Listopad to Światowy Miesiąc Walki z Cukrzycą: szacuje się, że w Polsce cierpi na nią prawie 26 000 psów i 33 500 kotów

Cukrzyca to choroba, na którą chorują również zwierzęta domowe: szacuje się, że dotyka ona 1 na 200 kotów i 1 na 300 psów.1,2 W listopadzie na całym świecie obchodzony jest Miesiąc Cukrzycy. Wiek, otyłość, genetyka, rasa, niektóre terapie farmakologiczne oraz niektóre choroby narażają Twoje zwierzę na większe ryzyko. Prezentujemy 5 porad dotyczących rozpoznawania objawów cukrzycy i opieki nad chorym futrzakiem.

1. Rozpoznawanie objawów cukrzycy
Cukrzyca u zwierząt domowych przypomina tę, która występuje u człowieka: w przypadku braku wystarczającej ilości insuliny lub gdy zwierzę nie jest w stanie odpowiednio wykorzystać tego hormonu, glukoza pozostaje we krwi, gdzie wzrasta poziom cukru oraz rozwija się cukrzyca. Kiedy z powodu niedoboru insuliny, wzrasta poziom cukru we krwi, w moczu wykrywalna jest glukoza. Prowadzi to do nadmiernej utraty wody z organizmu, co z kolei skutkuje tym, że Twój pupil oddaje więcej moczu i więcej pije.

Jeśli zauważysz, że Twoje zwierzę oddaje zbyt dużo moczu, za dużo pije lub dużo je, ale traci lub nie przybiera na wadze, powinieneś zacząć się martwić. To są najważniejsze objawy cukrzycy. Są też inne sygnały ostrzegawcze, o których należy pamiętać. Jeżeli Twój pupil wydaje się być bez powodu przygnębiony lub zmęczony, jeżeli Twój pies ma mętne oczy lub Twój kot ma osłabione tylne łapy, wówczas możesz również podejrzewać cukrzycę.

Jeśli zaobserwujesz którykolwiek z tych objawów, powinieneś jak najszybciej odwiedzić swojego lekarza weterynarii. Może on potwierdzić podejrzenie cukrzycy poprzez przeprowadzenie badań lekarskich i testów, w tym badania moczu i krwi.

2. Wybierz insulinę przeznaczoną dla zwierząt domowych
Cukrzycy u psów i kotów z reguły nie da się wyleczyć, ale można ją kontrolować. Insulina, podobnie jak dla człowieka, stanowi główny sposób leczenia naszych zwierząt, u których zdiagnozowano cukrzycę. Naprawdę ważne jest stosowanie insuliny stworzonej specjalnie dla zwierząt domowych! Czym różni się ona od insuliny „ludzkiej” i dlaczego jest to aż tak ważne? Psy i koty potrzebują mniejszej porcji insuliny niż ludzie. Zatwierdzona przez lekarzy weterynarii insulina ma niskie stężenie 40 IU/ml, co pozwala na dokładny dobór niskich dawek potrzebnych wielu psom i kotom.

3. Dowiedz się, jak podawać insulinę swojemu pupilowi
Jeśli u Twojego zwierzaka zdiagnozowano cukrzycę, możesz uzupełnić jego zapotrzebowanie na insulinę poprzez regularne zastrzyki lub za pomocą VetPen, specjalnie zaprojektowanego wstrzykiwacza do insuliny. Użycie VetPen jest łatwe, nie zajmuje dużo czasu i nie powoduje bólu. Dla właścicieli zwierząt domowych, którzy nie mają doświadczenia z robieniem zastrzyków, stosowanie VetPen może być prostsze, ponieważ nie trzeba posługiwać się prawdziwą igłą i można łatwo dobierać potrzebne dawki bezpośrednio na wstrzykiwaczu. Zanim po raz pierwszy użyjesz któregokolwiek z tych produktów, koniecznie zasięgnij porady lekarza weterynarii i dowiedz się, jak prawidłowo z nich korzystać.

4. Bądź przygotowany na hipoglikemię
Cukrzyca zagraża zdrowiu Twojego pupila. Jednym z najważniejszych powikłań występujących u zwierząt chorych na cukrzycę podczas leczenia insuliną jest hipoglikemia. Hipoglikemia świadczy o tym, że poziom cukru we krwi jest niższy od prawidłowego. Jeśli poziom cukru we krwi jest zbyt niski, mózg nie otrzymuje wystarczającej ilości glukozy, co może prowadzić do potencjalnie śmiertelnej sytuacji.

Hipoglikemię może spowodować kilka różnych okoliczności. Jeśli podasz zwierzęciu zbyt dużo insuliny, lub jeśli zapomnisz lub też spóźnisz się z podaniem mu pożywienia, a nawet jeśli po prostu zmienisz jego dietę lub proporcje posiłku, wystąpić może hipoglikemia. Jeśli u Twojego pupila występuje infekcja lub choroba, lub cierpi on na inne choroby przewlekłe, może to również zwiększyć możliwość wystąpienia hipoglikemii. Ten poważny stan może również wystąpić w przypadku zmiany ilości i intensywności ćwiczeń lub w przypadku interakcji z innymi lekami.

Jeśli zauważysz, że Twój pupil jest niespokojny, ma dreszcze lub drży, wykazuje nietypowe zachowanie lub jest bardziej spokojny i senny niż zazwyczaj, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to natychmiast podać mu jedzenie. W przypadku, gdy zwierzę odmawia jedzenia, podaj mu jak najszybciej glukozę.

Jeśli Twój pupil jest nieprzytomny lub ma atak, nie wahaj się i natychmiast zadzwoń do lekarza weterynarii!

5. Monitorowanie leczenia
W przypadku opieki nad zwierzęciem chorującym na cukrzycę, kluczowe znaczenie ma codzienne monitorowanie i zbieranie danych. Twój lekarz weterynarii wykorzysta podane przez Ciebie informacje wraz z innymi danymi, aby wesprzeć Cię w leczeniu cukrzycy u Twojego pupila. Proces ten może obejmować pobieranie próbek krwi, czasami przez cały dzień, a także inne badania. Monitorowanie jest ważne, ponieważ nawet jeśli stan Twojego pupila jest przez jakiś czas stabilny, czasem niezbędna może być zmiana dawkowania.

Nie zapomnij też powiadomić swoich sąsiadów lub opiekunów Twojego pupila, że jest on chory na cukrzycę! Dzięki temu inni również będą przygotowani i będą wiedzieli, co robić i z kim się skontaktować, jeśli twój ukochany czworonożny przyjaciel włóczy się samotnie po okolicy.

O’Neill DG, Gostelow R, Orme C et al. J Vet Intern Med. 2016;30:964-972 2 Mattin M, O’Neill D, Church D et al. Vet Rec. 2014;174:349 3The European Pet Food Industry (pl. Europejska branża karmy dla zwierząt domowych): European Facts & Figures 2019 (pl. Dane liczbowe i fakty dotyczące Europy w 2019 r.) Dostępne na: http://www.fediaf.org/images/FEDIAF_facts_and_figs_2019_cor-35-48.pdf

Materiały powiązane

Kiedy, dlaczego i w jaki sposób można kąpać kota?

Koty z natury są bardzo czystymi zwierzętami – dużo czasu spędzają na…

Adopcja psa – „przed i po”. Porady na pierwsze 30 dni

W życiu zaadoptowanego psa pierwsze tygodnie spędzone z nowym opiekunem…

Nie zapominajmy o naszych ulubieńcach! – Ważne szczepienia dla psów

Każdy pies biega czasem za swym własnym ogonem, wylizuje lub podgryza…

Obserwuj nas: