Czy jesteś w stanie ocenić wiek swojego psa?

Jak każdy właściciel, jesteś prawdopodobnie w stanie podać wiek swojego psa w latach, ale czy potrafisz określić czy Twój czworonożny przyjaciel osiągnął już wiek podeszły? Ogólnie przyjęło się, że „ludzki wiek” psa obliczamy mnożąc liczbę jego lat przez 7, ale w rzeczywistości przy określaniu wieku naszych psich przyjaciół należy wziąć pod uwagę więcej aspektów. Zebraliśmy kilka podstawowych informacji, na które należy zwrócić uwagę, aby nasze pupile, które mają już na karku swoje lata, były zdrowe i szczęśliwe: od typowych oznak starzenia, różnic pomiędzy psem-seniorem a psem w wieku podeszłym, po – dla tych szczególnie dokładnych – licznik wieku psa.

Oznaki starzenia
Tak jak u ludzi, także w przypadku naszych czworonogów należy zwrócić uwagę na kilka przejawów starzenia. Podczas gdy niektóre zmiany, takie jak siwienie włosów, są łatwo zauważalną cechą, że nasze psy się starzeją, inne objawy, jak trudności w poruszaniu się, zmęczenie czy utrata apetytu, mogą oznaczać poważne schorzenia związane z wiekiem. W przypadku starszych psów częste są także zmiany temperamentu i zachowania. U starego psa zwiększa się potrzeba odpoczynku i jednocześnie zmniejszają potrzeby ruchowe, dlatego łatwo może przybrać na wadze. Związane z wiekiem choroby układu krążenia, które są szczególnie częste wśród starzejących się psów, mogą objawiać się ospałością, niechęcią do ruchu lub trudnościami w oddychaniu – nawet po krótkim spacerze. Bardzo ważne jest, aby uważnie obserwować nasze starzejące się psy i jak najszybciej szukać pomocy weterynaryjnej w przypadku zauważenia któregokolwiek z tych objawów. Przy odpowiednim leczeniu, diecie i ilości ruchu zgodnie ze wskazaniami lekarza weterynarii, nierzadko zdarza się, że starzejące się psy, które wcześniej były ospałe i markotne, z powrotem stają się wesołe i pełne energii!

Licznik wieku psa
Jeśli zastanawiasz się, ile świeczek postawić na następnym urodzinowym torcie swojego psa, użyj licznika wieku psa, który z łatwością wskaże Ci wiek Twojego czworonoga w skali ludzkiej! Zaskoczeniem dla Ciebie może być fakt, że, oprócz ludzkich lat, licznik wieku uwzględnia również inne czynniki, takie jak wielkość psa. Generalnie, mniejsze rasy, takie jak jamniki lub teriery, starzeją się wolniej i żyją dłużej, natomiast rasy o wadze wynoszącej 15-45 kg, jak golden retrievery czy border collie, osiągają podeszły wiek kilka lat wcześniej. Duże rasy, powyżej 45 kg, jak dog niemiecki, starzeją się prawie dwa razy szybciej niż mniejsze psy. Jednak, dzięki odpowiedniej opiece i mnóstwu miłości, także średnim lub dużym psom możemy pomóc wieść wyjątkowo długie życie.

Pies-senior – kiedy to się wydarza
Poza wiekiem Twojego psa, licznik wieku wprowadza rozróżnienie pomiędzy psami młodymi i psami-seniorami. W przypadku mniejszych ras, za seniorów uważane są psy powyżej 10. roku życia, natomiast średnie rasy osiągają wiek senioralny wcześniej, w wieku 8 lat. Psy duże w wieku 6-7 lat. Jak to w medycynie, powyższe wartości są oparte na statystykach, więc zawsze musimy je zweryfikować czy faktycznie starość dotyka naszego pupila. Najlepiej to zrobić zgłaszając się do lekarza weterynarii.

Opieka weterynaryjna dla starszego psa
Dla kogoś kto spędza dużo czasu ze swoim psem, oznaki starzenia mogą wydawać się z początku nieoczywiste, a objawy zazwyczaj narastają stopniowo, ale w ciągu jednego roku u naszych starzejących się przyjaciół może wiele się zmienić! Dlatego też przypadku psów seniorów, kontrole weterynaryjne powinny mieć miejsce raz na pół roku, ponieważ pełnią one kluczową rolę w zapobieganiu chorobom związanym z wiekiem.

Dzięki regularnym kontrolom Twój lekarz weterynarii będzie w stanie zauważyć zmiany w kondycji psa i jego ogólnym stanie zdrowia. W zależności od sytuacji zaproponuje odpowiednią dietę, plan ćwiczeń i suplementy oraz leki, które mają na celu pomoc psom w podeszłym wieku cieszyć się lepszą jakością życia. W postępowaniu z psami starszymi musimy wspomagać układ kostny, mięśniowy i oddechowy psów, jak również poprawiać ich sprawność neurologiczną, działanie układu sercowo-naczyniowego, a także poziom dotlenienia naszych czworonożnych przyjaciół. Zatem jeśli Twój pies przekroczył już wiek, w którym możemy go potraktować jak seniora, nie należy zwlekać i zgłosić się do lekarza weterynarii na okresowe badanie.

Materiały powiązane

Kiedy, dlaczego i w jaki sposób można kąpać kota?

Koty z natury są bardzo czystymi zwierzętami – dużo czasu spędzają na…

Adopcja psa – „przed i po”. Porady na pierwsze 30 dni

W życiu zaadoptowanego psa pierwsze tygodnie spędzone z nowym opiekunem…

Nie zapominajmy o naszych ulubieńcach! – Ważne szczepienia dla psów

Każdy pies biega czasem za swym własnym ogonem, wylizuje lub podgryza…

Obserwuj nas: