Czy pchły i kleszcze atakują także zimą?

Sporo osób uważa, że kiedy lato dobiega końca i robi się coraz chłodniej, kończy się także problem z pasożytami zewnętrznymi. Mimo, że przyroda powoli przygotowuje się do zimy, nie oznacza to, że wszystkie owady czy pajęczaki także stają się mniej aktywne. Prawda jest taka, że pchły i kleszcze nadal pozostają żywotne, co więcej, mogą być jeszcze bardziej aktywne podczas deszczowej i wilgotnej pogody. Z tego względu powinniśmy chronić naszych czworonożnych przyjaciół przed ektopasożytami przez cały rok.

 

Jedną z przyjemniejszych rzeczy podczas jesieni jest spacer z psem po lesie. Nie ma już męczących upałów, a widok drzew zmieniających kolory jest niesamowity. Pamiętajmy jednak, żeby także podczas jesieni zabezpieczyć naszego psa przed ektopasożytami, które mogą być dla niego bardzo niebezpieczne.

Pchły i kleszcze jesienią

Stosy uschniętych liści mogą być idealną kryjówką dla pcheł i kleszczy. Ektopasożyty te mogą czekać w takich miejscach na swojego gospodarza. Kleszcze potrafią wspinać się na czubki traw i w tym miejscu czekać na przechodzącego psa (1). Pasożyty te preferują wilgotne miejsca, unikają pełnego słońca, dlatego też deszczowa, jesienna aura bardzo im sprzyja (2). Po obfitych opadach deszczu, kiedy jest jeszcze w miarę ciepło, kleszcze stają się bardziej aktywne, ponieważ wzrasta wilgotność i mogą absorbować wodę z powietrza (3).

Kiedy temperatura spada, u naszych zwierząt zaczyna zmieniać się sierść. Staje się ona grubsza, chroni naszego psa przed zimnem, ale jednocześnie jest bardziej atrakcyjna dla pcheł. Wraz z większą wilgotnością oraz idealnym środowiskiem, jakim jest gęsta sierść, liczba pcheł może bardzo wzrosnąć. Gęstsza sierść utrudnia także zaobserwowanie tych pasożytów przez właściciela.

Jesienią ektopasożyty zagrażają nie tylko psom buszującym po uschniętych liściach. Mogą być także niebezpieczne dla niewychodzących kotów czy psów spędzających większość swojego czasu w domach. Pchły i kleszcze mogą bardzo łatwo wejść do naszego domu, szczególnie jeśli posiadamy ogródek (5).

Pchły i kleszcze zimą
To mit, że nasze zwierzęta nie potrzebują ochrony przed pasożytami podczas zimy. Pchły nadal mogą szukać gospodarza, nawet gdy temperatura spadnie do 0 stopni Celsjusza (6). Niezabezpieczanie swojego czworonoga w tym czasie może doprowadzić do infestacji (7). Przydomowe garaże, piwnice, schowki, a także dywany, kanapy czy szpary w drewnianej podłodze są idealną kryjówką dla dorosłych pcheł, a także larw czy poczwarek. Pchły w takiej postaci mogą przetrwać przez kilka miesięcy (8). To samo niestety dotyczy kleszczy- mogą być nadal aktywne i przetrwać zimę, nawet wtedy, kiedy temperatura jest nieco wyższa od zera (9).

Przydatne wskazówki na chłodniejsze dni
Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, aby ochronić swojego czworonoga oraz swój dom przed ektopasożytami. Jednym z nich jest utrzymywanie porządku w swoich ogródkach. Regularne koszenie trawnika, usuwanie zeschniętych liści czy gałęzi może okazać się bardzo przydatne.
Jeśli Twój pupil ma swoje posłanie na zewnątrz lub w domu, pamiętaj o jego regularnym czyszczeniu. Jeśli legowisko ma dodatkowe poduszki, pamiętaj, aby uprać je od czasu do czasu w gorącej wodzie (10). Jeśli mieszkasz w pobliżu lasu, zawsze usuwaj pozostałości jedzenia z misek. Resztki jedzenia mogą zwabić lisy i inne dzikie zwierzęta, które mogą przynieść różne pasożyty do Twojego ogródka (11).
Pamiętaj także o regularnym odkurzaniu dywanów oraz miejsc, gdzie najczęściej przebywa Twój pupil. Dzięki temu pozbędziesz się jaj pcheł (12). Nie zapominaj także o regularnym opróżnianiu worków do odkurzacza.
Po każdym spacerze regularnie przeglądaj sierść swojego czworonoga, kontroluj, czy nie zaczyna bardziej intensywnie się drapać. Sprawdzaj nie tylko sierść, pamiętaj także o opuszkach łap oraz uszach.

Profilaktyka
Nie ma nic lepszego od profilaktyki! Ponieważ pchły i kleszcze zagrażają Twojemu pupilowi przez cały rok, nie przerywaj tej ochrony. Jesienią i zimą Twój pies nie jest bezpieczny. Zapytaj swojego lekarza weterynarii o najbardziej skuteczne i nowoczesne preparaty przeciwko ektopasożytom. Pamiętaj, aby zanotować datę podania preparatu oraz ustawić przypomnienie, kiedy należy ponownie go podać. Zminimalizuj ryzyko związane z inwazją pasożytów zewnętrznych i chroń swojego pupila przez cały rok, nawet wtedy, kiedy widzisz za oknem spadające liście czy śnieg.

 

 

1 https://www.petmd.com/dog/parasites/where-do-fleas-ticks-hide-in-the-fall
2 https://www.petmd.com/dog/parasites/where-do-fleas-ticks-hide-in-the-fall
3https://www.feltonveterinaryhospital.com/blog/the-rain-brings-out-the-ticks/
4 https://www.intermountainpet.com/blog/fall-and-winter-fleas-get-ready
5 https://www.petmd.com/dog/parasites/where-do-fleas-ticks-hide-in-the-fall
6 https://www.lewistonvet.com/fleas-and-ticks-in-the-winter-times
7 https://www.lewistonvet.com/fleas-and-ticks-in-the-winter-times
8 https://www.lewistonvet.com/fleas-and-ticks-in-the-winter-times
9 https://tickencounter.org/tick_notes/winter_tick_activity
10 https://www.petmd.com/dog/parasites/where-do-fleas-ticks-hide-in-the-fall
11 https://www.petmd.com/dog/parasites/where-do-fleas-ticks-hide-in-the-fall
12https://www.lewistonvet.com/fleas-and-ticks-in-the-winter-times