Jak ochronić nasze zwierzaki na wiosnę? 3+1 wskazówki od ekspertów

Nadeszła wiosna, a natura budzi się do życia. To piękny okres w roku. Temperatura rośnie, rośliny kwitną, a dni stają się coraz dłuższe. Niestety, wiosenna przemiana kryje w sobie pewne zagrożenia dla psów i kotów, z których właściciele mogą nie zdawać sobie sprawy. Eksperci z dbamyozdrowiepsowikotow.pl zebrali kilka podstawowych rad, na które odpowiedzialni właściciele zwierząt powinni zwrócić uwagę wiosną.

Natura się budzi, a robaki są wszędzie…

Kleszcze i pchły… Pasożyty te są nie tylko nieprzyjemne, ale również niezwykle niebezpieczne dla zwierząt domowych i ich właścicieli. Wzrost temperatury stwarza dogodne warunki dla pasożytów zewnętrznych przenoszących choroby, wywoływane przez wirusy, bakterie i pierwotniaki.

Wiosną, kiedy spędzamy więcej czasu na świeżym powietrzu, pasożyty i bakterie mogą zaatakować nasze zwierzaki, a miejscem zakażenia mogą być praktycznie wszystkie miejsca gdzie występuje roślinność – łąki, lasy czy parki.

Pchły są nosicielami chorób, takich jak bartonelloza czy nawet dżuma. Służą jako żywiciel pośredni dla tasiemców, które są potencjalnie niebezpieczne także dla człowieka.

Kleszcze przenoszą wiele różnych chorób, takich jak babeszjozaboreliozaanaplazmozaerlichioza czy riketsjoza oraz niebezpieczne dla ludzi odkleszczowe zapalenie mózgu.

Niestety, choroby przenoszone przez ektopasożyty mogą być śmiertelne – ostrzega ekspert dbamyozdrowiepsowikotow.pl. Właściciele powinni pamiętać o tym, że zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Najłatwiejszym i najbardziej bezbolesnym sposobem ochrony kotów i psów są środki przeciwpasożytnicze, chroniące zarówno przed ekto-, jak i endopasożytami. Eksperci z dbamyozdrowiepsowikotow.pl zachęcają właścicieli do umówienia się na wizytę u lekarza weterynarii w celu zbadania stanu zdrowia zwierzęcia i konsultacji w sprawie odpowiedniej, długotrwałej i innowacyjnej ochrony przeciwpasożytniczej.

2. Alergie u zwierząt domowych

Sezon alergii zbliża się wielkimi krokami nie tylko dla nas, ludzi. Tak, jak my, nasze psy i koty mogą być uczulone na te same alergeny środowiskowe.

Eksperci zalecają, aby nauczyć się rozpoznawać najczęstsze objawy alergii psów czy kotów i szybko na nie reagować. Do objawów tych należą: nadmierne drapanie, drapanie łapą po pysku i oczach, obrzęk twarzy i powiek, zaczerwienienie oczu,  pokrzywka lub podrażnienie skóry, a czasem wymioty i biegunka.

Przy odrobinie wysiłku właściciele psów i kotów mogą ograniczyć nasilenie objawów klinicznych alergii ich pupili. Ekspert sugeruje, aby używać ochronnych środków przeciw pchłom u zwierząt alergicznych, aby były one stale chronione. Jeżeli alergiczne zwierzę zostanie ugryzione lub użądlone przez pszczołę lub szerszenia należy natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii. W ten sposób możemy uratować mu życie!

3. Sterylizacja dla zdrowego zwierzaka

Wiosną miłość wisi w powietrzu. Sterylizacja zwierząt to podstawa – pozwala nie tylko zapobiec niechcianym ciążom, ale także uniknąć ucieczek mogących doprowadzić do wypadków i urazów. Sterylizacja zapobiega również groźnym chorobom takim jak ropne zapalenie macicy, nowotwory gruczołów mlekowych, nowotwory jajników, jąder czy prostaty. Eksperci z dbamyozdrowiepsowikotow.pl podkreślają, że dzięki temu możemy także pośrednio ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych, ze względu na zmniejszenie liczby bezpańskich zwierząt na ulicach. Przede wszystkim należy zadbać o szczepienia królika. Szczególnie w tym przypadku sprawdza się przysłowie „lepiej zapobiegać niż leczyć” (tutaj leczenie nie jest dostępne)! Możemy zabezpieczać nasze puszyste, uszate zwierzaki za pomocą szczepień wykonywanych w pierwszych tygodniach życia. Lekarz weterynarii poradzi jak najlepiej zabezpieczyć królika.

+1. Zapomnijcie o porach roku

Eksperci mają dla nas jeszcze jedną radę: nie czekajmy na zmianę pory roku, kiedy chronimy nasze zwierzaki przed chorobami wektorowymi przez cały rok. Myślmy o zmianach klimatu i stale wzrastającej średniej temperaturze. Zmiany klimatu pozwalają na dłuższą aktywność pasożytów w ciągu roku, ich rozprzestrzenianie, częstsze ugryzienia, a co za tym idzie, częstsze występowanie chorób wektorowych. Nie zapominajmy zaopatrzyć naszych pupili w efektywną ochronę przeciwpasożytniczą. Dbajmy o to, by ich szczepienia były aktualne przez cały rok. Razem możemy chronić przyszłość naszą i ich.

Należy zawsze zasięgnąć porady weterynaryjnej, aby dobrać najlepszą metodę ochrony zwierząt domowych przed ektopasożytami.

Materiały powiązane

Kiedy, dlaczego i w jaki sposób można kąpać kota?

Koty z natury są bardzo czystymi zwierzętami – dużo czasu spędzają na…

Adopcja psa – „przed i po”. Porady na pierwsze 30 dni

W życiu zaadoptowanego psa pierwsze tygodnie spędzone z nowym opiekunem…

Nie zapominajmy o naszych ulubieńcach! – Ważne szczepienia dla psów

Każdy pies biega czasem za swym własnym ogonem, wylizuje lub podgryza…