LISTOPAD JEST MIESIĄCEM WALKI Z CUKRZYCĄ U ZWIERZĄT- NAJBARDZIEJ POPULARNE RASY PSÓW I KOTÓW SĄ NAJBARDZIEJ NARAŻONE

Czy zdajemy sobie sprawę z ryzyka, związanego z pojawieniem się cukrzycy u naszego psa lub kota? Powinniśmy, ponieważ choroba ta dotyka coraz więcej zwierząt domowych na całym świecie. Powszechnie znane czynniki ryzyka, takie jak podeszły wiek, predyspozycje genetyczne, otyłość to nie wszystko. Okazuje się, że niektóre rasy psów są bardziej narażone na tę chorobę. Niektóre z tych ras należą do tych najbardziej popularnych. Wymieńmy kilka z nich: labrador, jamnik, west highland white terrier, samojed, terier tybetański, cairn terier, są bardziej narażone na cukrzycę, niż inne rasy (1). Jeśli chodzi o rasy kotów, do tych predysponowanych do wystąpienia cukrzycy należą: kot birmański, rosyjski niebieski, norweski leśny, choć najwięcej przypadków cukrzycy jest stwierdzanych u kotów europejskich (2). Na dzień dzisiejszy, większość przypadków cukrzycy jest nieuleczalnych, jednak z odpowiednią pomocą możemy zapewnić naszemu pupilowi szczęśliwe, i aktywne życie.

Cukrzyca u zwierząt: częstość występowania, objawy i diagnoza

Cukrzyca u zwierząt występuje znacznie częściej, niż myślisz: choroba dotyka około 0,15 procent psów (1) oraz 0,58 procenta kotów (3). Koty starsze niż 9 lat są najbardziej narażone na tę chorobę, jednak cukrzyca może również pojawić się u znacznie młodszych zwierząt. Kocury są bardziej narażone na wystąpienie cukrzycy niż kotki. W przypadku psów jest odwrotnie: prawie trzy razy więcej suczek choruje na cukrzycę.

U zwierząt występują dwa rodzaje cukrzycy. W typie pierwszym trzustka w ogóle nie produkuje insuliny. Z tego powodu organizm nie jest w stanie obniżyć poziomu glukozy we krwi. W typie drugim występuje względny brak insuliny, co w niektórych przypadkach wiąże się z jej nadprodukcją, lecz komórki organizmu są na nią oporne, więc hormon ten nie działa prawidłowo, co także skutkuje podniesionym poziomem glukozy we krwi. Insulina jest hormonem, który pozwala komórkom absorbować glukozę, czyli cukier, który jest głównym źródłem energii dla organizmu. Bez odpowiedniego działania insuliny, komórki zaczynają głodować, co prowadzi do wielu zaburzeń. Organizm stara się usunąć nadmiar glukozy wraz z moczem. Podstawowe objawy cukrzycy, takie jak zwiększone oddawanie moczu, czy zwiększone pragnienie są spowodowane właśnie tym mechanizmem, czyli próbie usunięcia nadmiaru glukozy z moczem. Nasilenie objawów w cukrzycy może wahać się od umiarkowanych, do bardzo ciężkich, jeśli choroba nie jest odpowiednio leczona.

„Bardzo ważne jest, aby właściciele zwierząt zauważyli pierwsze objawy cukrzycy, ponieważ jest to pierwszy krok w stronę odpowiedniej diagnozy i następnie właściwego leczenia. Właściciele powinni być zaniepokojeni, jeśli zwierzę pije więcej wody niż do tej pory, częściej oddaje mocz lub gdy zdarzają mu się małe „wypadki” w domu; częściej domaga się jedzenia, jednak nie tyje, lub wręcz chudnie, ma przesuszoną i matową sierść, jest mniej aktywny i więcej śpi. Jeśli pojawią się u naszego pupila, jakiekolwiek z tych objawów, należy jak najszybciej zabrać go do lekarza weterynarii, w celu potwierdzenia lub wykluczenia cukrzycy” mówi Michał Ceregrzyn – ekspert Kocham-Dbam o Zdrowie- Chronię.

Potwierdzenie choroby wymaga odpowiednich testów, jednym z nich jest badanie moczu. Świeża próbka moczu może pomóc lekarzowi weterynarii postawić szybszą diagnozę. Lekarz weterynarii zbada mocz na obecność glukozy i innych wskaźników oraz zmierzy poziom glukozy we krwi. Jeśli glukoza we krwi stale jest na wysokim poziomie oraz pojawi się także w moczu, cukrzyca jest bardzo prawdopodobna.

Czynniki ryzyka

Czynniki ryzyka są bardzo podobne do tych, które występują u ludzi: podeszły wiek, predyspozycje genetyczne oraz nadwaga. Dodatkowymi czynnikami ryzyka dla wystąpienia cukrzycy u kotów są: niska aktywność fizyczna,  nieodpowiednia dieta, połączona z brakiem ćwiczeń fizycznych.

Ponieważ predyspozycje genetyczne to jedne z głównych czynników ryzyka, niektóre rasy mogą być bardziej podatne na tę chorobę (5). Cukrzyca częściej może występować u następujących ras psów: samojed, terier tybetański, cairn terier, sznaucer miniaturowy, pudel miniaturowy, bichon, terier australijski, szwedzki lapphund, jamthund i border collie (2). Jednak mieszańce także są podatne na cukrzycę i wiele z nich cierpi na to zaburzenie (6). Wśród kotów, koty domowe były bardziej zagrożone w porównaniu do kotów rasowych. Jednak ryzyko choroby jest wyższe w przypadku kotów birmańskich, rosyjskich niebieskich, norweskich leśnych, abisyńskich oraz europejskich (3).

Otyłość, która jest ważnym czynnikiem ryzyka u kotów, związanym z trybem życia, może zostać zredukowana, za pomocą odpowiedniej uwagi i troski. Dwa czynniki są najistotniejsze, jeśli chodzi o zapobieganie otyłości: odpowiednia dieta i aktywny tryb życia. Aby dobrać odpowiednią dietę dla każdego pupila, właściciel powinien zawsze skonsultować się z lekarzem weterynarii, ponieważ idealna dieta może różnić się, w zależności od wielkości, rasy, czy wieku zwierzaka. Aktywny styl życia, regularne spacery i ćwiczenia, pomogą nie tylko utrzymać naszego pupila w dobrym zdrowiu, ale także zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu poważnych chorób, z cukrzycą włącznie. Ponieważ jest to długotrwały proces, w większości przypadków, trudno jest właścicielowi zdać sobie sprawę, że ich pupil stał się otyły. Najlepiej regularnie ważyć swojego zwierzaka i skonsultować się z lekarzem weterynarii, jeśli zauważymy, że nasz przyjaciel zaczyna za bardzo przybierać na wadze. Lekarz weterynarii pomoże dobrać odpowiednią dietę, która pozwoli pozbyć się zbędnych kilogramów i zapewnić zdrowe życie naszemu pupilowi.

Możliwości leczenia

Cukrzyca w większości przypadków jest chorobą nieuleczalną, lecz z pomocą lekarza weterynarii, im więcej wiemy na temat tego zaburzenia, tym więcej właścicieli zwierząt będzie mogło z powodzeniem utrzymać swoje psy lub koty w dobrej kondycji. Leczenie w zależności od indywidualnego stanu zdrowia naszego pupila zazwyczaj składa się z przepisanej, odpowiedniej diety, ćwiczeń, kontroli stężenia glukozy we krwi, podawania insuliny, monitoringu zwierzęcia w domu. W zależności od aktualnego stanu zdrowia i wieku, regularny program ćwiczeń, opracowany przez lekarza weterynarii, z pomocą właściciela, jest także zalecany dla zwierząt z cukrzycą, ponieważ pomaga w kontrolowaniu poziomu glukozy we krwi.

Dzięki odpowiedniej opiece i monitorowaniu przez lekarza weterynarii, cukrzyca może być utrzymana pod kontrolą, a pupil może nadal prowadzić w pełni aktywne i szczęśliwe życie, razem ze swoim właścicielem. Jeśli będziemy ściśle przestrzegać zaleconego leczenia, psy i koty chorujące na cukrzycę mogą cieszyć się równie długim życiem, jak zdrowe zwierzęta.

Piśmiennictwo

  1. Wiles, B.M., et al., Large-scale survey to estimate the prevalence of disorders for 192 Kennel Club registered breeds. Canine Genet Epidemiol, 2017. 4: p. 8.
  2. Niaz, K., et al., Comparative occurrence of diabetes in canine, feline, and few wild animals and their association with pancreatic diseases and ketoacidosis with therapeutic approach. Vet World, 2018. 11(4): p. 410-422.
  3. O’Neill, D.G., et al., Epidemiology of Diabetes Mellitus among 193,435 Cats Attending Primary-Care Veterinary Practices in England. J Vet Intern Med, 2016. 30(4): p. 964-72.

  1. Rucinsky, R., et al., AAHA diabetes management guidelines. J Am Anim Hosp Assoc, 2010. 46(3): p. 215-24.
  2. Canna-Pet. Diabetes in Dogs: How to Care for a Diabetic Dog. 2017; Available from: https://canna-pet.com/diabetes-dogs-care-diabetic-dog/.
  3. AVMA. Diabetes in Pets. 2018; Available from: https://www.avma.org/public/PetCare/Pages/Diabetes-in-Pets.aspx.

Materiały powiązane

Kiedy, dlaczego i w jaki sposób można kąpać kota?

Koty z natury są bardzo czystymi zwierzętami – dużo czasu spędzają na…

Adopcja psa – „przed i po”. Porady na pierwsze 30 dni

W życiu zaadoptowanego psa pierwsze tygodnie spędzone z nowym opiekunem…

Nie zapominajmy o naszych ulubieńcach! – Ważne szczepienia dla psów

Każdy pies biega czasem za swym własnym ogonem, wylizuje lub podgryza…