Fakty i mity o kastracji/sterylizacji

Od czasu do czasu spotykamy się z poglądem, że kastracja/sterylizacja jest niepotrzebnym i bolesnym zabiegiem, która, oprócz innych następstw, ujemnie wpływa na późniejsze zachowanie naszych ulubionych towarzyszy. Jednak fakty są zupełnie inne.

Kastracja/sterylizacja nie tylko zapobiega niechcianym ciążom psim lub kocim, ale także chroni naszego czworonożnego przyjaciela przed wieloma chorobami. Poniżej, postaramy się przedstawić najważniejsze fakty związane z kastracją/sterylizacją psów i kotów, oraz skorygować najczęściej występujące mylne poglądy na ten temat.


Przede wszystkim zwróćmy naszą uwagę na pewne bardzo rozpowszechnione mity, które tak naprawdę, nie mają nic wspólnego z rzeczywistością:

  • Nieprawdą jest, że samice psów i kotów muszą przynajmniej raz urodzić młode, by być zdrowe i szczęśliwe. W przypadku zwierząt kontakty seksualne nie odgrywają roli społecznej ani psychologicznej w takiej mierze jak u ludzi, są jedynie rezultatem efektów hormonalnych i zachowań instynktownych. Z tego względu zwierzęta wcale nie będą poszkodowane, jeśli ominą je takie doświadczenia. Wręcz odwrotnie, brak zaspokojenia instynktów prowadzi do frustracji i potencjalnie może być źródłem problemów behawioralnych takich jak ucieczki, agresja czy nieposłuszeństwo.
  • Nieprawdą jest, że zwierzęta wykastrowane będą otyłe. W rzeczywistości przyrost masy ciała jest związany z brakiem lub niewystarczającą ilością ruchu oraz przekarmianiem.
  • Mylimy się, myśląc, że kastracja jest męczarnią dla zwierząt. Zabieg ten nie jest bardzo bolesny. Jest to rutynowa operacja, wykonywana w nowoczesnych warunkach, w znieczuleniu ogólnym. Po operacji zwierzęta mogą być również zabezpieczone przeciwbólowo. Współczesne techniki operacyjne zmniejszają uraz chirurgiczny do naprawdę niezbędnego minimum.
  • Błędny jest pogląd, że zabieg ten zaburza porządek przyrody. Od tysięcy lat, gdy udomowieni dzicy przodkowie psów i kotów zmieniły swoją przestrzeń życiową i zamieszkały z człowiekiem, dzikie zachowania i realizacja naturalnych instynktów ani nie służą psom czy kotom ani człowiekowi. „Brak ingerencji” może doprowadzić do nadmiernego zwiększania się populacji psów i kotów, powodując wzrost liczby bezdomnych zwierząt na ulicach, a co za tym idzie szerzenie się chorób także niebezpiecznych dla ludzi np. wścieklizny. Należy bardzo wyraźnie rozgraniczyć zwierzęta dzikie, takie jak dziko żyjące koty, od zwierząt bezdomnych takich jak psy, które w obecnym zurbanizowanym środowisku nie mają swojej niszy ekologicznej i wymagają do życia obecności człowieka.
  • Fałszywy jest pogląd, że lekarz weterynarii zleca takie zabiegi z zamiarem wzbogacenia się. Odbieranie porodu, opieka lekarska nad szczeniakami, aplikacja szczepionek szczeniakom czy kociakom, oraz leczenie chorób wynikających z zaniechania kastracji, zapewniają lekarzom weterynarii znacznie większe przychody na dłuższą metę. Lekarze weterynarii stoją na straży dobrostanu zwierząt i z tego powodu w uzasadnionych sytuacjach zachęcają do kastracji/sterylizacji psów i kotów.


Dlaczego kastracja jest tak ważna?
Kastracja nie jest modnym wymysłem. W ciągu 10 lat, z jednej niewysterylizowanej pary psów może urodzić się ponad 16 tysięcy szczeniąt. Liczba ta oparta jest na założeniach, że para będzie miała przeciętnie dwa mioty rocznie, oba z czterema szczeniętami i przypuszczając, że proporcja płci szczeniąt jest równa, oraz że niewysterylizowane potomstwo pomnoży się w podobnym tempie. Zdarzają się tez mioty po kilkanaście szczeniąt, wiec powyższe szacunki mogą być zaniżone. Ze względu na ogromną śmiertelność szczeniąt w naturze, psy rodzą dużo potomstwa by zapewnić przetrwanie gatunku. Dla każdego jest zatem jasne, że kontrola urodzin szczeniąt jest konieczna, by uniknąć wielu cierpień z powodu chorób, niedożywienia, wypadków. Zwiększenie liczby schronisk dla bezdomnych zwierząt, lub ich adopcje, nie dają wystarczającego rozwiązania problemu nadmiernego rozrostu populacji psów i kotów. Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest kastracja/sterylizacja zwierząt nieprzeznaczonych do rozrodu.


Bezspornie, kastracja/sterylizacja ma także liczne korzystne efekty na nasze zwierzęta. W przypadku suk i kotek, sterylizacja wyklucza pojawienie się zagrażającego życiu ropnego zapalenia macicy i w praktyce eliminuje ryzyko nowotworów gruczołu mlekowego. Wspomniane wyżej choroby leczy się operacyjnie a występują przeważnie w starszym wieku, kiedy ryzyko związane ze znieczuleniem i operacjami są znacznie większe, niż w przypadku młodych, zdrowych zwierząt. Ponadto zarówno operacja usunięcia ropomacicza, czy nowotworu gruczołu mlekowego powoduje wielokrotnie większy uraz niż kastracja/sterylizacja przeprowadzona w młodym wieku


Ponadto, kastracja/sterylizacja zmniejsza skłonność do związanego z cieczką uciekania psów samców oraz zmniejsza ryzyko kompulsywnych instynktów dominacji. Kastracja również zmniejsza ryzyko występowania pewnych chorób nowotworowych prosty i jąder u samców.


Czy to będzie bolało?
Nie musisz się bać, ponieważ w nowoczesnych warunkach operacje zwierząt są przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym. Lekarze potrafią bardzo efektywnie zminimalizować niedogodności i pooperacyjne odczuwanie bólu.


Podobnie jak w przypadku każdego zabiegu, kastracja/sterylizacja jest poprzedzona rygorystyczną kontrolą stanu zdrowia zwierzęcia, w tym badania układu krążenia i oddechowego oraz jamy brzusznej. U pacjentów w starszym wieku lub chorych lista badań może być poszerzona o badanie laboratoryjne krwi oraz badania echokardiograficzne, radiologiczne lub ultrasonograficzne. Badania dodatkowe minimalizują ryzyko operacyjne.


Co dzieje się po operacji?
Po operacji, w zależności od znieczulenia i stanu zdrowia, zwierzę będzie mogło opuścić gabinet weterynaryjny o własnych siłach. Aby zabezpieczyć ranę przed rozlizaniem, czy rozdrapaniem, każdy pacjent otrzymuje ochronę w postaci ubranka pooperacyjnego lub specjalnego kołnierza. Lekarz weterynarii powie Ci również, jak należy postępować po powrocie z pacjentem do domu. Na szczęście, rekonwalescencja nie trwa długo, a nasz pupil może dostać środek przeciwbólowy, więc szybko zapomina o całej procedurze i może cieszyć życiem wolnym od zagrożeń i problemów.

Materiały powiązane

Kiedy, dlaczego i w jaki sposób można kąpać kota?

Koty z natury są bardzo czystymi zwierzętami – dużo czasu spędzają na…

Adopcja psa – „przed i po”. Porady na pierwsze 30 dni

W życiu zaadoptowanego psa pierwsze tygodnie spędzone z nowym opiekunem…

Nie zapominajmy o naszych ulubieńcach! – Ważne szczepienia dla psów

Każdy pies biega czasem za swym własnym ogonem, wylizuje lub podgryza…