Nie zapominajmy o naszych ulubieńcach! – Ważne szczepienia dla psów

Leczenie poważnej (lub zagrażającej nawet życiu) choroby może powodować wiele stresu, niepokoju i wydatków finansowych. Nie mówiąc już o możliwych cierpieniach i obniżeniu jakości życia, jakich doświadczałby nasz pupil. Oprócz więc zdrowego odżywiania, stworzenia psu odpowiednich warunków i higieny, należy zapewnić mu także ochronę przed chorobami poprzez szczepienia profilaktyczne, aby nasz pies mógł się cieszyć zdrowym i długim życiem.

Początek szczepień. Między 6 a 12 tygodniem życia u szczenięcia stopniowo zanika naturalna odporność na choroby, którą otrzymuje wraz z przeciwciałami, znajdującymi się w mleku matki. Dlatego właśnie w tym wieku należy rozpocząć pierwsze szczepienia ochronne. Po przejściu pełnej immunizacji, która składa się z całej serii szczepień w pierwszym półroczu życia, w dalszym okresie potrzebne będą już tylko szczepienia przypominające podawane w odstępach zapewniających ochronę psa. Zalecane jest ścisłe przestrzeganie zaleceń weterynarza w tym temacie, który w zależności od sytuacji epizootycznej zdecyduje, jakie rozwiązanie jest najbardziej właściwe dla psa.

Dzięki szczepieniom ochronnym można zapobiec najcięższym (często śmiertelnym) oraz najczęściej występującym chorobom psów:

Nosówka: dawniej była to jedna z najczęstszych i najbardziej zaraźliwych i śmiertelnych chorób (zwłaszcza u szczeniąt), przeciwko której dziś możemy skutecznie ochronić pupila dzięki szczepionce ochronnej, podanej najpierw w wieku szczenięcym (immunizacja podstawowa), a potem, jako szczepienie przypominające. Choroba przenosi się poprzez wydzielinę z nosa i oczu chorych zwierząt.

Zakaźne zapalenie wątroby: do zakażeń dochodzi poprzez bezpośredni dotyk, drogą wydzielin i wydalin oraz drogą pokarmową. Choroba prowadzi do uszkodzenia wątroby i oczu oraz powoduje trudności z oddychaniem – w najcięższych przypadkach kończy się śmiercią. Szczepienie profilaktyczne zapewnia najlepszą ochronę przed zachorowaniem – podobnie, jak w przypadku nosówki, szczepionkę podaje się w wieku szczenięcym, a potem regularnie w wieku dorosłym.

Parwowiroza: jest to choroba zakaźna spowodowana przez jeden z najbardziej niebezpiecznych dla psa wirusów, która przenosi się poprzez kał zakażonych psów, zaś sam wirus może pozostawać żywy i zdolny do zarażania w środowisku poza organizmem nawet przez kilka lat. Objawy choroby to głównie biegunka, wymioty i ogólne osłabienie. Szczepienie ochronne jest praktycznie jedynym możliwym sposobem zapobiegania tej – kończącej się najczęściej śmiercią psa – chorobie. Potrzebna jest immunizacja podstawowa (w wieku szczenięcym) oraz regularne szczepienia przypominając w wieku dorosłym.

Leptospiroza: jedna z najczęstszych chorób wywoływanych przez bakterie u psów, chociaż może także atakować inne gatunki zwierząt, a także człowieka. Bakterie uszkadzają przede wszystkim nerki i wątrobę, co prowadzi do niewydolności tych narządów, kończącej się czasem śmiercią zwierzęcia. Mimo, że najczęściej występuje raczej w klimacie tropikalnym, to jednak co roku notuje się nowe przypadki zachorowań u ludzi, także na w krajach o klimacie umiarkowanym. Zakażone zwierzęta wydalają bakterie z moczem, który trafiając do gleby lub stojącej wody może stać się też źródłem zakażeń kolejnych zwierząt i ludzi. Szczególnie narażone na zakażenie są psy myśliwskie, pasterskie oraz psy, żyjące w gospodarstwach wiejskich. Zagrożone są także psy mające dostęp do miejsc gdzie znajduje się woda stojąca np. kałuże, stawy, bagna. Zaszczepienie psa przeciw leptospirozie jest jeszcze ważne z innego powodu – dzięki temu możemy uniknąć zachorowań u człowieka.
Szczepienie co roku po osiągnięciu wieku dorosłego (po immunizacji podstawowej w wieku szczenięcym) jest absolutnie potrzebne.

