Ochrona przeciwko ektopasożytom. Część 2

Z roku na rok klimat staje się coraz cieplejszy. Łagodne zimy oraz gorące i wilgotne lata sprzyjają pasożytom zewnętrznym, takim jak pchły czy kleszcze. Podczas gdy przeciwko pchłom powinniśmy zabezpieczać nasze zwierzęta przez cały rok, okres wymagający ochrony przeciwko kleszczom robi się coraz dłuższy i powinien trwać zdecydowaną większą część roku.

Gdzie występują pchły i kleszcze?
Pchły i kleszcze stają się coraz bardziej powszechne. Pchły przenoszą się poprzez bezpośredni kontakt z innym zaatakowanym przez pchły osobnikiem lub po prostu pchła może przejść na nasze zwierzę ze środowiska, w którym przebywa, a gdzie wcześniej bytowało zwierzę zaatakowane tymi insektami. Kleszcze natomiast występują nie tylko w lasach czy na łąkach, coraz częściej spotkać je możemy w centrach miast, parkach czy nawet miejskich trawnikach.

Czy wszystkie zwierzęta wymagają ochrony?
Nadal panuje błędne przekonanie, że niewychodzące koty, czy psy spędzające większą część dnia w domu nie są narażone na inwazję pasożytów zewnętrznych. Nic bardziej mylnego. Koty niewychodzące na zewnątrz również mogą zostać zaatakowane przez pchły, a nasze psy-kanapowce, mogą przynieść do domu kleszcza wychodząc jedynie na załatwienie swoich potrzeb fizjologicznych na własne podwórko…

Jakie cechy powinien mieć idealny preparat przeciwko pasożytom zewnętrznym?
Preparat przeciwko pchłom i kleszczom powinien być przede wszystkim skuteczny. Bardzo ważna jest stała ochrona psa czy kota w okresie aktywności pasożytów zewnętrznych, dlatego lepiej wybrać preparat długo działający. Często zapominamy regularnie powtarzać aplikację preparatu i zdarza się, że nasz pies czy kot w ogóle przez jakiś czas nie jest zabezpieczony przeciwko tym pasożytom, a co za tym idzie jest wtedy narażony na choroby przenoszone przez pchły czy kleszcze. Jeśli posiadamy psa, który często pływa, zadbajmy o to, żeby preparat był także wodoodporny. Poradźmy się naszego lekarza weterynarii, który pomoże nam wybrać odpowiedni środek dostosowany do wielkości zwierzęcia. Ważne jest to, żeby substancja przeciw pasożytnicza działała na całą powierzchnię naszego zwierzęcia, od głowy po sam ogon. Kleszcze wybierają często miejsca trudno dostępne, miejsca nieowłosione takie jak pachy, pachwiny, czy nawet opuszki łap.

Czy możemy używać tych samych preparatów dla psa i kota?
Preparaty przeciwko pasożytom powinny być również bezpieczne, nie tylko dla naszego psa czy kota, ale także dla jego współtowarzyszy. Niektóre substancje czynne stosowane w preparatach dla psów, mogą być toksyczne dla innych gatunków zwierząt, w tym dla kotów. Jeśli posiadamy w domu i psa i kota należy dobrać preparat w ten sposób, aby ochrona przeciwko pchłom i kleszczom była skuteczna i jednocześnie bezpieczna dla naszych czworonogów. W takim wypadku najlepiej jest wybrać substancję, która może być bezpiecznie stosowana i dla psów i dla kotów lub zastosować u psa preparat działający od wewnątrz. W ten sposób nawet wzajemna toaleta, lizanie, przytulanie, nie spowodują, że kot będzie miał bezpośredni kontakt z substancją czynną preparatu. Taki sposób ochrony psów polecany jest także dla rodzin z małymi dziećmi.


Jeśli wybieramy się z naszymi zwierzętami na wakacje za granicę (szczególnie w cieplejsze rejony), również pamiętajmy o ochronie przeciwko pasożytom. Oprócz pcheł i kleszczy, nasz pupil może być narażony na atak ze strony innych pasożytów, np. muchówek z rodzaju Phlebotomus, czy komarów, które mogą przenosić leiszmaniozę– niebezpieczną chorobę pasożytniczą ludzi i zwierząt. Przyczyną leiszmaniozy są jednokomórkowe pierwotniaki (wiciowce) z rodzaju Leishmania. Choroba najczęściej spotykana jest w okolicach Morza Śródziemnego, ale zarejestrowane zostały także pojedyncze przypadki jej występowania w południowo-zachodniej części Niemiec, Szwajcarii oraz Belgii. Wraz ze wzrostem turystyki należy spodziewać się coraz częstszego jej występowania także w innych rejonach Europy. Inną niebezpieczną chorobą przenoszoną przez komary jest dirofilarioza, choroba pasożytnicza wywoływana przez nicienie z rodzaju Dirofilaria. Całkiem niedawno jeszcze powszechnie uważano, że pasożyty te spotykane są jedynie w krajach o ciepłym klimacie, a więc Europie południowej i Azji. Jednak ocieplenie klimatu prowadzące do stałego wzrostu temperatury otoczenia spowodowały, że obecnie i w naszej szerokości geograficznej łatwo je spotkać (w ciągu ostatnich 10 lat pojawiły się także na Węgrzech, Słowacji, Czechach, Austrii).

Materiały powiązane

Kiedy, dlaczego i w jaki sposób można kąpać kota?

Koty z natury są bardzo czystymi zwierzętami – dużo czasu spędzają na…

Adopcja psa – „przed i po”. Porady na pierwsze 30 dni

W życiu zaadoptowanego psa pierwsze tygodnie spędzone z nowym opiekunem…

Nie zapominajmy o naszych ulubieńcach! – Ważne szczepienia dla psów

Każdy pies biega czasem za swym własnym ogonem, wylizuje lub podgryza…