Jak pomóc zwierzętom przetrwać upał?

Ze względu na ocieplenie klimatu z roku na rok temperatura jest coraz wyższa. Jest to szczególnie odczuwalne podczas lata. Upał to spore zagrożenie nie tylko dla zdrowia ludzi, ale także naszych czworonożnych przyjaciół. Najbardziej niebezpieczną konsekwencją przebywania w ekstremalnych temperaturach jest udar cieplny. Zebraliśmy dla Was kilka cennych wskazówek i rad, jak pomóc naszym pupilom podczas najbardziej upalnych dni.

Jeśli chodzi o opiekę nad naszymi pupilami w upalne dni, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Są różne sposoby przyniesienia ulgi naszym pupilom, inne dla psów i inne dla kotów. Psy, koty czy króliki bardzo różnie tolerują wysokie temperatury. Zależy to również od rasy, wieku, stanu zdrowia i kondycji fizycznej.

Psy


Psy nie są specjalistami w ochładzaniu swojego ciała. Gorzej znoszą wysokie temperatury niż koty. Kiedy jest gorąco, psy utrzymują temperaturę swoich ciał, usuwając nadmiar ciepła przez dyszenie i konwekcję – chłodzenie przez bezpośredni kontakt z wodą lub chłodnym podłożem. Nie pocą się jak my – ludzie. Może to zaskakujące, ale sierść psa działa w obie strony; chroni przed zimnem w zimie i chroni przed gorącem w lecie, więc golenie na krótko sierści psa nie zawsze jest najlepszym sposobem, aby poczuł się on się lepiej w upalne lato. Jeśli pies ma dostęp do cienia, chłonnego podłoża i świeżej wody do picia, powinien sobie dobrze poradzić z wysokimi temperaturami.
W gorące dni zawsze zwracaj uwagę na następujące objawy, ponieważ mogą one wskazywać na udar cieplny: nadmierne dyszenie, letarg, gorączka, wymioty, przyspieszone tętno, bardzo czerwony język i dziąsła, zaleganie, obfite ślinienie, lub w skrajnych przypadkach utrata przytomności.


Jeśli w upalny dzień zauważysz u swojego psa któryś z wyżej wymienionych objawów od razu zacznij go schładzać. Do schłodzenia psa użyj chłodnej (nie zimnej) wody, użyj do tego namoczonych ręczników. Spróbuj także podać mu trochę wody do picia, do momentu aż jego oddech wróci do normy. Jeśli Twoje działania nie przynoszą efektu, nie czekaj dłużej i zabierz swojego psa do lekarza weterynarii, ponieważ skutki udaru cieplnego mogą być katastrofalne.

Oto kilka podstawowych zasad jak dbać o swojego psa latem.

  • nigdy nie zostawiaj swojego psa samego w aucie, nawet na kilka minut
  • unikaj zostawiania psa na cały dzień na zewnątrz
  • zawsze szukaj dla swojego psa miejsca z cieniem i świeżą wodą
  • nie spaceruj z psem w ciągu dnia, kiedy temperatura jest najwyższa. W miarę możliwości wybieraj spacer wcześnie rano lub późnym wieczorem.
  • pamiętaj: asfalt czy chodnik mogą się bardzo nagrzać w godzinach południowych
  • zawsze zwracaj uwagę na zdrowotną i fizyczną kondycję swojego psa. Natychmiast zareaguj, gdy zauważysz oznaki przegrzania swojego zwierzaka. (1)


Koty


Koty lepiej znoszą wysokie temperatury, jednak także potrzebują trochę pomocy z naszej strony. Jeśli Twój kot mieszka w domu pozamykaj żaluzje czy rolety, żeby było trochę chłodniej. Latem koty mogą poświęcać więcej uwagi na czyszczenie swojego futra. Jest to dla nich naturalny mechanizm ochładzania się, podobny do naszego pocenia. Koci organizm ochładza się poprzez wyparowywanie śliny z powierzchni ciała. Dłuższe drzemki w upalne dni to także normalne zachowanie. Po prostu nie chcą za dużo się ruszać i jeszcze bardziej rozgrzewać. Niektórym kotom w ogóle nie przeszkadza upał i jakby nigdy nic całymi dniami wygrzewają się na słońcu. (2).
Możemy pomóc naszym kotom poprzez rozmieszczenie misek z wodą w różnych miejscach w domu oraz na zewnątrz, ponieważ niektóre koty piją zdecydowanie za mało niż powinny. Pamiętajmy także o regularnej wymianie wody na chłodniejszą, kiedy ta już za bardzo się nagrzeje.

Króliki


W przypadku królików możemy pomóc im przetrwać upał poprzez trzymanie klatki w cieniu i przesuwanie jej, gdy słońce przesuwa się w ciągu dnia, unikając w ten sposób zbyt dużej ekspozycji na ciepło. Możemy podać królikowi owoce i warzywa, szczególnie te bogate w wodę- np. jabłko czy selera naciowego. Konieczny jest także stały dostęp do świeżej wody do picia. Możemy również delikatnie spryskać naszego pupila wodą w postaci mgiełki.

Wnioski


Bez względu na to czy masz psa, kota lub królika, zawsze pamiętaj o świeżej, chłodnej wodzie oraz cieniu dla swojego pupila. Jeśli zauważysz jakieś niepokojące objawy ze strony swojego zwierzaka natychmiast udaj się z nim do lekarza weterynarii, ponieważ mogą to być pierwsze objawy niebezpiecznego udaru cieplnego.


1https://kisallatorvos.hu/aktualis/hogyan_hutsuk_le_a_kutyakat
2 https://www.nationalgeographic.com/animals/2018/11/understanding-cat-tongues-papillae/

Materiały powiązane

Kiedy, dlaczego i w jaki sposób można kąpać kota?

Koty z natury są bardzo czystymi zwierzętami – dużo czasu spędzają na…

Adopcja psa – „przed i po”. Porady na pierwsze 30 dni

W życiu zaadoptowanego psa pierwsze tygodnie spędzone z nowym opiekunem…

Nie zapominajmy o naszych ulubieńcach! – Ważne szczepienia dla psów

Każdy pies biega czasem za swym własnym ogonem, wylizuje lub podgryza…