Jak sprawić, by Twój pupil nie stał się Grinchem? Przydatne wskazówki na Gwiazdkę bezpieczną dla zwierząt

Boże Narodzenie to ekscytujący, szczególny okres w roku nie tylko dla nas, ale także dla naszych pupili. Im bliżej świąt, tym bardziej stajemy się zajęci, a w naszych domach powoli pojawia się coraz więcej ozdób i prezentów, co sprawia, że nasze zwierzaki stają się jeszcze bardziej ciekawskie niż zwykle. Ale odkrywając wszystkie te nowości, mogą łatwo wpaść w tarapaty. W tym artykule podzielimy się z Wami wskazówkami, jak zabezpieczyć naszych pupili podczas tego wyjątkowego święta.

Choinka to dusza świąt, jak również główna atrakcja dla naszych wścibskich czworonogów. Mogą stanowić dla nich zagrożenie, więc należy pamiętać o kilku krokach. Jeżeli zdecydujesz się na zakup żywej choinki, podlewaj ją regularnie, aby zapobiec wypadaniu igieł; połknięcie ich przez Twojego zwierzaka może spowodować poważne problemy. Kiedy już kupisz idealne drzewko, gotowe do ustawienia, rozważ przymocowanie go do sufitu lub framugi drzwi za pomocą żyłki wędkarskiej. Jeśli masz psa, możesz łatwo zabezpieczyć choinkę, używając bramki dla zwierząt lub ucząc psa, aby nie zbliżał się do drzewka. Jeśli masz kota, Twoje zadanie jest o wiele bardziej utrudnione!


Nasi pupile są oczywiście najbardziej zainteresowani ozdobami. Właściciele zwierząt powinni unikać jadalnych ozdób, jak również ozdób szklanych, dzwonków, metalowych haczyków, łańcuchów (również łańcuchów zrobionych z popcornu), ozdób z masy solnej i lampek. Zamiast metalowych haczyków użyj plastikowych, a delikatne i stwarzające zagrożenie ozdoby zamień na ozdoby pluszowe lub plastikowe. Jeżeli uwielbiasz świąteczne lampki i świeczki, staraj się umieszczać je w miejscach, w których Twój pupil nie może ich dosięgnąć.


Kwiaty i rośliny świąteczne mogą również stać się przyczyną nagłej wizyty weterynaryjnej, jeśli dostanie się do nich Twój zwierzak. Amarylis, jemioła, balsam, sosna, cedr i ostrokrzew to popularne rośliny świąteczne, które mogą być niebezpieczne, a nawet trujące, jeżeli zostaną zjedzone przez zwierzęta domowe. Kłopotliwe mogą być również gwiazdy betlejemskie. Zawsze dbaj o bezpieczeństwo swojego pupila – również w trakcie przyjęcia bożonarodzeniowego. Goście, hałas i emocje towarzyszące przyjęciu mogą wywoływać u niego stres. Nawet zwierzaki, które zwykle nie są nieśmiałe mogą odczuwać stres w zgiełku towarzyszącym świątecznym zgromadzeniom. Zabezpiecz dostęp do wygodnego, cichego miejsca, w którym będą mogły odpocząć. Obserwuj wyjścia. Nawet jeśli Twój pupil czuje się komfortowo wśród gości, obserwuj go uważnie, zwłaszcza wtedy, gdy goście wchodzą lub wychodzą z domu.


Wigilijna kolacja, choć pyszna, może również być groźna dla naszych zwierząt. Upewnij się, że Twój zwierzak nie ma dostępu do żadnych potraw czy ciast. Odnieś talerze ze stołów, blatów i miejsc, gdzie serwowane jest jedzenie, gdy skończysz z nich korzystać – i upewnij się, że śmieci zostaną wyrzucone w miejsce, do którego nie może dostać się Twój pupil. A co najważniejsze – nigdy nie zostawiaj go samego z nakrytym stołem!


Alternatywnie, aby mieć jeszcze większy spokój w czasie świątecznych przygotowań, możesz po prostu nauczyć swojego psa, aby przyozdabiał choinkę razem z Tobą!