Wścieklizna: jest chyba najbardziej znaną, a jednocześnie najbardziej niebezpieczną chorobą wirusową, zagrażającą nie tylko psom, ale także wszystkim ssakom (w tym także człowiekowi). Do zakażenia dochodzi poprzez ugryzienie przez chore zwierzę, po czym wirus wraz ze śliną przemieszcza się dalej w organizmie, atakując przede wszystkim centralny układ nerwowy zakażonego osobnika. Choroba jest nieuleczalna i w każdym przypadku kończy się śmiercią.
W Polsce szczepienie przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe dla wszystkich psów. Psy musza być zaszczepione, jako szczenięta do 4 miesiąca życia, a następnie doszczepiane co roku.
W przypadku kotów szczepienie przeciwko wściekliźnie nie jest obowiązkowe, ale warto wiedzieć, że znane są przypadki wścieklizny u ludzi, u których do zakażenia doszło właśnie od kota. Dlatego w każdym przypadku należy rozważyć kwestię zaszczepienia – problem wścieklizny dotyczy szczególnie kotów wychodzących lub z terenów wiejskich blisko lasów.

Kaszel kenelowy (zakaźne zapalenie górnych dróg oddechowych psów): podobnie jak w przypadku grypy ludzkiej, ta bardzo zaraźliwa infekcja dróg oddechowych może łatwo rozprzestrzeniać się z jednego psa na drugiego drogą kropelkową. Może być wywołana przez wiele drobnoustrojów – wirusów i bakterii. Jako pierwszy objaw zakażenia pojawia się silny suchy kaszel. Regularne coroczne szczepienia mogą zapobiec chorobie lub znacząco zmniejszyć nasilenie objawów. Niezbędne jest zaszczepienie psa, jeśli regularnie chodzimy z psem w miejsca, gdzie jest wiele psów, np. do szkoły tresury, psiego pensjonatu, czy na osiedlowy wybieg dla psów. Należy zapytać lekarza weterynarii jak zapobiegać tej chorobie.

Babeszjoza: spowodowana jest infekcją jednokomórkowym pasożytem Babesia canis, który dostaje się do psiego krwiobiegu za pośrednictwem kleszczy, a następnie rozmnaża się w czerwonych krwinkach psa. Skuteczne zapobieganie tej bardzo poważnej i zagrażającej życiu psa chorobie jest możliwe tylko w pośredni sposób – chroniąc naszego pupila przed kleszczami. Ponieważ wraz ze zmianami klimatycznymi zimy stają się coraz łagodniejsze, profilaktyka przeciwkleszczowa potrzebna jest praktycznie przez cały rok.

Borelioza: zarazek (Borrelia burgdorferi) powodujący chorobę przenoszą na psa (oraz inne zwierzęta), a także na człowieka kleszcze pospolite. Dlatego godne polecenia są różnego rodzaju środki przeciwkleszczowe, takie, jak krople, obroże czy tabletki. Chociaż wiele psów nie wykazuje po zakażeniu objawów klinicznych (np. zapalenia stawów czy porażeń), to jednak może mieć to duży wpływ na ogólny stan zdrowia czworonoga.

Materiały powiązane

Kiedy, dlaczego i w jaki sposób można kąpać kota?

Koty z natury są bardzo czystymi zwierzętami – dużo czasu spędzają na…

Adopcja psa – „przed i po”. Porady na pierwsze 30 dni

W życiu zaadoptowanego psa pierwsze tygodnie spędzone z nowym opiekunem…

Nie zapominajmy o naszych ulubieńcach! – Ważne szczepienia dla psów

Każdy pies biega czasem za swym własnym ogonem, wylizuje lub podgryza…