Kiedy, dlaczego i w jaki sposób można kąpać kota?

Koty z natury są bardzo czystymi zwierzętami – dużo czasu spędzają na „myciu się” i doprowadzaniu do porządku swojej sierści. Panuje ogólne przekonanie – i rzeczywiście tego doświadczamy – że koty nie są z wodą zaprzyjaźnione, dlatego często kąpiel kota, zarówno dla niego, jak i dla jego opiekuna, jest zazwyczaj nieprzyjemnym przeżyciem. Natomiast jest możliwe, dzięki zastosowaniu odpowiednich metod, uczynienie z kąpieli kota przyjemnej zabawy. Z naszego artykułu dowiedzą się Państwo, kiedy, dlaczego i jak warto kąpać kota.

Przyzwyczajanie kota do kąpieli ma znaczenie niekoniecznie higieniczne. U zdrowego kota systematyczne i dokładne lizanie swojej sierści jest ważną częścią życia. Jeśli kilka kotów (np. z jednego miotu) mieszka razem w jednej rodzinie, to myją się one także nawzajem. Kąpanie kota ze względów higienicznych w dużej części przypadków nie jest potrzebne. Jednak istnieją koty, u których kąpiel nie tylko jest możliwa, ale także jest konieczną ze względów zdrowotnych i wpływu na jakość życia kota. Zatem, kiedy jest kąpanie kota jest uzasadnione?

Jednym z przypadków konieczności kąpieli jest sytuacja, kiedy zabrudzenia są trudne lub niemożliwe do usunięcia przez samego kota, albo ich wylizywanie może stanowić dla kota zagrożenie (np. chemikalia, farba, olej, klej, itp.) powinniśmy spróbować usunąć je ciepłą wodą z mydłem. Jeśli zabrudzenie nie chce zejść należy wyciąć włosy z sierści w miejscu, gdzie nie udaje się usunąć posklejanego brudu. Nie wolno używać rozpuszczalników do farb! W sytuacji, gdy nie możemy sobie poradzić z usunięciem zanieczyszczenia, zabierzmy kota do lekarza weterynarii.

Pchły a kąpiel kota: pchły nie lubią wody, ale ona ich nie zabija, w przypadku, gdy dostrzeżemy u kota pchły, kąpiel nie rozwiązuje problemu. Dorosła pchła znajduje się na kocie stosunkowo krótko, ponadto zaraz po kąpieli kot jest już „gotowy” na przyjęcie nowych pcheł. Kąpiel nie będzie oddziaływać na larwy i jaja znajdujące się w środowisku. Konieczne jest, zatem zastosowanie odpowiednich preparatów przeciwpchelnych, najlepiej po konsultacji z lekarzem weterynarii.

Jeśli zauważymy na skórze kota rany lub zaczerwienienia, wskazujące na stan zapalny, powinniśmy bezwzględnie poprosić o radę lekarza weterynarii, gdyż w takiej sytuacji kąpiel może zwierzęciu zaszkodzić.

Jeśli uzasadniona jest kąpiel kota, jak możemy uczynić ją przyjemną?

Przyzwyczajanie: warto już od małego przyzwyczajać kotka do kąpieli – im koty są starsze, tym trudniej znoszą tę dość dziwną dla nich „procedurę”. Koty dorosłe zwykle nie akceptują nowych sytuacji, mocna się stresują i wtedy mogą drapać i gryźć. Małe koty są zdecydowanie bardziej otwarte, wtedy łatwiej je przekonać do kąpieli. Zawsze stosujmy zasadę małych kroków. Najlepiej kąpać kota w małej misce lub zlewie, a nie w dużej wannie. Niektóre koty należy w wodzie stojącej a inne polewać prysznicem – to zależy od kota.

Temperatura: skóra kotów jest bardzo wrażliwa na zbyt ciepłą lub zbyt zimną wodę, dlatego zwracajmy szczególną uwagę na to, aby woda, w której kąpiemy kota, była zawsze przyjemnie ciepła, najlepiej w temperaturze ciała, czyli ok 38-39 st C.

Zabawa: podobnie, jak małe dzieci, również i koty lubią bawić, a zatem kąpiel powinna być zabawą. Nie możemy kota zmusić do wejścia do wody, ale możemy go zachęcić poprzez uatrakcyjnienie kąpieli. Nie straszmy kota, koty, które kiedyś wrzucono do wody, lub wpdły do wanny będzie trudniej przekonać do kąpieli.

Powierzchnia przeciwpoślizgowa: wanna akrylowa lub umywalka ceramiczna są dla kotów bardzo śliskie, co może powodować u nich zdenerwowanie. Możemy uniknąć stresu u kota i jego obawy przed poślizgnięciem się, wkładając do wanienki zwykłą podkładkę gumową, mającą właściwości przeciwpoślizgowe – nasz kotek może wtedy spokojnie zahaczyć pazurkami o powierzchnię i w ten sposób czuć się bezpiecznie.

Powolne kroki: najpierw przyzwyczajmy kota do chodzenia po mokrej powierzchni a następnie, kiedy już zaakceptuje fakt zamoczenia łapek, to powoli zanurzmy je w wodzie na niewielką głębokość. Kiedy kot już jest nauczony stać spokojnie w wodzie, możemy zacząć ostrożnie polewać całe ciało kota, zwracając szczególną uwagę na to, aby woda nie dostała się do oczu czy uszu – raczej unikamy mycia całej głowy. Myjką pocierajmy sierść i skórę, nie używając jeszcze przy pierwszym kąpaniu szamponu. Jeśli kot będzie chciał oswobodzić się z naszych objęć i wyskoczyć z wody, pozwólmy mu na to. Wysuszmy mu sierść, pogłaskajmy go i pochwalmy za cierpliwość, możemy go też nagrodzić smacznym kąskiem. Następnego dnia spróbujmy ponownie wykąpać pupila, powtarzając te same kroki i używając tym razem szamponu (w niewielkiej ilości i znów uważając na oczy). Po dokładnym spłukaniu szamponu z sierści kota powtarzamy znane już kotu czynności z poprzedniej kąpieli – suszenie, głaskanie, smaczny kąsek w nagrodę.

Mało ograniczeń: ograniczenia są czymś, czego koty bardzo nie lubią. Nie pozwólmy kotu odczuwać kąpieli jako ograniczenia i kierowania z naszej strony. Ważne jest, aby kot wiedział, że jesteśmy spokojni – dlatego mówmy do niego powoli i niezbyt głośno, aby nasz spokój udzielił się także jemu.

Sytuacje awaryjne: kiedy kąpiel jest konieczna, a nasz kot jest agresywny i za nic nie daje się namówić na kąpiel, poproście swojego lekarza weterynarii o pomoc.

Materiały powiązane

Kiedy, dlaczego i w jaki sposób można kąpać kota?

Koty z natury są bardzo czystymi zwierzętami – dużo czasu spędzają na…

Adopcja psa – „przed i po”. Porady na pierwsze 30 dni

W życiu zaadoptowanego psa pierwsze tygodnie spędzone z nowym opiekunem…

Nie zapominajmy o naszych ulubieńcach! – Ważne szczepienia dla psów

Każdy pies biega czasem za swym własnym ogonem, wylizuje lub podgryza…