Nigdy nie pomijaj tego kroku, adoptując nowego zwierzaka

9 grudnia Międzynarodowy Dzień Medycyny Weterynaryjnej Zbliżają się święta miłości i empatii. W tym czasie wielu z nas zaczyna myśleć o przygarnięciu psa lub kota ze schroniska czy nawet z ulicy. Możliwe, że jesteś już świetnie przygotowana/przygotowany na adopcję i posiadasz pełne wyposażenie potrzebne do zapewnienia podstawowych potrzeb swojego nowego pupila. Pamiętaj jednak, że pierwszym Twoim krokiem po adopcji powinna być wizyta u lekarza weterynarii. W dzisiejszym dniu, w którym wypada święto weterynarii, wyjaśnimy Ci, dlaczego wizyta w gabinecie weterynaryjnym jest tak istotna.

Dlaczego wybór lekarza weterynarii jest tak ważny?
Jeśli nie masz jeszcze na oku konkretnego zwierzaka, udaj się do lekarza weterynarii. Zapytaj go jaka rasa, wielkość, usposobienie najbardziej będą pasowały do Twojego trybu życia.
Jeśli jesteś już szczęśliwym właścicielem nowego pupila, od razu zabierz go na pierwszą wizytę do lekarza weterynarii. Lekarz sprawdzi, czy Twój nowy przyjaciel jest zdrowy. Czasami nie jesteśmy w stanie sami stwierdzić choroby u naszego pupila, bo część z nich może przebiegać bezobjawowo. Zdarza się także, że objaw, który jest dla nas mało istotny (np. zwiększone pragnienie u naszego psa lub kota) może sugerować chorobę (1). Lekarz weterynarii ustali odpowiedni schemat szczepień i udzieli Ci istotnych informacji na temat czipowania.

Warto udać się do lekarza weterynarii, ponieważ Twój nowy przyjaciel może być zarobaczony. Endopasożyty mogą powodować problemy jelitowe, uszkodzenia układu nerwowego, mogą być także niebezpieczne dla ludzi (2). Co ciekawe, u zarobaczonego psa czy kota nie zawsze widoczne są objawy. Bardzo ważne jest regularne, profilaktyczne odrobaczanie, a jeśli stwierdzono ten problem u Twojego zwierzaka- fachowa pomoc lekarza weterynarii.

Lekarz weterynarii podpowie Ci także, jak chronić swojego pupila przed pasożytami zewnętrznymi, takimi jak pchły czy kleszcze. Co jest lepsze: tabletka do żucia, krople typu spot-on, czy może obroża? Czego lepiej unikać?

Czy wiesz w jakim stanie są zęby i jama ustna Twojego nowego przyjaciela? Twój pupil nie powie Ci, że boli go ząb lub uszkodzone dziąsła, poza tym higiena jamy ustnej jest niezbędna, ponieważ jej brak może również powodować osłabienie układu odpornościowego Twojego zwierzaka. Nie wspominając o bakteriach potencjalnie uszkadzających narządy wewnętrzne lub nieprzyjemnym zapachu wydobywającym się z pyszczka.

A co, jeśli Twój czworonożny przyjaciel ulegnie wypadkowi lub dostanie nagłych ataków padaczkowych? W takich sytuacjach liczy się każda minuta. Nie warto tracić czasu na szukanie adresu, numeru telefonu czy godzin otwarcia gabinetu…

Czym powinniśmy się kierować wybierając lekarza weterynarii?
Jeśli nie masz pojęcia, którego lekarza weterynarii wybrać, najprościej będzie poszukać gabinetu weterynaryjnego w swojej okolicy. W razie nagłych sytuacji liczy się każda minuta!
Polecamy także poradzić się znajomych, którzy posiadają zwierzęta, którego lekarza polecają. Zapytaj ich który z lekarzy jest łatwo dostępny, cierpliwy, pomocny, czy dobrze radził sobie z badaniem i leczeniem.

Czego powinnaś/powinieneś oczekiwać od gabinetu weterynaryjnego?
Praca lekarza weterynarii (głównie lekarzy zajmujących się zwierzętami towarzyszącymi) obejmuje wizyty chorych zwierząt i coroczne wizyty kontrolne (3). Ale nie tylko. Ich praca jest także bardzo trudna i stresująca, często obejmuje nadgodziny i wymaga podejmowania czasem bardzo trudnych moralnie decyzji.

Oznacza to, że powinnaś/powinieneś szanować swojego lekarza weterynarii, nawet jeśli powie coś, czego nie chcesz usłyszeć, czy kiedy będziesz musiała/musiał czekać dłużej niż się spodziewałaś/spodziewałeś lub cała wizyta została przedłużona z powodu koniecznych badań niezbędnych do postawienia ostatecznej diagnozy.

„Jeśli masz jakieś pytania, nie wstydź się i jeśli czegoś nie wiesz, śmiało je zadawaj. Jeśli Twój pupil nie ma jeszcze kompletu szczepień, pilnuj, aby niczego nie dotykał oprócz lekarza weterynarii i sprzętu, którego używa do badania. Nie stawiaj go na podłodze, nie pozwól, żeby dotykał ścian, noś go na rękach. Dzięki temu nie narazisz go na infekcje.” -mówi Michał Ceregrzyn, ekspert Kocham- Dbam o Zdrowie- Chronię.

Przygotuj się na zalecenia dotyczące kolejnych szczepień, wizyt, które będą Cię kosztowały, corocznych kontroli stanu zdrowia, badań krwi, moczu czy wdrożenia odpowiedniej diety. Musisz zdawać sobie sprawę, że posiadanie pupila wymaga sporo czasu, energii oraz wydatków.

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, jeśli palnujesz zaadoptować zwierzaka to życzymy Ci by wszystko poszło sprawnie, i żeby zwierzak był zdrowy i szczęśliwy, a Ty razem z nim! Pamiętaj: jeśli poważnie podchodzisz do swoich obowiązków opiekuna i regularnie odwiedzasz lekarza weterynarii, możesz spędzić wiele szczęśliwych i długich lat ze swoim nowym członkiem rodziny.

1 https://www.avma.org/public/PetCare/Pages/Diabetes-in-Pets.aspx
2 https://www.petsandparasites.org/resources/pets-parasites-and-people
https://www.sgu.edu/blog/veterinary/what-does-a-small-animal-vet-do/

Materiały powiązane

Kiedy, dlaczego i w jaki sposób można kąpać kota?

Koty z natury są bardzo czystymi zwierzętami – dużo czasu spędzają na…

Adopcja psa – „przed i po”. Porady na pierwsze 30 dni

W życiu zaadoptowanego psa pierwsze tygodnie spędzone z nowym opiekunem…

Nie zapominajmy o naszych ulubieńcach! – Ważne szczepienia dla psów

Każdy pies biega czasem za swym własnym ogonem, wylizuje lub podgryza…