Małe, lecz śmiertelnie niebezpieczne: chroń swojego pupila przed kleszczami i pchłami przez cały rok

Pchły i kleszcze to małe stworzenia, jednak ich rozmiar jest niewspółmierny do szkód, jakie mogą wyrządzić. Są nie tylko uciążliwe, mogą także przenosić wiele niebezpiecznych chorób, które stanowią zagrożenie dla zwierząt oraz ich właścicieli. Jako odpowiedzialni właściciele, powinniśmy zdawać sobie sprawę, jak wielkie niebezpieczeństwo stanowią te pasożyty dla naszych zwierząt. Powinniśmy nieustannie poszerzać swoją wiedzę o możliwych zagrożeniach oraz o odpowiedniej ochronie w postaci skutecznych preparatów dla psów i kotów, aby w pełni cieszyć się wspólnie spędzonym czasem.

Uwielbiamy wiosną spędzać czas na zewnątrz z naszymi ukochanymi czworonogami. To, czego nie lubimy, to strach przed zachorowaniem – a oprócz dzikich zwierząt, pasożyty, takie jak kleszcze i pchły (które są przyczyną wielu poważnych, czasem śmiertelnych chorób) są powszechne w naturze. Dlatego nie powinniśmy wychodzić na zewnątrz bez odpowiedniego przygotowania zarówno nas, jak i naszych zwierząt.

Co zrobić, żeby strach nie przysłonił nam wspaniałych wypraw na łono natury?

Kilka lat temu właściciele zwierząt musieli pamiętać o skutecznej ochronie przed kleszczami od wiosny do jesieni, ponieważ zimą pasożyty te nie były w stanie funkcjonować. W dzisiejszych czasach, globalne ocieplenie ma ogromny wpływ nie tylko na nasze życie. Zmiany klimatu doprowadziły do zmian w cyklu życiowym pcheł, w związku z tym powinniśmy chronić nasze zwierzęta przez cały rok. Kleszcze preferują tereny leśne z gęstym podszytem, jednak równie dobrze możemy spotkać je w mniej oczywistych miejscach, takich jak łąki lub brzegi zbiorników wodnych, czy tereny podmokłe. Czy to brzmi podobnie, do miejsca, które odwiedziłaś/odwiedziłeś w ostatni weekend? Możliwe, że tak! Dlatego, szczególnie teraz, kiedy dni stają się coraz cieplejsze, musimy odpowiednio przygotować się do przygód na łonie natury. Oprócz przygotowania dokładnej mapy i butelki z wodą, zabezpieczmy nasze zwierzęta przed pchłami i kleszczami, ponieważ pasożyty te mogą przenieść wiele niebezpiecznych chorób. Oprócz boreliozy, która najbardziej kojarzy nam się z chorobą przenoszoną przez kleszcze, istnieje szereg innych chorób, które kleszcze mogą rozprzestrzeniać podczas żerowania na zwierzęciu. Należą do nich między innymi: babeszjoza, odkleszczowe zapalenie mózgu, erlichioza, choroba kociego pazura i hepatozoonoza.

Co zrobić w przypadku znalezienia kleszcza u psa?

Jeśli spacerujemy z naszym psem w miejscach, gdzie mogą pojawić się kleszcze, musimy po powrocie do domu dokładnie sprawdzić jego sierść. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na takie miejsca jak: wewnętrzna strona uszu, brzuch, wewnętrzna strona ud, ponieważ pasożyty te lubią osiedlać się w bardzo różnych miejscach. Jeśli zauważysz takiego nieproszonego gościa u Twojego psa, złap kleszcza pęsetą tak blisko skóry, jak to możliwe, obróć go kilkakrotnie i delikatnie pociągnij w górę. Nie zapominaj o dokładnym odkażeniu tego miejsca. Jeśli w ciągu kolejnych kilku tygodni zauważysz u swojego psa takie objawy jak utrata apetytu, zmiany w zachowaniu, podwyższoną temperaturę, miejscowe zapalenie (zaczerwienienie skóry) natychmiast skontaktuj się ze swoim lekarzem weterynarii.

Jak unikać kleszczy?

Jednym ze sposobów unikania kleszczy jest trzymanie się z daleka od miejsc, w których mogą się one pojawić. Jest to niestety w wielu przypadkach nierealne, ponieważ pasożyty te, przy sprzyjającej pogodzie, mogą pojawić się praktycznie wszędzie. Jedynym sposobem ochrony naszych czworonożnych przyjaciół jest stosowanie odpowiednich preparatów. Lekarz weterynarii przedstawi Ci możliwe rodzaje ochrony oraz częstotliwość ich stosowania.

Dlaczego pchły są niebezpieczne?

Można by pomyśleć, że pchły to tylko małe, skaczące stworzenia, które powodują, że nasze zwierzęta się drapią. Z jednej strony to prawda, ponieważ pchły mogą wywoływać objawy kliniczne reakcji alergicznej, powodując podrażnienia skóry. Aby zmniejszyć uczucie swędzenia, zwierzęta zaczynają się drapać, powodując miejscowe uszkodzenia skóry, prowadzące do pojawienia się wtórnych infekcji. Bardzo duża inwazja pcheł może nawet doprowadzić do anemii.


Z drugiej strony pchły także są wektorami, czyli mogą przenosić inne patogeny, które są przyczyną poważnych chorób. Jednym z takich patogenów jest tasiemiec Dipylidium caninum, pasożyt wewnętrzny, który pojawić się może u Twojego pupila, kiedy ten połknie zainfekowaną pchłę. Niestety gospodarzem może być każde zwierzę- pies, kot, a także człowiek. Ponieważ choroba ta może dotyczyć także ludzi, nazywana jest chorobą odzwierzęcą. Innym przykładem choroby odzwierzęcej jest bartoneloza– choroba wywoływana przez bakterię z rodzaju Bartonella, która również przenoszona jest za pośrednictwem pcheł. Bartoneloza może pojawić się u człowieka w wyniku zadrapania lub ugryzienia przez kota. Objawia się zmianami na skórze, którym może towarzyszyć gorączka, ból głowy oraz powiększenie węzłów chłonnych.

Ochrona Twojej rodziny

Te wyżej wymienione choroby odzwierzęce są niebezpieczne dla całej rodziny, dlatego profilaktyka jest najskuteczniejszą metodą unikania fizycznego i psychicznego dyskomfortu, a także zobowiązań finansowych związanych z chorobą członka rodziny – dwu- lub czworonożnego. Zarówno ochrona przed pchłami, kleszczami, jak i regularne odrobaczanie są częścią skutecznego schematu zapobiegania tym pasożytom.

Materiały powiązane

Kiedy, dlaczego i w jaki sposób można kąpać kota?

Koty z natury są bardzo czystymi zwierzętami – dużo czasu spędzają na…

Adopcja psa – „przed i po”. Porady na pierwsze 30 dni

W życiu zaadoptowanego psa pierwsze tygodnie spędzone z nowym opiekunem…

Nie zapominajmy o naszych ulubieńcach! – Ważne szczepienia dla psów

Każdy pies biega czasem za swym własnym ogonem, wylizuje lub podgryza…