LISTOPAD JEST MIESIĄCEM CUKRZYCY U ZWIERZĄT

Według WHO cukrzyca, uznana już za chorobę społeczną, jest jednym z najgroźniejszych schorzeń cywilizacyjnych. Lekarze alarmują, że choroba ta w bardzo szybkim tempie dotyka coraz większą liczbę ludzi, może stać się epidemią XXI wieku. Nieleczona cukrzyca uszkadza wiele narządów i zaburza ich działanie (groźne powikłania dotyczące m.in. wzroku, nerek, mózgu, serca i skóry), a w konsekwencji może prowadzić do śmierci. Ale!…cukrzyca to nie tylko choroba występująca u ludzi, może także dotyczyć Twojego psa lub kota. Poniżej postaramy się przybliżyć temat cukrzycy u zwierząt oraz pokazać, na co należy zwrócić uwagę, aby jak najwcześniej wykryć tę podstępną chorobę u Twojego pupila.

Światowy dzień cukrzycy
Światowy Dzień Cukrzycy, to święto obchodzone od 1991 roku, ustanowione przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (IDF) oraz Światową Organizację Zdrowia (WHO) w odpowiedzi na stale wzrastającą liczbę zachorowań. Data nie została wybrana przypadkowo – nawiązuje do urodzin kanadyjskiego chirurga Frederica Bantinga (ur. 14.11.1891r.), który w 1921 roku doprowadził do odkrycia insuliny. Jednak wobec skali zagrożenia cukrzycą jeden dzień to stanowczo za mało, aby skutecznie z nią walczyć. Dlatego Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą jest inicjatorem pomysłu, żeby działaniom edukacyjnym dotyczącym cukrzycy poświecić cały miesiąc. Tym miesiącem ma być właśnie listopad. Ze względu na wzrastającą liczbę zachorowań na cukrzycę u zwierząt, uważamy, że Światowy Dzień Cukrzycy, a także cały miesiąc listopad, powinien być także zadedykowany naszym pupilom.

Co to jest cukrzyca?
Cukrzyca jest to zaburzenie metaboliczne, charakteryzujące się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi. Cukrzyca wynika najczęściej z nieprawidłowej produkcji, bądź niedostatecznego działania insuliny. Insulina to hormon produkowany przez komórki beta trzustki. Jej podstawowym zadaniem jest utrzymywanie odpowiedniego stężenia glukozy we krwi. U zwierząt z cukrzycą, stale podniesione stężenie glukozy działa niszcząco na wiele narządów i układów w organizmie. U zwierząt narażone są m.in. oczy, nerki oraz układ nerwowy. Nieleczona cukrzyca może doprowadzić do poważnego zatrucia całego organizmu, które może się zakończyć śmiercią.

Jak często występuje cukrzyca?
Cukrzyca dotyczy większej ilości zwierząt niż nam się wydaje. Cukrzyca u psów lub kotów pojawia się od 1 na 100 do 1 na 500 osobników (1,2). Dzięki coraz większej uwadze właścicieli, regularnych kontrolnych badaniach w gabinecie weterynaryjnym, cukrzyca jest coraz częściej rozpoznawana u naszych zwierząt. Im wcześniej wykryjemy cukrzycę u naszego pupila, tym lepsze rokowanie i dłuższe jego życie.

U kogo występować może cukrzyca?
Cukrzyca występuje najczęściej u kotów powyżej 9 roku życia, ale może pojawić się znacznie wcześniej. Kocury zapadają na cukrzycę 1,5 razy częściej niż kotki. Duże znaczenie ma także kondycja kota (osobniki otyłe mają większą szansę na zachorowanie). Szczególnie narażone są koty birmańskie i syjamskie. Choroby takie jak: nadczynność tarczycy, czy przewlekłe zapalenie trzustki, mogą sprzyjać występowaniu cukrzycy.
W przypadku psów częściej chorują suczki, przeważnie niesterylizowane lub otyłe. Rasy predysponowane do wystąpienia cukrzycy to: sznaucer miniaturowy, jamnik, pudel, yorkshire terrier, beagle, labrador, west highland white terrier. U psów cukrzyca także może pojawić się wtórnie do choroby podstawowej np. zapalenia trzustki, choroby Cushinga (nadczynności kory nadnerczy), nadczynności tarczycy lub z powodu długotrwałego podawania leków podnoszących poziom glukozy we krwi (glikokortykoidy, stosowanie antykoncepcji -progestagenów).

Czy można wyleczyć cukrzycę?
Cukrzyca w większości przypadków jest chorobą nieuleczalną i będzie towarzyszyła naszemu zwierzakowi do końca jego życia. Mimo, ze nie ma skutecznego lekarstwa na cukrzycę, to odpowiednia dieta, kontrola poziomu glukozy we krwi i w moczu, oraz kiedy jest to niezbędne- podawanie insuliny, mogą spowodować, że nasz pupil przeżyje długie lata w dobrej formie. Jednak wymaga to od nas stałej kontroli stanu zdrowia naszego psa lub kota i stały kontakt z prowadzącym lekarzem weterynarii.

