Kot

Dzień Ziemi: jak właściciele zwierząt domowych mogą chronić środowisko

Z powodu rosnącej temperatury z roku na rok zmiany sezonowe stają się coraz bardziej niebezpieczne, a degradacja środowiska naturalnego postępuje. Owe zmiany wpływają również na zdrowie zwierząt domowych. Jako odpowiedzialni opiekunowie zwierzaków, mamy obowiązek chronić nie tylko środowisko, ale także naszych pupili.

Eksperci z dbamyozdrowiepsowikotow.pl zebrali z okazji Dnia Ziemi kilka wskazówek na temat tego, jak zapewnić sobie i swojemu ukochanemu zwierzakowi przyszłość na tej planecie.

Styl życia zero-waste może okazać się trudny i nie wszyscy są w stanie go prowadzić. Mimo wszystko żyjemy wspólnie na tej planecie i ze swojej strony powinniśmy zrobić co tylko możemy – podkreśla ekspert dbamyozdrowiepsowikotow.pl. Nie zapominaj, że małe kroki też mają znaczenie. Wdrażaj w życie poniższe wskazówki. Stosując je, chronisz środowisko i przyszłość.

Recykling

Recykling jest podstawowym sposobem ochrony środowiska. Wybieraj pojemniki i opakowania po karmach dla zwierząt, które możesz użytkować w codziennym życiu. Pamiętaj, by opakowania po produktach dla swojego zwierzaka poddawać recyklingowi zawsze kiedy jest to możliwe.

Oddawaj niepotrzebne artykuły dla zwierząt do lokalnego schroniska

Zanim wyrzucisz stare ręczniki, pościel, kuwety, smycze lub inne akcesoria, zadzwoń do schroniska w Twojej okolicy. Często potrzebują tam takich rzeczy. Przekazane przez Ciebie artykuły mogą naprawdę ułatwić życie schroniskowym zwierzakom.

Używaj produktów przyjaznych dla środowiska

Zawsze wybieraj produkty przyjazne dla środowiska, niezależnie od tego, czy chodzi o sprzątanie domu, czy o pielęgnację pupila. Na rynku dostępnych jest wiele roślinnych produktów pielęgnujących. Upewnij się, czy opakowanie produktu nadaje się do recyklingu lub z niego pochodzi.

Wybieraj ekologiczny żwirek dla kota

Czy wiesz, że istnieją już żwirki dla kotów wykonane z materiałów pochodzenia roślinnego? Zakup przyjaznego dla środowiska żwirku jeszcze nigdy nie był tak prosty!

A co z torebkami na odchody?

Najczęstsze odpady, za które odpowiedzialni są właściciele zwierząt, to plastikowe woreczki na odchody. Czy kiedykolwiek policzyłeś, ile takich woreczków zużywasz podczas spaceru z psem? Na szczęście dostępne są już torebki biodegradowalne, więc codzienne spacery mogą być również przyjazne dla środowiska.

Postaw na minimalizm

Czy znasz sytuację, kiedy idziesz na cotygodniowe zakupy i impulsywnie kupujesz przypadkowe, niepotrzebne rzeczy dla swojego pupila? Może Twój zwierzak nie potrzebuje piątej obroży lub kolejnej zabawki? Skup się na tym, co naprawdę ważne – zdrowie i zadowolenie Twojego psa lub kota. Przeznacz dla niego to, co najcenniejsze – Twój czas i energię.

Zadbaj o sterylizację lub kastrację

Nadmierna populacja zwierząt domowych może być poważnym problemem dla ekosystemu. Każde zwierzę w niewielkim stopniu przyczynia się do śladu węglowego. Oprócz tego, im więcej bezpańskich zwierząt jest na ulicach, tym powszechniejsze jest występowanie chorób zakaźnych. Pamiętaj o sterylizacji bądź kastracji swojego zwierzęcia!

Spędź aktywnie Dzień Ziemi ze swoim pupilem

Wyjdź na zewnątrz (nawet z kotami, o ile potrafią chodzić na smyczy). Pozbieraj śmieci, posadź drzewo (lub nawet kilka!). Wybierz się na długą lub krótką wędrówkę po lesie albo po prostu zagraj w coś ze swoim pupilem w pobliskim parku. Spędź Dzień Ziemi na świeżym powietrzu. Nie pozwól, aby pasożyty zepsuły wspólną zabawę. Poproś swojego weterynarza o poradę dotyczącą ochrony przeciwpasożytniczej, która zapewni skuteczną ochronę przed poważnymi chorobami!

Możesz zadbać o przyszłość swojego zwierzęcia, dbając o klimat, ponieważ cieplejsza pogoda sprzyja rozwojowi pasożytów, takich jak kleszcze i pchły.

Materiały powiązane

Kiedy, dlaczego i w jaki sposób można kąpać kota?

Koty z natury są bardzo czystymi zwierzętami – dużo czasu spędzają na…

Adopcja psa – „przed i po”. Porady na pierwsze 30 dni

W życiu zaadoptowanego psa pierwsze tygodnie spędzone z nowym opiekunem…

Nie zapominajmy o naszych ulubieńcach! – Ważne szczepienia dla psów

Każdy pies biega czasem za swym własnym ogonem, wylizuje lub podgryza…