Cukrzyca u zwierząt – ukryta choroba, czyli dlaczego warto badać swojego pupila

14 października to Światowy Dzień Cukrzycy. Cukrzyca staje się coraz powszechniejszą chorobą u naszych pupili i ma to ścisły związek z otyłością. Poza zrozumieniem choroby i jak najszybszym rozpoznaniem objawów, kluczowe są regularne konsultacje z lekarzem weterynarii, ponieważ tylko eksperci potrafią odpowiednio wskazać największe zagrożenia i długoterminowe skutki cukrzycy.

Cukrzyca u zwierząt – ukryta choroba, czyli dlaczego warto badać swojego pupila

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna u ludzi, ale dotyka ona także naszych czworonożnych przyjaciół. Szacuje się, że cukrzyca rozwija się u jednego na 100 psów w wieku 12 lat. W przypadku kotów szacuje się, że u 1 do 10 kotów na 500 także wystąpi cukrzyca. Cukrzyca u zwierząt ma bardzo podobne podstawy metaboliczne. Kluczem do zrozumienia mechanizmu powstawania cukrzycy jest wiedza na temat insuliny – hormonu wytwarzanego przez trzustkę. Insulina umożliwia glukozie (niezbędnego źródła energii) przeniknięcie do komórek, tym samym umożliwiając organizmowi prawidłowe funkcjonowanie. Tak samo jak ludzie, zwierzęta z cukrzycą mogą nie są w stanie produkować wystarczającej ilości insuliny lub ich organizmy stają się na insulinę niewrażliwe w efekcie prowadząc do jej nadmiernego wytwarzania a w efekcie do uszkodzenia trzustki prowadzącego do faktycznego niedoboru insuliny i rozwoju objawów cukrzycy.

Cukrzyca u psów i kotów może pojawić się w każdym wieku. Jednak zazwyczaj pojawia się u psów w wieku od 4 do 14 lat, a większość z nich zdiagnozowana zostaje, gdy mają około 7-10 lat. Większość “kocich cukrzyków” ma ponad 6 lat. Suki chorują na cukrzycę dwukrotnie częściej niż psy samce. Niektóre rasy psów mogą być bardziej podatne na cukrzycę. Do tych raz należą między innymi terier australijski, sznaucer, samojed oraz foksterier.

Czynniki związane z występowaniem cukrzycy u psów to skłonności genetyczne, zapalnie trzustki, otyłość oraz zaburzenia hormonalne. U kotów poza tymi wymienionymi u psów dochodzą takie czynniki jak amyloidoza wysp trzustki i akromegalia. Ponadto leczenie kortykosteroidami jest jednym z ważnych czynników ryzyka powstania cukrzycy u zwierząt. Pamiętajmy, że tak jak na czynniki genetyczne nie mamy dużego wpływu, tak mamy ogromny wpływ na żywienie i kondycję naszych zwierząt. Wiedząc, że otyłość jest jednym z głównych czynników ryzyko powstania cukrzycy kontrolujmy nasze psy i koty pod względem kondycji ciała by nie ryzykować ich chorobą.

Jakie są objawy cukrzycy u zwierząt?

Zauważenie wczesnych objawów cukrzycy jest najważniejszym krokiem w opiece nad pupilem i w zwiększeniu szans na efektywne leczenie. Jeżeli zaobserwujesz któryś z poniższych objawów, Twoje zwierzę powinno zostać zbadane przez lekarza weterynarii. Im wcześniej postawiona zostanie diagnoza, tym większa szansa na dłuższe i zdrowsze życie.

  • Nadmierne picie wody i częstsze oddawanie moczu
  • Utrata wagi, nawet przy zwiększonym apetycie
  • Utrata apetytu
  • Zmętnienie soczewek w oczach (szczególnie u psów)
  • Przewlekłe lub nawracające infekcje (m.in. skóry i zakażenia dróg moczowych)
  • Pogorszony stan sierści: kot przestał się myć, a sierść stała się sucha i matowa
  • Więcej snu lub mniej aktywności

Jednakże, nasz ekspert ostrzega: „Pamiętajmy, że objawy cukrzycy u zwierząt mogą pokrywać się z innymi chorobami. Na przykład, choroba wątroby lub nerek może być powiązana z częstszym oddawaniem moczu i większym pragnieniem, a wzrost apetytu mogą powodować nadczynność tarczycy i niektóre nowotwory.”

Jak diagnozuje się cukrzycę?

Cukrzycę możemy podejrzewać na podstawie objawów, jakie obserwujemy u zwierzęcia, ale diagnoza jest potwierdzana przez lekarza weterynarii po ustaleniu że zwierzę ma stale utrzymującą się hiperglikemię (zwiększone stężenie glukozy we krwi) oraz cukromoczu (obecności glukozy w moczu). Lekarz weterynarii przeprowadza właściwe badanie krwi i moczu, aby wykluczyć inne choroby występujące u starszych zwierząt. Zalecany może być posiew moczu, by wykluczyć infekcję dróg moczowych.

Ponieważ u starszych psów bardziej prawdopodobne jest rozwinięcie się chorób związanych z wiekiem, z czego niektóre z nich mogą być mylone z cukrzycą, regularne wizyty u lekarza weterynarii mogą pomóc utrzymać Twojego pupila w dobrym zdrowiu i wykryć problemy, zanim staną się poważne. Co więcej, zwierzęta chore na cukrzycę powinny być stale obserwowane pod kątem długotrwałych powikłań, które mogą wystąpić u nich wystąpić.

„Choroba jest łatwiejsza do opanowania, gdy jest wcześnie wykryta i leczona. Dobra wiadomość jest taka, że mając zapewnioną właściwą kontrolę, leczenie, dietę oraz ruch, zwierzęta z cukrzycą mogą wieść długie i szczęśliwe życie.” – potwierdza ekspert.

Psy i koty z cukrzycą mogą mieć zapewnione długie i zdrowe życie dzięki właściwemu leczeniu oraz opiece weterynaryjnej. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek zmiany w zachowaniu lub wadze zwierzęcia, skonsultuj się z weterynarzem.

Więcej informacji na www.kot-pies-cukrzyca.pl

Chrońmy siebie nawzajem, nasze zwierzęta domowe, nasze zdrowie i naszą przyszłość.

Materiały powiązane

Kiedy, dlaczego i w jaki sposób można kąpać kota?

Koty z natury są bardzo czystymi zwierzętami – dużo czasu spędzają na…

Adopcja psa – „przed i po”. Porady na pierwsze 30 dni

W życiu zaadoptowanego psa pierwsze tygodnie spędzone z nowym opiekunem…

Nie zapominajmy o naszych ulubieńcach! – Ważne szczepienia dla psów

Każdy pies biega czasem za swym własnym ogonem, wylizuje lub podgryza…