Dlaczego warto kąpać kota?

Koty są bardzo czystymi zwierzętami i dużo czasu spędzają na pielęgnacji swojego futerka. Z tego powodu, większości właścicielom wydaje się, że koty nie potrzebują dodatkowej pomocy z naszej strony. Nic bardziej mylnego. Kąpiele należą się wszystkim zwierzętom, nie tylko tym, które są prezentowane na wystawach. Większość kotów niestety bardzo boi się wody, dlatego warto odpowiednio przygotować się przed przystąpieniem do kąpieli naszego kota.

Kąpanie kota - kiedy i w jaki sposób warto to robić?

Kiedy kąpać kota?

Kąpiel powinna odbyć się wtedy, kiedy kocie futerko jest bardzo zabrudzone lub kiedy po prostu kot zaczyna brzydko pachnieć. To znak, że nasz pupil nie radzi sobie z własną higieną i należy mu pomóc w doprowadzeniu sierści do odpowiedniego stanu. Innym wskazaniem do wykąpania kota jest inwazja pasożytnicza np. w postaci pcheł. W ten sposób usuniemy mechanicznie dużą ilość pasożytów, ich odchodów i pomożemy kotu szybciej uporać się z tą inwazją. Możemy zastosować wtedy specjalny szampon przeciwpchelny. Niektóre koty, z powodu otyłości lub innych problemów ze zdrowiem, nie dają rady dotrzeć językiem do wszystkich części swojego ciała. Warto wtedy także pomóc kotu w dbaniu o jego higienę.

Przygotowanie do kąpieli

Warto przyzwyczaić kota do naczynia, w którym będziemy go kąpać- do miski, wanny czy brodzika. Wkładając go do takiego naczynia “na sucho”, pobawmy się z kotem w tym właśnie miejscu, dajmy mu kilka smakołyków. Taki rytuał powtarzajmy na klika dni przed kąpielą, najlepiej do momentu aż kot sam będzie wskakiwał do miski, wanny czy brodzika.
Przed kąpielą warto kotu obciąć pazury, żeby zadbać także o własne bezpieczeństwo.

Jakiego szamponu używać?

Kocia skóra ma inne pH niż skóra człowieka czy psa, dlatego do kąpieli naszego pupila powinniśmy wybrać szampon przeznaczony tylko i wyłącznie do kociej sierści. Preparat taki możemy nabyć w gabinecie weterynaryjnym lub sklepie zoologicznym. Najlepiej wybrać szampon o neutralnym zapachu. Większość kotów nie lubi zbyt intensywnych zapachów.

Kąpiel

Niektóre koty nie lubią być kąpane pod strumieniem bieżącej wody, dlatego warto przygotować także dzbanek z ciepłą wodą. Za pomocą dzbanka możemy delikatnie polewać wodą kocie futerko. Woda powinna mieć temperaturę ciała kota, czyli nie powinna być ani za ciepła, ani za zimna. Najlepiej, żeby miała temperaturę 38-39 stopni. Delikatnie zwilżamy sierść kota, omijając okolice oczu i uszu. Następnie nakładamy szampon, myjemy i dokładnie spłukujemy. Teraz wystarczy już tylko wysuszyć naszego kota. Najlepiej sprawdzi się zwykły ręcznik. Nie używajmy suszarki do włosów. Suszarka może bardzo zestresować kota. Poza tym gorące powietrze źle wpływa na kondycję włosów. Po wysuszeniu kota możemy delikatnie go wyczesać.
Dopóki kot całkiem nie wyschnie, zapewnijmy mu ciepłe i suche miejsce do odpoczynku.

Warto kąpać swoje koty od czasu do czasu. Pamiętajmy jednak, żeby nie zmuszać naszych pupili do takich zabiegów, jeśli bardzo je to stresuje. Zawsze możemy dojść tylko do etapu delikatnego zwilżenia kota ciepłą wodą. Następnym razem może uda nam się doprowadzić kąpiel do samego końca.

Megosztás

Materiały powiązane

Kiedy, dlaczego i w jaki sposób można kąpać kota?

Koty z natury są bardzo czystymi zwierzętami – dużo czasu spędzają na…

Adopcja psa – „przed i po”. Porady na pierwsze 30 dni

W życiu zaadoptowanego psa pierwsze tygodnie spędzone z nowym opiekunem…

Nie zapominajmy o naszych ulubieńcach! – Ważne szczepienia dla psów

Każdy pies biega czasem za swym własnym ogonem, wylizuje lub podgryza…