Objawy cukrzycy
Objawem, który możemy zauważyć u naszego pupila jest wzmożone pragnienie oraz zwiększona ilość oddawanego moczu. Jeśli częściej niż zazwyczaj musisz dolewać wodę do miski swojego psa, lub pies częściej domaga się wyjścia za potrzebą albo nie wytrzymuje w domu, mogą to być pierwsze objawy cukrzycy. Właściciel kota może zauważyć częstszą potrzebę wymiany żwirku w kuwecie. Koty chorujące na cukrzycę stają się zwykle bardziej senne, apatyczne, wykazują mniejszą chęć do zabawy. Przestają dbać o higienę, a ich futro staje się bardziej szorstkie i matowe. Może wystąpić również nadmierny apetyt, przy jednoczesnym spadku masy ciała. Wraz z rozwojem choroby, ze względu na osłabienie tylnych kończyn, kot może przestać wskakiwać na wyżej położone miejsca. W zaawansowanych przypadkach koty mogą chodzić na całej stopie. U niektórych psów pojawić się może większy apetyt, przy jednoczesnym spadku masy ciała. Często także pojawia się spadek kondycji fizycznej, psy zaczynają szybciej się męczyć podczas zabawy czy spacerów. Objawy te mogą być ignorowane przez właścicieli i składane na karb wieku zwierzęcia. Psy mogą zacząć gorzej widzieć, może pojawić się u nich zaćma cukrzycowa (charakterystyczne białawe zabarwienie oka spowodowane przez zmętnienie soczewki), może dojść do całkowitej utraty wzroku. Jeśli zauważysz któreś z powyższych objawów u swojego psa, zgłoś się jak najszybciej do lekarza weterynarii.

W gabinecie weterynaryjnym
Jeśli zauważysz wyżej wymienione objawy u swojego pupila, jak najszybciej udaj się z nim/z nią do lekarza weterynarii. Lekarz weterynarii musi przeprowadzić cały proces diagnostyczny, by ostatecznie rozpoznać cukrzycę. Warto pamiętać, że samo podwyższone stężenie glukozy we krwi nie jest podstawą do rozpoznania cukrzycy, szczególnie u kotów. Koty są bardzo wrażliwe na stres. Często, w gabinecie weterynaryjnym, poziom glukozy również podnosi się powyżej normy u zdrowych kotów. Nie świadczy to wtedy o rozwijającej się cukrzycy. W związku z tym, bardzo istotne jest także badanie moczu. Przy stale podniesionym stężeniu glukozy we krwi, w pewnym momencie zostaje przekroczony tzw. próg nerkowy i glukoza zaczyna pojawiać się w moczu. O rozwijającej się cukrzycy świadczyć może także zwiększeni stężenia fruktozaminy we krwi. Fruktozamina jest wskaźnikiem ukazującym jakie było stężenie glukozy we krwi w ciągu dwóch-trzech tygodni przed badaniem. Parametr ten nie podlega zmianom pod wpływem krótkoterminowych wahań stężenia glukozy (np. pod wpływem stresu), przez co jest dobrym indykatorem cukrzycy u kotów.

Czy mogę uchronić mojego pupila przed cukrzycą?
Pamiętajmy, że jednym z czynników predysponujących do wystąpienia cukrzycy jest otyłość. Dlatego dbajmy o nasze zwierzęta, utrzymujmy nasze psy i koty w dobrej kondycji fizycznej. Regularne spacery z psem, aktywność fizyczna u niewychodzących kotów, odpowiednia ilość i jakość podawanego pokarmu, najlepiej o stałych porach dnia, pomogą nam zmniejszyć ryzyko otyłości i zachorowania na cukrzycę. Pamiętaj także o regularnych wizytach w gabinecie weterynaryjnym. Regularna kontrola zdrowia Twojego psa lub kota pozwoli na wczesne wykrycie takich chorób jak np. cukrzyca.

Źródła
1. Nelson RW. Canine diabetes mellitus. In: Ettinger SJ, Feldman EC, eds. Textbook of Veterinary Internal Medicine. 7th ed. St. Louis, MO: Saunders; 2010:1782–1796.
2. Reusch C. Feline diabetes mellitus. In: Ettinger SJ, Feldman EC, eds. Textbook of Veterinary Internal Medicine. 7th ed. St. Louis, MO: Saunders; 2010:1796–1816.

Materiały powiązane

Kiedy, dlaczego i w jaki sposób można kąpać kota?

Koty z natury są bardzo czystymi zwierzętami – dużo czasu spędzają na…

Adopcja psa – „przed i po”. Porady na pierwsze 30 dni

W życiu zaadoptowanego psa pierwsze tygodnie spędzone z nowym opiekunem…

Nie zapominajmy o naszych ulubieńcach! – Ważne szczepienia dla psów

Każdy pies biega czasem za swym własnym ogonem, wylizuje lub podgryza…

Obserwuj nas: