Cieplejszy klimat to więcej pasożytów – wpływ zmian przebiegu pór roku na zdrowie zwierząt domowych

Zmiany przebiegu pór roku stanowią globalny problem, który ma wpływ nie tylko środowisko, ale również na zdrowie naszych zwierzaków. A Ty? Czy jesteś świadomy jak zmiany przebiegu pór roku wpływają na zdrowie i zachowanie zwierząt domowych? Czy wiesz, że ze względu na wyższe temperatury pasożyty, takie jak pchły i kleszcze, mogą być aktywne przez dłuższy czas? Nawet jeśli na wszystkie te pytania odpowiedziałeś przecząco – nie martw się! W dalszej części tekstu dowiesz się więcej na ten temat.

Zmiany przebiegu pór roku są zjawiskiem, o którym w ostatnich latach, ze względu na jego ogromny wpływ na środowisko, słyszymy coraz częściej. Zmiany te oznaczają istotne zaburzenia we wzorcach pogodowych oraz związane z nimi rozciągnięte w czasie modyfikacje geofizyczne występujące w oceanach, powierzchniach lądów i pokrywach lodowych. Nasze warunki pogodowe stają się coraz bardziej ekstremalne, a w tym samym czasie w wielu częściach świata następuje wzrost temperatury, zmieniając nasze środowisko i zakłócając nasze życie. Niemniej, jesteśmy mniej świadomi faktu, że zmiany w przebiegu pór roku wpływają również na zdrowie i zachowanie naszych zwierząt domowych. Aby pomóc właścicielom skuteczniej zadbać o ich ukochane zwierzaki, ważne jest, aby omówić kwestię zmian sezonowych również pod tym kątem.

Jednym z najdotkliwszych skutków zmian sezonowych jest rosnąca liczba pasożytów. Ze względu na ocieplenie klimatu, pasożyty mogą pozostać aktywne przez dłuższy czas niż wcześniej, mogą również pojawiać się w nowych regionach i przenosić nowe choroby. Naukowcy i lekarze weterynarii w całej Europie zgadzają się, że wzrosła liczba pasożytów zewnętrznych takich jak kleszcze i pchły. Wielu z nich podkreślało również wzrost liczebności kleszczy w chłodniejszym sezonie, między październikiem a marcem..

Pasożyty mogą powodować u naszych zwierzaków znaczne problemy. Ich ugryzienia mogą wywoływać reakcje skórne i powodować irytujące swędzenie, prowadzące do uporczywego drapania, uszkodzeń skóry lub alergiczne pchle zapalenie skóry. Ponadto pasożyty, takie jak kleszcze i pchły, mogą być przyczyną wielu chorób, takich jak babeszjoza, borelioza, anaplazmoza, nie wspominając o tym, że są odpowiedzialne za przenoszenie chorób także na ludzi. Pchły mogą również pełnić funkcję pośrednich żywicieli tasiemców zarówno u psów, jak i kotów. Chociaż większość właścicieli zwierząt ma poczucie, że są wystarczająco poinformowani o niebezpieczeństwach związanych z kleszczami i innymi pasożytami, nie wszyscy zapewniają pupilom środki ochronne przez cały rok.

Pamiętaj, aby zwracać uwagę na wszelkie objawy i skontaktuj się z lekarzem weterynarii, jeśli zauważysz coś niepokojącego. Na występowanie chorób wektorowych lub innych problemów mogą wskazywać następujące objawy: senność, gorączka, utrata apetytu, kaszel, zmęczenie po wysiłku fizycznym, sztywność stawów, niechęć do wysiłku fizycznego, blade dziąsła, zmiana w kolorze moczu.

Ze względu na zmiany sezonowe, nie mówimy już o sezonie kleszczy lub pcheł – ochrona naszych zwierzaków jest niezbędna niezależnie od pory roku. Dzięki zastosowaniu odpowiednich środków ochronnych, możemy zapobiec infekcjom przenoszonym przez pasożyty zewnętrzne i chronić nie tylko nasze zwierzaki, ale również nasze rodziny. Pasożyty przystosowują się nie tylko do zmian klimatu, ale również środków przeciwpasożytniczych. Dlatego też, w kwestii środków ochronnych należy zawsze najpierw skonsultować się z lekarzem weterynarii i poprosić o pomoc w wybraniu adekwatnej metody leczenia. Należy mieć również na uwadze, że u kotów i psów stosujemy różne rodzaje leczenia przeciwpasożytniczego. Dzięki konsultacjom z lekarzem weterynarii możesz uniknąć podawania swojemu czworonożnemu przyjacielowi szkodliwych lub nieskutecznych substancji.

Zapamiętajmy: znacznie prościej jest zapobiegać chorobom niż je leczyć. Aby zadbać o ochronę przed pasożytami zewnętrznymi, wykonaj następujące czynności: skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby wybrać odpowiedni środek przeciwpasożytniczy, stosuj leczenie u wszystkich swoich zwierząt jednocześnie, zawsze przestrzegaj instrukcji dotyczących dawkowania i ponownego leczenia, używaj zarejestrowanych oficjalnie, a zatem sprawdzonych produktów.

/

Materiały powiązane

Kiedy, dlaczego i w jaki sposób można kąpać kota?

Koty z natury są bardzo czystymi zwierzętami – dużo czasu spędzają na…

Adopcja psa – „przed i po”. Porady na pierwsze 30 dni

W życiu zaadoptowanego psa pierwsze tygodnie spędzone z nowym opiekunem…

Nie zapominajmy o naszych ulubieńcach! – Ważne szczepienia dla psów

Każdy pies biega czasem za swym własnym ogonem, wylizuje lub podgryza…

Obserwuj nas: