Kiedy, dlaczego i w jaki sposób można kąpać kota?
Koty z natury są bardzo czystymi zwierzętami – dużo czasu spędzają na „myciu się” i doprowadzaniu do porządku swojej sierści. Panuje ogólne przekonanie – i rzeczywiście tego doświadczamy - że koty nie są z wodą zaprzyjaźnione, dlatego często kąpiel kota, zarówno dla niego, jak i dla jego opiekuna, jest zazwyczaj nieprzyjemnym przeżyciem. Natomiast jest możliwe, dzięki zastosowaniu odpowiednich metod, uczynienie z kąpieli kota przyjemnej zabawy. Z naszego artykułu dowiedzą się Państwo, kiedy, dlaczego i jak warto kąpać kota.
Czytaj dalej
Adopcja psa – „przed i po”. Porady na pierwsze 30 dni
W życiu zaadoptowanego psa pierwsze tygodnie spędzone z nowym opiekunem są najbardziej istotne, gdyż mają ogromny wpływ zarówno na jego dalsze życie, jak i życie adoptującej go do siebie rodziny. Na przyjęcie psa, który ma stać się nowym członkiem rodziny, warto przygotować się już dużo wcześniej, dlatego chcemy dać Państwu kilka praktycznych porad, jak to zrobić.
Czytaj dalej
Nie zapominajmy o naszych ulubieńcach! – Ważne szczepienia dla psów
Leczenie poważnej (lub zagrażającej nawet życiu) choroby może powodować wiele stresu, niepokoju i wydatków finansowych. Nie mówiąc już o możliwych cierpieniach i obniżeniu jakości życia, jakich doświadczałby nasz pupil. Oprócz więc zdrowego odżywiania, stworzenia psu odpowiednich warunków i higieny, należy zapewnić mu także ochronę przed chorobami poprzez szczepienia profilaktyczne, aby nasz pies mógł się cieszyć zdrowym i długim życiem.
Czytaj dalej
Podejrzane zachowania u psów, których nie wolno zbagatelizować
Każdy pies biega czasem za swym własnym ogonem, wylizuje lub podgryza sobie łapy, ale jak to wygląda u tych czworonogów, które robią to bardzo często czasem wręcz obsesyjnie? Spróbujemy wskazać Państwu, może kryć się za takimi zachowaniami, i kiedy konieczna jest konsultacja z lekarzem weterynarii.
Czytaj dalej
Opieka koty. Najczęstsze choroby skóry u kotów.
Koty, podobnie jak inne zwierzęta, cierpią na różne choroby skóry. Najczęstsze objawy to nadmierne wypadanie włosów, miejscowe wyłysienia, zaczerwienienia, zadrapania, strupki, rany, świąd, nadmierne wylizywanie. Możemy zauważyć także nastroszenie włosów, łupież, włosy suche lub nadmiernie przetłuszczone.
Czytaj dalej
Dlaczego warto kąpać kota?
Koty są bardzo czystymi zwierzętami i dużo czasu spędzają na pielęgnacji swojego futerka. Z tego powodu, większości właścicielom wydaje się, że koty nie potrzebują dodatkowej pomocy z naszej strony. Nic bardziej mylnego. Kąpiele należą się wszystkim zwierzętom, nie tylko tym, które są prezentowane na wystawach. Większość kotów niestety bardzo boi się wody, dlatego warto odpowiednio przygotować się przed przystąpieniem do kąpieli naszego kota.
Czytaj dalej
Nie ryzykuj! - Najważniejsze szczepienia dla kotów
Choroby zakaźne są bardzo niebezpieczne dla naszych kotów. Niezależnie od tego, czy nasi ulubieńcy spędzają swój czas w domu, czy są kotami wychodzącymi, odpowiednie szczepienie chroni zdrowie zarówno kota jak i jego najbliższego otoczenia. Nadal panuje błędne przekonanie, że nie trzeba chronić kotów niewychodzących. Nic bardziej mylnego. Takie koty także są narażone na choroby zakaźne, ponieważ bardzo wiele patogenów możemy przynieść do domu na własnych butach, czy ubraniach.
Czytaj dalej
Cztery wskazówki, jak chronić psa przed mrozem
Psy, podobnie jak ludzie, odczuwają chłód. Odporność psa na niskie temperatury, zależy przede wszystkim od rasy. Niektóre, jak np. Alaskan Malamute, Akita, Chow Chow, Kuvasz, czy Nowofundland mają grubą sierść i bardzo dobrze czują się w mroźne dni. Ich sierść doskonale chroni organizm przed wychłodzeniem. Inne rasy, takie jak Yorkshire Terrier, Chihuahua czy Pinczer mają krótkie lub cienkie włosy i mogą bardzo łatwo szybko zmarznąć. Jednak, w przypadku większości psów, powinniśmy zapewnić im dobrą ochronę przed nadchodzącymi mrozami. Oto cztery wskazówki, jak chronić psa przed mrozem:
Czytaj dalej
5 porad, jak pomóc psu spokojnie przetrwać sylwestrową noc
Sylwester to zawsze bardzo stresujący dzień dla większości zwierząt domowych. Z powodu strachu przed hukiem wystrzałów każdego roku gubią się setki psów. Dlatego przygotowaliśmy kilka porad, jak możesz pomóc swojemu pupilowi przetrwać ten trudny czas.
Czytaj dalej
Nie spędzaj Świąt Bożego Narodzenia u lekarza weterynarii! Przydatne wskazówki na święta.
Ponieważ lubimy dbać o naszych bliskich w Boże Narodzenie, to naturalne, że chcemy okazać więcej miłości także naszym zwierzętom. Nasze spokojne święta mogą bardzo szybko się zakończyć, jeśli nie będziemy wystarczająco odpowiedzialni. Przygotujmy się na te święta, wzbogacając się o kilka porad!
Czytaj dalej
Zwierzęta w podeszłym wieku
W organizmie starzejących się zwierząt, podobnie jak u ludzi, zachodzą duże zmiany. To okres, w którym zwierzęta często mogą wymagać specjalnej troski.
Czytaj dalej
Zimowe przygody: najważniejsze informacje dotyczące wyjazdu z psem zimą
Czy regularnie podróżujesz ze swoim psem, ale nie odważyłeś się wypróbować tego także zimą? Aktywność fizyczna i wspólnie spędzony czas pogłębią waszą relację i sprawią, że Twój pies będzie bardzo szczęśliwy. Dlatego nie pozwól, aby śnieg powstrzymał Cię przed podziwianiem natury razem ze swoim pupilem. Zebraliśmy najważniejsze informacje i rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę podczas wyprawy z psem. Wymaga to tylko niewielkiego wysiłku i organizacji, a wspomnienia będą na pewno niezapomniane.
Czytaj dalej
5 wskazówek, dzięki którym wakacje Twojego psa będą idealne!
Lato to zawsze szczególna pora roku: pragniemy wspaniałych przygód, rozrywki i oczywiście odpoczynku. Nasze psy zawsze są bardzo zadowolone, kiedy mogą doświadczyć nowych przygód razem z nami, dlaczego więc nie zabrać ich ze sobą? Oto 5 wskazówek, dzięki którym wakacje Twojego psa będą idealne.
Czytaj dalej
Które zwierzę najbardziej pasuje do Twojej osobowości?
Planujesz wychować jakiegoś czworonożnego przyjaciela? Adopcja zwierzęcia to ogromna odpowiedzialność. Taka decyzja może mieć duży wpływ na kilka dobrych lat Twojego życia. Dowiadując się, które zwierzę bardziej pasuje do Twojej osobowości, możesz zyskać życie pełne miłości i śmiechu, więc nie wahaj się i dobrze zastanów się nad naszymi pytaniami. Poniższy quiz może Ci pomóc odpowiedzieć na pytanie, czy masz osobowość psa, czy kota?
Czytaj dalej
5 zadziwiających rzeczy, których nie wiedziałaś/nie wiedziałeś o swoim kocie
Tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kota. Koty są jednymi z bardziej popularnych zwierząt towarzyszących na całym świecie. Uwielbiamy je bezwzględnie, jednak nadal są dla nas bardzo tajemniczymi stworzeniami. Świętujmy wspólnie ich dzień, jednocześnie dowiadując się o ich 5 zadziwiających i tajemniczych możliwościach.
Czytaj dalej
Wrzesień miesiącem naszych ulubionych zwierzaków!
Na całym świecie, setki milionów zwierząt jest przez swoich opiekunów otaczanych miłością i troską. Niezależnie czy są to uparte jamniki albo szczekające kundelki, czy wylegujące się w słońcu Main Coony lub buszujące w zaroślach pręgusy, nasi futrzaści przyjaciele to na pewno niesamowite stworzenia, które potrzebują nie tylko naszej miłości, ale także stałej uwagi i opieki. Jako miłośnicy zwierząt robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić im zdrowie i szczęście. Mając to na uwadze, zdecydowaliśmy się zadedykować cały wrzesień naszym ukochanym przyjaciołom!
Czytaj dalej
Czy nadal musimy obawiać się wścieklizny?
Wścieklizna każdemu kojarzy się z psem, który ma pianę na pysku. W rzeczywistości sytuacja nie jest taka prosta i oczywista. W naszym artykule opowiemy, czym jest wścieklizna i dlaczego musimy szczepić nasze zwierzęta przeciwko tej bardzo niebezpiecznej i śmiertelnej chorobie.
Czytaj dalej
5+1 wskazówek, jak dobrze wychować swojego psa
Nadszedł wrzesień, a to dla wszystkich uczniów oznacza powrót do szkoły. Nauka jest niezbędna nie tylko dla ludzkich dzieci, ale także dla naszych czworonożnych dzieciaków. Edukacja naszych psów sprawia, że są one szczęśliwe i sprawiają mniej problemów. Pozwala także opiekunom spać spokojnie. Przedstawiamy 5+1 podstawowych zasad, które pozwolą stworzyć wam i waszym psom spokojny i pełen harmonii dom.
Czytaj dalej
Czworonożna niania
Jeśli zastanawiasz się nad dodaniem nowego zwierzaka do swojej rodziny i jednocześnie szukasz towarzysza zabaw dla swoich dzieci, dobrym wyborem będzie pies, który nie tylko jest bardzo cierpliwy, ale także będzie mógł ich czegoś nauczyć.
Czytaj dalej
5+1 wskazówek, jak przygotować swojego pupila na chłodniejsze dni
Czy istnieje coś słodszego od szczeniaczka ubranego w kolorowy płaszcz przeciwdeszczowy? Mimo, że niektórzy z nas lubią widok ubranych w zabawne stroje zwierząt, to zawsze najważniejszy jest ich komfort. Większość psów i kotów nie potrzebuje dodatkowych okryć, jednak w niektórych przypadkach jest to wskazane, aby uchronić je przed zimnem i wilgocią. Zima zbliża się wielkimi krokami, dlatego możemy już teraz przygotowywać nasze zwierzęta na niższe temperatury. Oto nasze propozycje:
Czytaj dalej
9 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Medycyny Weterynaryjnej
Czy czasem nie uważamy, że nasz pies lub kot jest bardzo podobny do człowieka? To oczywiste, że zwierzęta pokazują nam swoje uczucia, takie jak szczęście, czy smutek, do pewnego stopnia można tez powiedzieć, że mają także poczucie humoru. Jednak, jeśli chodzi o zdrowie i opiekę medyczną, musimy zawsze pamiętać o różnicach między ludźmi a naszymi zwierzakami, o odmiennym funkcjonowaniu ich organizmów i specyficznych potrzebach, bardzo często innych niż ludzi. Międzynarodowy Dzień Medycyny Weterynaryjnej jest doskonałą okazją, aby przypomnieć, że w przypadku choroby naszego pupila, to właśnie lekarz weterynarii jest najbezpieczniejszym i naj-lepszym źródłem informacji.
Czytaj dalej
Jak ochronić dom przed pchłami?
Pchły - niesamowite owady
-Pchły są małymi, bocznie spłaszczonymi, bezskrzydłymi owadami, których dorosłe postacie żywią się krwią ssaków.
-Pchły są niesamowitymi skoczkami. Średnia długość skoku pchły kociej (Ctenocephalides felis) to 19,9 cm (minimalny skok 2 cm, maksymalny 48 cm). Skok pchły psiej (Ctenocephalides canis) jest jest jeszcze bardziej imponujący, jego średnia długość to 30,4 cm (minimalny skok 2 cm, maksymalny 50 cm) (1).
-Pchły mają ogromny potencjał do utrzymywania się w środowisku. W sprzyjających warunkach, w ciągu około 80 dni, w gospodarstwie domowym mogą znajdować się miliony jaj pcheł, które stają się rezerwuarem kolejnych pokoleń tych pasożytów.
- Jedna dorosła pchła składa średnio około 20 jaj dziennie przez 11 dni.
Czytaj dalej
Boże Narodzenie dla zwierząt - 5 sposobów na to, aby święta, także dla Twojego pupila, były wyjątkowe
Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami, wszyscy przygotowują się na ten wyjątkowy czas, spędzony w blasku świec, w otoczeniu prezentów, spotkań rodzinnych oraz pysznych potraw. Nasz pupil również odczuwa magię świąt. Zadarza się także, że pod choinką znajdzie się także mały prezent dla psa lub kota. Oprócz tego jest jeszcze kilka rzeczy, które sprawią, że święta będę wyjątkowe także dla Twojego pupila. Oto 5 sposobów na to, aby święta były wyjątkowe dla naszych futrzastych przyjaciół.
Czytaj dalej
Dlaczego nie powinniśmy kupować szczeniaka na świąteczny prezent?
Mimo corocznych apeli schronisk, aby nie dawać zwierząt jako prezent pod choinkę, po świętach, nadal zdarzają się przypadki, że psy czy koty zostają porzucone lub zwracane. Nieważne, czy szczeniak został zakupiony z hodowli, czy adoptowany ze schroniska, każde oddanie go z powrotem pozostawia ślad w jego psychice na dłuższy okres. Po takiej sytuacji jego pobyt w schronisku staje się jeszcze bardziej trudny. Przyniesienie nowego szczeniaka do domu jest jednym z cudowniejszych wydarzeń w życiu rodziny, ale decyzja taka powinna być podjęta na spokojnie i po wcześniejszym, odpowiednim przygotowaniu się.
Czytaj dalej
Choroby egzotyczne, już nie tak egzotyczne
Choroby, które kiedyś uważano za egzotyczne, stają się coraz bardziej powszechne. Borelioza, która bardzo często pojawia się w naszej szerokości geograficznej, jeszcze do niedawna zaliczana była do chorób podróżniczych. Bakteria Borrelia burgdorferi została po raz pierwszy wyizolowana w roku 1982 z kleszczy w USA, a już dwa lata później wykryto ją w Niemczech (7).
Do innych chorób podróżniczych, które także mogą zwiększać swój zasięg występowania należą:
Leiszmanioza, Erlichioza, czy Hepatozoonoza.
W tym artykule napiszemy o jednej z groźniejszych chorób- leiszmaniozie, która staje się coraz mniej egzotyczna.
Czytaj dalej
Wiosenne ćwiczenia z ukochanym zwierzakiem - 5 przykładów, jak uprawiać sport ze swoim psem
Nadeszła wiosna. Nie tylko my chcemy spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu, także nasze psy mają większą ochotę na aktywny czas na zewnątrz. Podczas zimy nasz pies mógł się trochę rozleniwić, lub nawet przybrać na wadze, dlatego też, jeśli pogoda nam sprzyja, warto zachęcić go do zwiększonej dawki ruchu. Możemy połączyć przyjemne z pożytecznym i uprawiać sport, podczas gdy nasz pies będzie czuł się dobrze na świeżym powietrzu.
Czytaj dalej
Niebiezpieczne pasożyty: zmiany klimatu powodują większe zagrożenie dla zwierząt i ich właścicieli.
Wiosna jest tuż za rogiem, a sprzyjająca pogoda oznacza więcej przygód na świeżym powietrzu. Ale wiosna to nie tylko czas pieszych wycieczek w dzikie miejsca, to także czas, kiedy pojawiają się pasożyty. Jako część całorocznego planu zapobiegania pasożytom, właściciele zwierząt powinni w tym sezonie zwracać szczególną uwagę na ochronę zarówno przed pasożytami zewnętrznymi, takimi jak kleszcze i pchły, jak również przed pasożytami wewnętrznymi, aby uchronić swoje zwierzęta przed poważnymi chorobami, takimi jak alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS), babeszjoza, robaczyca serca, czy wiele innych.
Czytaj dalej
Wielkanocne zajączki, nie tylko od święta
W okolicach świąt Wielkanocnych, wiele dzieci zaczyna marzyć o pluszowym i miękkim króliczku. Może się wydawać, że zwierzęta te nie wymagają szczególnej opieki, czy uwagi. Jednak bycie właścicielem królika, to także ogromna odpowiedzialność. Zebraliśmy, więc kilka informacji i wskazówek, jak opiekować się takim króliczym przyjacielem, a także listę kilku ważnych chorób, które mogą pojawić się u królików.
Czytaj dalej
Alergiczne pchle zapalenie skóry
Na pewno znasz termin taki jak alergia. Jest to choroba wynikająca z nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego na zetknięcie się z normalnie nieszkodliwymi substancjami, które są określane w tym przypadku alergenami. Ważne jest by wiedzieć, że żadna substancja nie jest sama z siebie alergenem – staje się nią dla uczulonego psa, kota lub człowieka i nadal jest całkowicie nieszkodliwa dla wszystkich pozostałych.
Czytaj dalej
Wskazówki dla właścicieli zwierząt
Lato jest tuż za rogiem i wszyscy zaczynamy planować swoje wymarzone wakacje. O tej porze roku chętniej opuszczamy nasze domy, aby odpocząć od zgiełku miasta i zatłoczonych ulic. Właśnie w tym czasie, wielu właścicieli zwierząt zastanawia się, w jaki sposób podróżować ze swoim ukochanym pupilem. Poniżej przedstawimy kilka użytecznych wskazówek, które pomogą właścicielom miło spędzić swoje wymarzone wakacje.
Czytaj dalej
BABESZJOZA PSÓW
Słońce za oknem, wyższe temperatury i świeże powietrze, sprawiają, że na wiosnę stajemy się aktywniejsi. Częściej także zabieramy na spacer naszych czworonożnych przyjaciół. Niestety wiosną, nie tylko my i nasze psy jesteśmy bardziej aktywni. To także pora roku, kiedy masowo zaczynają pojawiać się kleszcze. Wcale nie trzeba spacerować po lasach, czy łąkach, żeby natknąć się na kleszcza. Pasożyty te bardzo dobrze czują się w parkach, czy na niewielkich skrawkach miejskiej zieleni. Kleszcze to pasożyty zewnętrzne, należące do gromady pajęczaków. Każde stadium rozwojowe kleszcza- larwa, nimfa i postacie dorosłe- potrzebuje krwi, żeby dalej się rozwijać. Kleszcze najczęściej żerują na zwierzętach stałocieplnych, atakują między innymi myszy polne, zające, psy, koty, krowy, a także człowieka. Największą aktywność wykazują od marca do listopada, mogą jednak pojawić się znacznie wcześniej i być aktywne jeszcze dłużej, zależy to od temperatury środowiska. Kleszcze są przenosicielami wielu niebezpiecznych chorób, takich jak babeszjoza, anaplazmoza, borelioza, czy erlichioza. W tym artykule przybliżymy bardzo niebezpieczną chorobę odkleszczową, czyli babeszjozę.
Czytaj dalej
Właściwe stosowanie leków u psów i kotów
W dzisiejszych czasach traktujemy naszych czworonożnych towarzyszy jak członków rodziny. Dbamy o zdrowie psów i kotów, karmimy je, spędzamy wspólnie czas, a one odwdzięczają się nam bezinteresowną, wielką miłością. Każdy opiekun zwierzaka chce dla niego jak najlepiej, jednak w niektórych przypadkach, kiedy chcemy za bardzo lub postępujemy nierozsądnie, nie zawsze wychodzi to czworonogom na dobre…
Czytaj dalej
5 objawów zapalenia ucha u psa
W porównaniu z człowiekiem uszy psa są znacznie większe. Psy mogą mieć bardzo duże małżowiny uszne a ich kanały słuchowe są istotnie dłuższe niż u ludzi i zazwyczaj są zagięte, podczas gdy ludzkie są krótkie i proste. Zatem wszystkie choroby uszu są dla psów bardzo nieprzyjemne, zresztą tak samo jak dla nas, choć proporcjonalnie problem jest zdecydowanie u psów bardziej widoczny. Jednym z najczęściej spotykanych problemów związanych z psimi uszami jest zapalenie ich zewnętrznej części, czyli małżowiny usznej i kanału słuchowego zewnętrznego.
Czytaj dalej
Wielki Słownik Języka Kociego - Co mówi Twój kot
Jak powszechnie wiadomo, to nie człowiek jest właścicielem kota, lecz raczej na odwrót. Dlatego warto wiedzieć, co oznacza miauczenie, mruczenie i mowa ciała, by móc lepiej odczytywać jego życzenia.
Czytaj dalej
Mało znane na Północy Muchówki z rodzaju Phlebotomus
Najbardziej znanymi pasożytami zewnętrznymi, występującymi u psów i kotów są kleszcze, pchły oraz komary. Jednak to nie jest pełna lista, istnieje jeszcze wiele innych pasożytujących owadów, które zagrażają naszym pupilom. Jednym z nich jest muchówka z rodzaju Phlebotomus (podrodzina Ćmiankowate). Ten krwiopijny pasożyt doprowadza do uszkodzeń i podrażnień skóry, ale co ważniejsze może przenosić jednokomórkowe świdrowce z rodzaju Leishmania, wywołujące leiszmaniozę. Ta przewlekła choroba może być śmiertelna. Leiszmanioza jest także zoonozą, a zatem jest także niebezpieczna dla człowieka. W niektórych rejonach świata leiszmanioza stanowi poważny problem zdrowotny.
Czytaj dalej
Zoonozy- choroby odzwierzęce, które przestały być egzotyczne
6 lipca to dzień świadomości chorób odzwierzęcych. Choroby odzwierzęce to specjalna grupa chorób zakaźnych, które rozprzestrzeniają się między zwierzętami i ludźmi. Niestety, co roku wiele ludzi i zwierząt na świecie zapada na choroby odzwierzęce. Zatem walka z nimi jest wspólnym interesem zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Choroby odzwierzęce rozprzestrzeniają się w dużej mierze od zwierząt gospodarskich, ale niektóre choroby mogą być również przenoszone przez nasze zwierzęta domowe - psy i koty. Dlatego higiena, szczepionki i kontrole weterynaryjne są podstawowymi krokami dla odpowiedzialnych właścicieli zwierząt, aby chronić siebie i swoich pupili przed niebezpiecznymi zoonozami.
Czytaj dalej
Co powinniśmy wiedzieć o wątrobie naszego psa?
Nie trzeba nikogo przekonywać, że wątroba jest bardzo ważnym narządem wewnętrznym, nie tylko u człowieka, ale także u psa. Spełnia wiele istotnych funkcji, a jej uszkodzenie może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Objawy chorób wątroby są niespecyficzne i czasami łatwo jest przeoczyć moment, kiedy z wątrobą zaczyna się dziać coś złego.
Czytaj dalej
Jak pomóc zwierzętom przetrwać upał?
Ze względu na ocieplenie klimatu z roku na rok temperatura jest coraz wyższa. Jest to szczególnie odczuwalne podczas lata. Upał to spore zagrożenie nie tylko dla zdrowia ludzi, ale także naszych czworonożnych przyjaciół. Najbardziej niebezpieczną konsekwencją przebywania w ekstremalnych temperaturach jest udar cieplny. Zebraliśmy dla Was kilka cennych wskazówek i rad, jak pomóc naszym pupilom podczas najbardziej upalnych dni.
Czytaj dalej
Światowy Dzień Kota
8 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Kota. Tego dnia poza tym, że możemy świętować razem z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi, jest to także czas na poszerzenie wiedzy na temat kotów. Z okazji Światowego Dnia Kota przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą uszczęśliwić Twojego pupila.
Czytaj dalej
Światowy Dzień Komara- krwiopijne owady przenoszące pasożyty wewnętrzne na nasze zwierzęta oraz na ludzi
Sezon aktywności komarów jest znacznie dłuższy niż 10 lat temu. Wszystko to za sprawą zmiany klimatu. Komary to nie tylko nieprzyjemne owady, ale poważne zagrożenie dla naszych czworonogów. Z tego względu warto mówić o chorobach przenoszonych przez komary oraz o sposobach ochrony przed nimi. Światowy Dzień Komara, obchodzony 20 sierpnia, jest idealną okazją do zwiększenia naszej świadomości na ich temat.
Czytaj dalej
Choroby przenoszone przez pchły, kleszcze i komary
Wreszcie nadeszło upragnione lato. Dni stały się wyjątkowo długie, ciepłe i przyjemne. Wszystko to zachęca nas odpoczynku od szkoły, pracy czy uczelni i wyjazdu na upragnione wakacje. Niestety nie tylko dla nas ten czas jest wyjątkowo atrakcyjny. Latem bardzo aktywne stają się również stawonogi – takie jak komary czy kleszcze. Są to zwierzęta zmiennocieplne, co oznacza, że ich metabolizm zależny jest od temperatury otoczenia. Im zimniej, tym jest on mniejszy. Dlatego też późną jesienią stawonogi giną lub chowają się w różnych zakamarkach, obniżają swój metabolizm do minimum i po prostu „przesypiają” niekorzystne dla nich warunki.
Czytaj dalej
Najczęstsze choroby neurologiczne u psów
Układ nerwowy i jego choroby od zawsze stanowiły poważne wyzwanie dla medycyny. Dotyczy to także naszych czworonożnych przyjaciół. W odróżnieniu od ludzi, czworonożni pacjenci nie potrafią opisać swoich objawów, dlatego tak ważna jest dokładna obserwacja. Objawy neurologiczne u psów mogą czasami wyglądać bardzo przerażająco, mogą pojawić się nagle i dlatego każdy właściciel psa powinien wiedzieć co one mogą oznaczać. Ponadto objawy chorób neurologicznych mogą być na początku bardzo subtelne, a przeoczone mogą się nasilać do stanu, kiedy pomoc psu może być utrudniona. Zatem każde niepokojące, nawet te najmniejsze, objawy u naszego czworonoga muszą być skonsultowane w gabinecie u lekarza weterynarii.
W poniższym artykule postaramy się przybliżyć ten dosyć trudny temat, jakim jest neurologia psów.
Czytaj dalej
Uważaj na nierzetelne porady internetowe, ponieważ mogą doprowadzić do poważnych problemów u Twojego pupila
Media społecznościowe są miejscem, gdzie każdy może swobodnie wyrazić swoje zdanie. Z jednej strony jest to cudowne, że mamy dostęp do różnego rodzaju opinii na wiele tematów od osób z każdego zakątka świata. Z drugiej strony jednak możemy natknąć się na porady od samozwańczych „ekspertów” wypowiadających się na skomplikowane tematy, którzy nie posiadają odpowiednich kwalifikacji. Jest to spory i powszechny problem, który dotyczy także naszych zwierzaków. W internecie jest coraz więcej stron, blogów czy grup przeznaczonych dla właścicieli zwierząt. Niestety wiarygodność informacji nie wzrasta proporcjonalnie do liczby wypowiedzi, dlatego także liczba nierzetelnych porad rośnie w równie szybkim tempie. Wdrażając w życie niektóre z nich możemy doprowadzić do poważnych zdrowotnych konsekwencji. Możemy unikać takich nieprzyjemnych sytuacji poprzez sprawdzanie skąd dana informacja pochodzi. Pamiętaj, że to Ty jesteś zawsze odpowiedzialny za rozróżnienie fałszywych informacji od prawdziwych. Poniżej postaramy się pokazać Ci jak być czujnym i nie dać się złapać na fałszywe porady dotyczące zdrowia Twojego pupila.
Czytaj dalej
Światowy Dzień Wścieklizny - wciąż problem globalny
28 września obchodzimy Światowy Dzień Wścieklizny. Jest to doskonała okazja do podniesienia świadomości i poznania tej niebezpiecznej choroby, która zagraża zarówno zwierzętom, jak i ludziom. W ciągu ostatnich 100 lat podjęto znaczące kroki w celu zmniejszenia liczby przypadków wścieklizny. Jest to jednak nadal problem globalny, powodujący śmierć ponad 59 000 ludzi rocznie (1). Chociaż obecnie problem wścieklizny dotyczy głównie obszarów w Afryce i Azji, to stosowanie niezbędnych rozwiązań zapobiegawczych przeciwko tej chorobie jest ważne dla wszystkich właścicieli zwierząt na całym świecie.
Czytaj dalej
Czy pchły i kleszcze atakują także zimą?
Sporo osób uważa, że kiedy lato dobiega końca i robi się coraz chłodniej, kończy się także problem z pasożytami zewnętrznymi. Mimo, że przyroda powoli przygotowuje się do zimy, nie oznacza to, że wszystkie owady czy pajęczaki także stają się mniej aktywne. Prawda jest taka, że pchły i kleszcze nadal pozostają żywotne, co więcej, mogą być jeszcze bardziej aktywne podczas deszczowej i wilgotnej pogody. Z tego względu powinniśmy chronić naszych czworonożnych przyjaciół przed ektopasożytami przez cały rok.
Czytaj dalej
Pchły i kleszcze zimą
Czy zastanawiałaś/zastanawiałeś się jak długo zabezpieczać swojego pupila przed pasożytami zewnętrznymi? Czy czekasz na minusowe temperatury i wtedy zaprzestajesz podawania preparatu na pchły i kleszcze? Jeśli jesteś jedną z osób, która nie zabezpiecza swojego pupila przed ektopasożytami zimą, okazuje się, że popełniasz duży błąd! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ochrony swojego czworonożnego przyjaciela w okresie jesienno-zimowym, przeczytaj nasz artykuł!
Twój pupil może się zetknąć z wieloma pasożytami zewnętrznymi praktycznie o każdej porze roku. Niebezpieczne dla niego mogą teraz być między innymi pchły i kleszcze.
Czytaj dalej
Światowy Dzień Chorób Odzwierzęcych: jak dbać o zdrowie i bezpieczeństwo naszych dzieci oraz zwierząt domowych podczas wakacji
Pozytywny wpływ zwierząt domowych na nasze dzieci jest niezaprzeczalny. Zwierzęta uczą dzieci odpowiedzialności i empatii, mogą także pomagać im w socjalizacji oraz w radzeniu sobie z lękiem. Z okazji Światowego Dnia Chorób Odzwierzęcych chcielibyśmy zastanowić się nad zdrowotnymi aspektami posiadania zwierzęcia oraz przekazać jak chronić naszego pupila przed różnego rodzaju pasożytami, takimi jak pchły czy kleszcze, oraz różnymi chorobami, które mogą przenosić te stawonogi, a które mogą być potencjalnie niebezpieczne także dla naszych dzieci. Chociaż możliwość narażenia na choroby odzwierzęce może wydawać się niepokojąca, dobra informacja jest taka, że glisty, tasiemce czy leptospiroza a także najbardziej niebezpieczne zoonozy, takie jak wścieklizna, wcale nie muszą stanowić dla nas poważnego zagrożenia. Możemy im łatwo im zapobiec stosując kilka prostych profilaktycznych kroków.
Czytaj dalej
17 sierpnia – Dzień czarnego kota: czy naprawdę są czarownicami w przebraniu?
Od 2011 r. dzień 17 sierpnia1 jest świętem dedykowanym czarnym kotom na całym świecie. W niektórych kulturach czarne koty kojarzą się z pechem lub przesądami. Ten dzień stanowi doskonałą okazję, aby rozwiać mity i pokazać ludziom, że hebanowe kotki są cudownymi towarzyszami. Eksperci z Kisállatorvos /Zdrave-Zvire/Animalesanatoase/Kochamdbamchronie zebrali powszechne przekonania (zarówno te błędne, jak i zgodne z prawdą) na temat czarnych kotów, aby uczcić te zwierzaki.
Czytaj dalej
Dzień Odpowiedzialnego Właściciela Psa: 3 wskazówki, jak chronić swojego pupila
Mieszkanie z psem to nie tylko przyjemność, ale także przywilej i ogromna odpowiedzialność. Posiadanie psa nie polega jedynie na zapewnianiu mu pożywienia, wody i legowiska, na zabawie w aportowanie i nauce sztuczek. Bardzo ważnym zadaniem jest także dbanie o jego zdrowie. Przedstawiamy 3 kluczowe kwestie związane z ochroną zdrowia Twojego ukochanego przyjaciela i zapraszamy do zapoznania się z przydatną infografiką znajdującą się na końcu artykułu.
Czytaj dalej
28 września – Światowy Dzień Wścieklizny Razem możemy zmniejszyć liczbę przypadków tej choroby
Wścieklizna nie jest chorobą egzotyczną – w Europie wciąż jeszcze jest ona obecna. Stale występuje wśród dzikich zwierząt i mogą się nią zarazić zwierzęta domowe. Wścieklizna to jedna z najbardziej niebezpiecznych chorób odzwierzęcych na świecie. Czy wiesz, że wścieklizna zabija prawie 30 000 dzieci rocznie? Możesz pomóc powstrzymać rozprzestrzenianie się tego niebezpiecznego wirusa! Dowiedz się więcej i zacznij zwiększać świadomość dotyczącą tej choroby w swoim otoczeniu, by świat stał się lepszym miejscem.
Czytaj dalej
Jak sprawić, by Twój pupil nie stał się Grinchem? Przydatne wskazówki na Gwiazdkę bezpieczną dla zwierząt
Boże Narodzenie to ekscytujący, szczególny okres w roku nie tylko dla nas, ale także dla naszych pupili. Im bliżej świąt, tym bardziej stajemy się zajęci, a w naszych domach powoli pojawia się coraz więcej ozdób i prezentów, co sprawia, że nasze zwierzaki stają się jeszcze bardziej ciekawskie niż zwykle. Ale odkrywając wszystkie te nowości, mogą łatwo wpaść w tarapaty. W tym artykule podzielimy się z Wami wskazówkami, jak zabezpieczyć naszych pupili podczas tego wyjątkowego święta.
Czytaj dalej
Właściciele zwierząt lepiej radzą sobie z zimowym przygnębieniem
Styczeń dobiega końca – czy Wy również macie wrażenie, że ten miesiąc był dłuższy niż pozostałe? Czujecie się przygnębieni, markotni, mniej zainteresowani rzeczami, które lubicie? Nie jesteście sami! To normalne czuć większe zmęczenie czy mniej pozytywnych emocji o tej porze roku – szczególnie biorąc pod uwagę obecne okoliczności związane z sytuacją epidemiologiczną. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na poprawę samopoczucia – jeśli jesteś właścicielem zwierzaka, masz pod ręką wyjątkowe źródło wsparcia i miłości, nawet w tych trudniejszych chwilach.
Czytaj dalej