. W niektórych rejonach świata leiszmanioza stanowi poważny problem zdrowotny.
Czytaj dalej
Zoonozy- choroby odzwierzęce, które przestały być egzotyczne
6 lipca to dzień świadomości chorób odzwierzęcych. Choroby odzwierzęce to specjalna grupa chorób zakaźnych, które rozprzestrzeniają się między zwierzętami i ludźmi. Niestety, co roku wiele ludzi i zwierząt na świecie zapada na choroby odzwierzęce. Zatem walka z nimi jest wspólnym interesem zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Choroby odzwierzęce rozprzestrzeniają się w dużej mierze od zwierząt gospodarskich, ale niektóre choroby mogą być również przenoszone przez nasze zwierzęta domowe - psy i koty. Dlatego higiena, szczepionki i kontrole weterynaryjne są podstawowymi krokami dla odpowiedzialnych właścicieli zwierząt, aby chronić siebie i swoich pupili przed niebezpiecznymi zoonozami.
Czytaj dalej
Jak pomóc zwierzętom przetrwać upał?
Ze względu na ocieplenie klimatu z roku na rok temperatura jest coraz wyższa. Jest to szczególnie odczuwalne podczas lata. Upał to spore zagrożenie nie tylko dla zdrowia ludzi, ale także naszych czworonożnych przyjaciół. Najbardziej niebezpieczną konsekwencją przebywania w ekstremalnych temperaturach jest udar cieplny. Zebraliśmy dla Was kilka cennych wskazówek i rad, jak pomóc naszym pupilom podczas najbardziej upalnych dni.
Czytaj dalej
Światowy Dzień Kota
8 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Kota. Tego dnia poza tym, że możemy świętować razem z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi, jest to także czas na poszerzenie wiedzy na temat kotów. Z okazji Światowego Dnia Kota przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą uszczęśliwić Twojego pupila.
Czytaj dalej
Światowy Dzień Komara- krwiopijne owady przenoszące pasożyty wewnętrzne na nasze zwierzęta oraz na ludzi
Sezon aktywności komarów jest znacznie dłuższy niż 10 lat temu. Wszystko to za sprawą zmiany klimatu. Komary to nie tylko nieprzyjemne owady, ale poważne zagrożenie dla naszych czworonogów. Z tego względu warto mówić o chorobach przenoszonych przez komary oraz o sposobach ochrony przed nimi. Światowy Dzień Komara, obchodzony 20 sierpnia, jest idealną okazją do zwiększenia naszej świadomości na ich temat.
Czytaj dalej
Choroby przenoszone przez pchły, kleszcze i komary
Wreszcie nadeszło upragnione lato. Dni stały się wyjątkowo długie, ciepłe i przyjemne. Wszystko to zachęca nas odpoczynku od szkoły, pracy czy uczelni i wyjazdu na upragnione wakacje. Niestety nie tylko dla nas ten czas jest wyjątkowo atrakcyjny. Latem bardzo aktywne stają się również stawonogi – takie jak komary czy kleszcze. Są to zwierzęta zmiennocieplne, co oznacza, że ich metabolizm zależny jest od temperatury otoczenia. Im zimniej, tym jest on mniejszy. Dlatego też późną jesienią stawonogi giną lub chowają się w różnych zakamarkach, obniżają swój metabolizm do minimum i po prostu „przesypiają” niekorzystne dla nich warunki.
Czytaj dalej
Uważaj na nierzetelne porady internetowe, ponieważ mogą doprowadzić do poważnych problemów u Twojego pupila
Media społecznościowe są miejscem, gdzie każdy może swobodnie wyrazić swoje zdanie. Z jednej strony jest to cudowne, że mamy dostęp do różnego rodzaju opinii na wiele tematów od osób z każdego zakątka świata. Z drugiej strony jednak możemy natknąć się na porady od samozwańczych „ekspertów” wypowiadających się na skomplikowane tematy, którzy nie posiadają odpowiednich kwalifikacji. Jest to spory i powszechny problem, który dotyczy także naszych zwierzaków. W internecie jest coraz więcej stron, blogów czy grup przeznaczonych dla właścicieli zwierząt. Niestety wiarygodność informacji nie wzrasta proporcjonalnie do liczby wypowiedzi, dlatego także liczba nierzetelnych porad rośnie w równie szybkim tempie. Wdrażając w życie niektóre z nich możemy doprowadzić do poważnych zdrowotnych konsekwencji. Możemy unikać takich nieprzyjemnych sytuacji poprzez sprawdzanie skąd dana informacja pochodzi. Pamiętaj, że to Ty jesteś zawsze odpowiedzialny za rozróżnienie fałszywych informacji od prawdziwych. Poniżej postaramy się pokazać Ci jak być czujnym i nie dać się złapać na fałszywe porady dotyczące zdrowia Twojego pupila.
Czytaj dalej
Światowy Dzień Wścieklizny - wciąż problem globalny
28 września obchodzimy Światowy Dzień Wścieklizny. Jest to doskonała okazja do podniesienia świadomości i poznania tej niebezpiecznej choroby, która zagraża zarówno zwierzętom, jak i ludziom. W ciągu ostatnich 100 lat podjęto znaczące kroki w celu zmniejszenia liczby przypadków wścieklizny. Jest to jednak nadal problem globalny, powodujący śmierć ponad 59 000 ludzi rocznie (1). Chociaż obecnie problem wścieklizny dotyczy głównie obszarów w Afryce i Azji, to stosowanie niezbędnych rozwiązań zapobiegawczych przeciwko tej chorobie jest ważne dla wszystkich właścicieli zwierząt na całym świecie.
Czytaj dalej
17 sierpnia – Dzień czarnego kota: czy naprawdę są czarownicami w przebraniu?
Od 2011 r. dzień 17 sierpnia1 jest świętem dedykowanym czarnym kotom na całym świecie. W niektórych kulturach czarne koty kojarzą się z pechem lub przesądami. Ten dzień stanowi doskonałą okazję, aby rozwiać mity i pokazać ludziom, że hebanowe kotki są cudownymi towarzyszami. Eksperci z Kisállatorvos /Zdrave-Zvire/Animalesanatoase/Kochamdbamchronie zebrali powszechne przekonania (zarówno te błędne, jak i zgodne z prawdą) na temat czarnych kotów, aby uczcić te zwierzaki.
Czytaj dalej
Jak sprawić, by Twój pupil nie stał się Grinchem? Przydatne wskazówki na Gwiazdkę bezpieczną dla zwierząt
Boże Narodzenie to ekscytujący, szczególny okres w roku nie tylko dla nas, ale także dla naszych pupili. Im bliżej świąt, tym bardziej stajemy się zajęci, a w naszych domach powoli pojawia się coraz więcej ozdób i prezentów, co sprawia, że nasze zwierzaki stają się jeszcze bardziej ciekawskie niż zwykle. Ale odkrywając wszystkie te nowości, mogą łatwo wpaść w tarapaty. W tym artykule podzielimy się z Wami wskazówkami, jak zabezpieczyć naszych pupili podczas tego wyjątkowego święta.
Czytaj dalej