Dzień Odpowiedzialnego Właściciela Psa: 3 wskazówki, jak chronić swojego pupila

Mieszkanie z psem to nie tylko przyjemność, ale także przywilej i ogromna odpowiedzialność. Posiadanie psa nie polega jedynie na zapewnianiu mu pożywienia, wody i legowiska, na zabawie w aportowanie i nauce sztuczek. Bardzo ważnym zadaniem jest także dbanie o jego zdrowie. Przedstawiamy 3 kluczowe kwestie związane z ochroną zdrowia Twojego ukochanego przyjaciela i zapraszamy do zapoznania się z przydatną infografiką znajdującą się na końcu artykułu.

1. Kontrola pasożytów Dostępna jest szeroka gama metod ochrony przed pasożytami. Pamiętaj, że należy chronić zwierzęta domowe zarówno przed pasożytami zewnętrznymi (takimi jak kleszcze, pchły, roztocza, muchówki, komary), jak i wewnętrznymi (takimi jak glisty czy tasiemce). Dzięki odpowiedniemu leczeniu możesz nie tylko chronić zdrowie swojego pupila, ale także uchronić rodzinę i dom przed zarażeniem pasożytami. W zależności od stanu zdrowia i trybu życia Twojego psa, poproś swojego weterynarza o wybór najlepszego rozwiązania.

2. Gdy Twoje zwierzę jest chore, konsultacja z lekarzem weterynarii jest niezbędna W niektórych przypadkach, aby wyzdrowieć, pies będzie potrzebował leków. Jeśli Twój pies jest chory, lekarz weterynarii zaleci różne leki dostosowane do zidentyfikowanego problemu. Nigdy nie podawaj swojemu pupilowi leków samodzielnie bez konsultacji z lekarzem weterynarii. Problemem są przypadki, gdy właściciele podają swoim zwierzakom lekarstwa przeznaczone dla ludzi. Chociaż aktywne składniki leków mogą być podobne lub takie same, dawka, którą można podać psom i ludziom, może być zupełnie inna. W innych przypadkach substancje farmakologiczne stosowane przez ludzi mogą być szkodliwe dla zwierząt domowych. Dotyczy to również leków przeznaczonych dla psów, kotów i innych zwierząt, one również nie mogą być stosowane zamiennie. Na przykład, nigdy nie aplikuj kotu przeznaczonego dla psów preparatu do stosowania miejscowego zawierającego pyretroidy, gdyż może to mieć poważne, a nawet śmiertelne skutki.


3. Istotność szczepień Dzięki odpowiedniemu programowi szczepień, który uwzględnia warunki i tryb życia Twoich pupili, możesz chronić czworonogi przed wieloma chorobami, a także zapobiegać rozprzestrzenianiu się poważnych chorób odzwierzęcych. Szczepienia stanowią najlepszą formę profilaktyki i dlatego nie należy zapominać o żadnych z tych zalecanych. Odpowiedzialny właściciel jest gotów dowiedzieć się wszystkiego o chorobach, które mogą być groźne dla jego psa. Należy jednak zachować ostrożność i korzystać tylko z wiarygodnych źródeł. Czasami nie jest łatwo rozpoznać fałszywe informacje, dlatego zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii.

Zaniedbywanie badań weterynaryjnych, szczepień i leczenia przeciwpasożytniczego może stanowić zagrożenie dla życia zwierzaka. Poza kochaniem i dbaniem o pupila, spoczywa na Tobie wiele obowiązków, ponieważ Twój pies jest członkiem Twojej rodziny. Dlatego dbaj nie tylko o jego szczęście, ale także o jego zdrowie.

Źródła: https://nationaldaycalendar.com/responsible-dog-ownership-day-third-saturday-in-september/ https://www.akc.org/expert-advice/lifestyle/responsible-dog-owner/ https://www.avma.org/resources/pet-owners/petcare/your-pets-medications https://www.msdvetmanual.com/special-pet-topics/drugs-and-vaccines/introduction-to-drugs-and-vaccines?query=veterinary%20drugs https://www.fda.gov/animal-veterinary/safety-health/frequently-asked-questions-about-animal-drugs

Materiały powiązane

Kiedy, dlaczego i w jaki sposób można kąpać kota?

Koty z natury są bardzo czystymi zwierzętami – dużo czasu spędzają na…

Adopcja psa – „przed i po”. Porady na pierwsze 30 dni

W życiu zaadoptowanego psa pierwsze tygodnie spędzone z nowym opiekunem…

Nie zapominajmy o naszych ulubieńcach! – Ważne szczepienia dla psów

Każdy pies biega czasem za swym własnym ogonem, wylizuje lub podgryza…

Obserwuj nas: