Infekcje wirusowe u królików: 2 śmiertelne choroby, którym należy zapobiegać

Czy regularnie zabierasz swojego królika do lekarza weterynarii? A może myślisz, że nie ma takiej potrzeby? Pamiętaj, że króliki również narażone są na niebezpieczne dla zdrowia zarazki, które mogą nawet zagrażać ich życiu. Podobnie jak w przypadku kotów i psów, konieczne są regularne wizyty kontrolne, na których można skonsultować działania profilaktyczne z lekarzem weterynarii.

Tak jak psy i koty, króliki są ukochanymi, puszystymi członkami rodziny. One również, jeżeli nie otrzymają odpowiedniej opieki, narażone są na choroby. Niestety, gdy omawiane są niebezpieczne choroby zwierząt domowych, temat śmiertelnych chorób królików pojawia się rzadko. Eksperci zebrali najważniejsze informacje dotyczące najbardziej niebezpiecznych chorób występujących u królików.

Myksomatoza – nieuleczalna choroba

Myksomatoza jest chorobą wywoływaną przez wirusa myksomatozy. Myksomatoza jest przenoszona przez owady żwiące się krwią (np. komary czy pchły), ale może też rozprzestrzeniać się na skutek kontaktów między królikami lub wirus może być przenisiony przez opiekuna. Choroba ta, zwana również „syndromem dużej głowy”, charakteryzuje się występowaniem obrzęków błony podśluzowej oraz takanki podskórnej. Wystepują one głownie w okolicy głowy i uszu, choć mogą wystąpić na całym ciele. U królików chorych na myksomatozę charkterystyczne są guzywokół oczu, nosa, pyska, uszu i okolicy narządów płciowych. Ponadto, u zarażonych królików może pojawić się wysoka gorączka, obniżenie odporności co może prowadzic do wtórnych infekcji dróg oddechowych. Niestety, jest to choroba śmiertelna, na którą do tej pory nie ma lekarstwa.

Wirusowa krwotoczna choroba królików (RHD) – niewidoczna choroba zakaźna

Wirusowa krwotoczna choroba królików to wysoce zakaźna i rozpowszechniona choroba wywoływana przez wirusa, który często powoduje nagłą śmierć królików. RHD może być spowodowane przez dwa różne, spokrewnione ze sobą wirusy, RHDV-1 i RHDV-2. Choroba ta może się rozprzestrzeniać poprzez bliski kontakt między królikami lub może być przenoszona przez owady takie jak komary i pchły. jest to choroba zakaźna niebezpieczna jedynie dla królików.

Wirus RHD jest bardzo odporny i może przetrwać miesiące w dowolnym środowisku, np. w klatce, zagrodzie czy domu. Niestety, wirus atakuje szybko i często pozostaje niewykryty; często pierwszą oznaką choroby często jest nagła śmierć królika. W związku z tym nie jest dostępne żadne leczenie, które uratowałoby życie królika po zakażeniu.

Jak więc można ochronić naszych długouchych przyjaciół?

Przede wszystkim należy zadbać o szczepienia królika. Szczególnie w tym przypadku sprawdza się przysłowie „lepiej zapobiegać niż leczyć” (tutaj leczenie nie jest dostępne)! Możemy zabezpieczać nasze puszyste, uszate zwierzaki za pomocą szczepień wykonywanych w pierwszych tygodniach życia. Lekarz weterynarii poradzi jak najlepiej zabezpieczyć królika.

Dzięki szczepieniom można skutecznie zapobiec zarówno myksomatozie, jak i wirusowej krwotocznej chorobie królików. Zatem, nie należy zaniedbywać wizyt u lekarza weterynarii. Oprócz badań weterynaryjnych, możemy chronić zdrowie naszych królików, zachowując ostrożność na co dzień, unikając rozprzestrzeniania wirusa na rękach lub ubraniu – myj ręce i zmieniaj ubrania po kontakcie z innym królika. Nie pożyczaj ani nie kupuj sprzętów, które były dawniej używane przez innego królika. Zanim zaadoptujesz drugiego (i kolejnego) królika, upewnij się, że wszystkie króliki są zdrowe i nie mogą się wzajemnie infekować. Przy odrobinie starań Twój puszysty, uszaty, kicający przyjaciel może mieć długie, szczęśliwe i zdrowe życie.

Źródła

Materiały powiązane

Kiedy, dlaczego i w jaki sposób można kąpać kota?

Koty z natury są bardzo czystymi zwierzętami – dużo czasu spędzają na…

Adopcja psa – „przed i po”. Porady na pierwsze 30 dni

W życiu zaadoptowanego psa pierwsze tygodnie spędzone z nowym opiekunem…

Nie zapominajmy o naszych ulubieńcach! – Ważne szczepienia dla psów

Każdy pies biega czasem za swym własnym ogonem, wylizuje lub podgryza…