Jak ochronić dom przed pchłami?

Pchły – niesamowite owady -Pchły są małymi, bocznie spłaszczonymi, bezskrzydłymi owadami, których dorosłe postacie żywią się krwią ssaków. -Pchły są niesamowitymi skoczkami. Średnia długość skoku pchły kociej (Ctenocephalides felis) to 19,9 cm (minimalny skok 2 cm, maksymalny 48 cm). Skok pchły psiej (Ctenocephalides canis) jest jest jeszcze bardziej imponujący, jego średnia długość to 30,4 cm (minimalny skok 2 cm, maksymalny 50 cm) (1). -Pchły mają ogromny potencjał do utrzymywania się w środowisku. W sprzyjających warunkach, w ciągu około 80 dni, w gospodarstwie domowym mogą znajdować się miliony jaj pcheł, które stają się rezerwuarem kolejnych pokoleń tych pasożytów. – Jedna dorosła pchła składa średnio około 20 jaj dziennie przez 11 dni.

Cykl rozwojowy pchły

Cykl życiowy pchły ma cztery stadia. Dorosła samica pchły musi pobrać posiłek składający się z krwi ssaka, aby mogła złożyć jaja. Jaja pcheł nie przyklejają się do włosów żywiciela, lecz spadają na podłoże, do otoczenia. Jaja pcheł mają wygląd maleńkich, połyskujących, białych kulek, widocznych pod dużym powiększeniem. Larwy pcheł wylęgają się z jaj w ciągu 6 dni. Przypominają maleńkie gąsieniczki, także praktycznie niewidoczne gołym okiem. Pchły w tej postaci unikają suchych i jasnych miejsc, przebywają w różnego rodzaju szczelinach w podłodze, gdzie po pewnym czasie przechodzą w stadium poczwarki. W tej postaci przed wykluciem się postaci dorosłej pchła jest odporna na niską wilgotność oraz temperaturę. Dorosły osobnik pchły może pozostać w kokonie nawet do 140 dni! W sprzyjających dla pchły warunkach dorosłe osobniki wychodzą z poczwarki i rozpoczynają żerowanie na naszym pupilu.

Dlaczego pchły są niebezpieczne?

Pchły to nie tylko denerwujący problem, powodujący uporczywy świąd. Pchły mogą być przyczyną tzw. alergicznego pchlego zapalenia skóry (APZS) (2). Ślina i wydaliny pcheł mogą – jako zawierające obce białko alergeny – wywołać silną reakcję uczuleniową u kota czy psa. W wyniku drapania się zwierzęcia lub powstałej reakcji alergicznej spowodowanej przez pchłę, często dochodzi do wtórnych infekcji bakteryjnych, objawiających się miejscowym zapaleniem skóry. Ponadto, pchły są powszechnie występującymi pasożytami i mogą̨ pełnić rolę wektorów dla wielu patogenów oraz inwazji i infekcji odzwierzęcych w tym Dipylidium caninum, Bartonella spp. i Acanthocheilonema reconditum (3). Pchły mogą przenosić także dżumę, bardzo niebezpieczną chorobę, wywoływaną przez bakterię Yersinia pestis. Obecnie dżuma występuje w kilku rejonach endemicznych w Azji i Afryce (w latach dziewięćdziesiątych XX wieku jej wybuchy odnotowano w Wietnamie, Zambii i Indiach). W XXI wieku odnotowano epidemie w Algierii, Demokratycznej Republice Konga i na Madagaskarze (4). 

Gdzie występują pchły?

Psy i koty zarażają się nimi kontaktując się z innymi zwierzętami, bądź chodząc po miejscach gdzie bytują inne zwierzęta, np.: po trawnikach. Nadal panuje błędne przekonanie, że niewychodzące koty, czy psy spędzające większą część dnia w domu, nie są narażone na inwazję pasożytów zewnętrznych. Nic bardziej mylnego. Koty niewychodzące na zewnątrz również mogą zostać zaatakowane przez pchły, a nasze psy-kanapowce mogą wrócić ze spaceru z nowym towarzyszem na grzbiecie…

Pchły są aktywne także zimą!

Inwazja pcheł może trwać przez cały rok. Pchły do rozwoju potrzebują tylko gospodarza oraz odpowiedniego zakresu temperatury i wilgotności otoczenia. Dlatego nasze przytulne, ciepłe mieszkania, razem z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi, są idealnym miejscem dla tego pasożyta.

Jak chronić swojego pupila przed pchłami?

Udaj się do swojego lekarza weterynarii i zapytaj o najnowocześniejszy, długodziałający i skuteczny preparat przeciwko tym pasożytom.

Jakie cechy powinien mieć idealny preparat przeciwko pasożytom zewnętrznym?

Preparat przeciwko pchłom i innym pasożytom zewnętrznym powinien być przede wszystkim skuteczny. Bardzo ważna jest stała ochrona psa czy kota w okresie aktywności pasożytów zewnętrznych, dlatego lepiej wybrać preparat długo działający. Zdarza się, że zapominamy regularnie powtarzać aplikację preparatu, wtedy nasz pies, czy kot w ogóle przez jakiś czas nie jest zabezpieczony przeciwko tym pasożytom. (5, 6)  W tym właśnie czasie jest  narażony na choroby przez nie przenoszone. Jeśli posiadamy psa, który często pływa lub wymaga częstych kąpieli, zadbajmy o to, żeby preparat nadal spełniał swoją ochronną funkcję po kontakcie psa z wodą czy po kąpieli. Poradźmy się naszego lekarza weterynarii, który pomoże nam wybrać odpowiedni środek dostosowany do wielkości zwierzęcia i jego stylu życia. Ważne jest to, żeby substancja przeciwpasożytnicza działała na całej powierzchni ciała naszego zwierzęcia, od czubka nosa po sam ogon.

Czy możemy używać tych samych preparatów dla psa i kota?

Preparaty przeciwko pasożytom powinny być również bezpieczne, nie tylko dla naszego zwierzaka, ale także dla jego współtowarzyszy. Niektóre substancje czynne stosowane w preparatach dla psów, mogą być toksyczne dla innych gatunków zwierząt, w tym dla kotów. Jeśli posiadamy w domu i psa i kota należy dobrać preparat w ten sposób, aby ochrona przeciwko pasożytom była skuteczna i jednocześnie bezpieczna dla wszystkich naszych czworonogów. W takim wypadku najlepiej jest wybrać substancję, która może być bezpiecznie stosowana i dla psów i dla kotów lub zastosować u psa preparat działający systemowo. W ten sposób nawet wzajemna toaleta, lizanie, przytulanie, nie spowodują, że kot będzie miał bezpośredni kontakt z substancją czynną preparatu.

Pamiętaj!

-Chroń swoje zwierzęta i dom przed pchłami, także podczas zimy. Pchły nie idą spać. W domach, gdzie znajduje się wiele zwierząt, każdy pies i kot musi być chroniony przynajmniej 3-4 miesiące, aby skutecznie wyeliminować pchły ze środowiska.

-Cykl życiowy pchły może być długi. Każda przerwa w ochronie przeciw tym pasożytom, czy leczeniu, powoduje dalsze rozmnażanie pcheł, a zatem Twój wysiłek może stać się bezużyteczny. Krótkotrwałe leczenie (np. 4-5 tygodni) może doprowadzić do pojawienia się przerw w ochronie, doprowadzając do ponownego pojawienia się pcheł w Twoim domu i powrotu ryzyka dla Ciebie i Twojego pupila.

-Wskazana jest dłuższa ochrona, która trwa dłużej niż jeden miesiąc.

-Aby podjęte działania zwalczania inwazji pcheł były skuteczne, właściciel musi długoterminowo stosować́ się̨ do wskazanych przez lekarza weterynarii procedur oraz zaleceń́ dotyczących leczenia zwierząt

Piśmiennictwo:

1.Cadiergues, M. C., et al. (2000). “A comparison of jump performances of the dog flea, Ctenocephalides canis (Curtis, 1826) and the cat flea, Ctenocephalides felis felis (Bouche, 1835).” Vet Parasitol 92(3): 239-241.

2.Przewodnik ESCCAP 05: Zwalczanie chorób przenoszonych przez wektory u psów i kotów.

3.Przewodnik ESCCAP 03: Zwalczanie pasożytów zewnętrznych u psów i kotów.

  1. Plague, „Institut Pasteur”, 6 października 2015 [dostęp 2017-10-04].
  2. Lavan R., Armstrong R., Burgio F., Tunceli K. (2018). „Duration of annual canine and tick protection provided by dog owners in Spain”. Parasit Vectors. 2018; 11:458

6.Lavan r., Tunceli K., Zhang D., Normile D., Armstrong R. „Assessment of dog owner adherence to veterinarians’ flea and tick prevention recommendations in the United States using a cross-sectional survey”. Parasit Vectors. 2017 Jun 6;10(1):284.

Materiały powiązane

Kiedy, dlaczego i w jaki sposób można kąpać kota?

Koty z natury są bardzo czystymi zwierzętami – dużo czasu spędzają na…

Adopcja psa – „przed i po”. Porady na pierwsze 30 dni

W życiu zaadoptowanego psa pierwsze tygodnie spędzone z nowym opiekunem…

Nie zapominajmy o naszych ulubieńcach! – Ważne szczepienia dla psów

Każdy pies biega czasem za swym własnym ogonem, wylizuje lub podgryza…