Działalność charytatywna: jak wspomóc zwierzęta podczas świąt Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia to czas radości i dzielenia się, czas który spędzamy z bliskimi- nie tylko z rodziną i przyjaciółmi, ale także z naszymi ukochanymi czworonogami. Pod koniec roku wszyscy trochę zwalniamy tempo, uspokajamy się, spędzamy więcej czasu w domu, co oznacza także zwracanie większej uwagi na nasze zwierzęta. A tego właśnie nasze zwierzaki potrzebują- miłości i uwagi.

Jak pomóc zwierzętom w schronisku podczas Świąt Bożego Narodzenia?

W czasie przerwy świątecznej ludzie mają więcej wolnego, a zwierzęta doceniają to bardziej niż cokolwiek innego, kiedy ich opiekunowie spędzają z nimi swój czas. Ale są zwierzęta, które są same, które nie mają domu i opiekuna i mieszkają w schronisku dla zwierząt z wieloma im podobnymi. Zebraliśmy kilka wskazówek, w jaki sposób możesz pomóc tym zwierzętom, więc jeśli masz czas i ochotę, zrób coś miłego w te Święta Bożego Narodzenia.

Wyprowadź na spacer psa ze schroniska

Schroniska dla zwierząt bywają czasem przepełnione i każda forma pomocy będzie wtedy mile widziana. Czasami ludzie, którzy pracują w schroniskach mogą zapewnić zwierzętom tylko podstawowe potrzeby, takie jak karmienie, czyszczenie klatek czy wizyty u lekarza weterynarii. Ponieważ zwierząt jest tak wiele, pracownicy nie mają czasu na okazanie im większej uwagi czy czułości, których niewątpliwie potrzebują. Tutaj bardzo przydadzą się wolontariusze, którzy mogą np. wyprowadzić psa na dłuższy spacer czy pobawić się z nim.

Jeśli ktoś nie ma własnego zwierzaka, ale myśl o jego adopcji, pomoc schroniskom dla zwierząt w wyprowadzaniu psów lub po prostu spędzanie czasu ze zwierzętami (nawet bawiąc się lub po prostu głaszcząc), może być wspaniałym doświadczeniem. Łatwiej jest wtedy zdecydować, czy naprawdę jesteśmy w stanie poświęcić odpowiednią ilość czasu i energii dla nowego domownika. Doświadczenie takie uczy także odpowiedzialności, która jest nierozłącznie związana z posiadaniem psa czy kota.

Zobacz także: Adopcja psa – „przed i po”. Porady na pierwsze 30 dni

Stworzenie domu tymczasowego

Stworzenie domu tymczasowego jest ogromną pomocą dla schronisk. Nie tylko z czysto organizacyjnych powodów. Dom tymczasowy daje zwierzętom lepsze warunki, w których porzucone zwierzaki uczą się być z ludźmi, co zwiększa ich szanse na adopcję. Musimy pamiętać, że taka decyzja na pewno zmieni nasze dotychczasowe życie. Jeśli zdecydujesz się na ten wspaniałomyślny krok, zastanów się dwa razy i upewnij się, że jesteś przygotowana/przygotowany na to wyzwanie.

Jeśli zdecydowałaś/zdecydowałeś się na adopcję konkretnego zwierzaka, musisz odpowiednio przygotować go do przeprowadzki. Upewnij się, czy Twój nowy domownik jest wysterylizowany, czy ma aktualne szczepienia, odrobaczenia i czy jest zabezpieczony przed pasożytami zewnętrznymi. Jeśli adoptujesz szczeniaka, zanim zabierzesz go do domu, koniecznie udaj się z nim do lekarza weterynarii. Jeśli masz już jakieś zwierzę w domu i wprowadzasz nowe, musisz upewnić się, że jest ono zdrowe i odpowiednio zabezpieczone, nawet jeśli spędzi u Ciebie krótki okres czasu. Zwierzęta mogą zarażać się nawzajem różnymi bakteriami, wirusami czy pasożytami, dlatego musisz mieć pewność, że wszystkie są bezpieczne (1).

Czytaj więcej: Najczęściej spotykane choroby psa

Darowizna

Ci, którzy nie mają wiele czasu na spacery z psami lub nie mają możliwości adopcji, mogą również z łatwością pomóc potrzebującym zwierzętom. Schroniska dla zwierząt często znajdują się w trudnej sytuacji. Zdarza się, że zbyt wiele zwierząt potrzebuje pomocy lub czeka na ratunek, a jest zbyt mało wolontariuszy i współpracowników, nie wspominając już o wsparciu finansowym. Poza kosztami przeznaczonymi na opiekę weterynaryjną, potrzebne są także pieniądze na karmę i opłacanie rachunków. Potrzebne są nie tylko pieniądze. Schroniska docenią każdy rodzaj wsparcia, także w postaci karmy, zabawek, obroży, smyczy czy posłań. Warto zadzwonić i zapytać się, co konkretnie jest potrzebne.

Wygląda więc na to, że naprawdę nie trzeba dużo pieniędzy ani wysiłku, aby pomóc zwierzętom, które mogą liczyć tylko na ludzką życzliwość.
Dlatego zatrzymaj się na chwilę i pomyśl o tych, którzy potrzebują wsparcia, i to nie tylko dlatego, że są święta. Także przez cały rok zadbajmy o tych, którzy na nas liczą!

1.) https://www.lostourhome.org/get-help/temporary-care

Materiały powiązane

Kiedy, dlaczego i w jaki sposób można kąpać kota?

Koty z natury są bardzo czystymi zwierzętami – dużo czasu spędzają na…

Adopcja psa – „przed i po”. Porady na pierwsze 30 dni

W życiu zaadoptowanego psa pierwsze tygodnie spędzone z nowym opiekunem…

Nie zapominajmy o naszych ulubieńcach! – Ważne szczepienia dla psów

Każdy pies biega czasem za swym własnym ogonem, wylizuje lub podgryza…