Choroby uszu u psów

Choroby uszu u psów są częstym problemem, a biorąc pod uwagę, że zazwyczaj ucho psa jest znacznie większe niż ludzkie, to i psi problem bywa proporcjonalnie większy. Jednak choroby uszu psów mają nieco inne podłoże i przebieg, niż te u ludzi…

Choroby uszu u psa - przyczyny, objawy, leczenie

Choroby uszu u psów są częstym problemem[1], a biorąc pod uwagę, że zazwyczaj ucho psa jest znacznie większe niż ludzkie, to i psi problem bywa proporcjonalnie większy. Jednak choroby uszu psów mają nieco inne podłoże i przebieg, niż te u ludzi. Jedną z podstawowych przyczyn zapaleń ucha u psów jest reakcja alergiczna, na drugim miejscu są ciała obce wpadające do kanału słuchowego, a na trzecim pasożyty[2]. Mimo ogólnych podobieństw z ludzkim uchem, psie uszy mają wiele swoistych cech i wymagają szczególnej opieki. Ale zacznijmy od początku…

Budowa ucha u psa

Ucho psa, podobnie jak ucho człowieka, zbudowane jest z 3 części- z ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego. Ucho zewnętrzne składa się z małżowiny usznej oraz kanału słuchowego. W skład ucha środkowego wchodzą: błona bębenkowa, jama bębenkowa, kosteczki słuchowe oraz trąbka Eustachiusza. Ucho wewnętrzne, które jest najbardziej skomplikowaną częścią ucha, składa się ze ślimaka, kanałów półkolistych i nerwu słuchowego. Ucho wewnętrzne jest jednocześnie narządem zmysłu równowagi. Ze względu na swoją budowę, do badania w gabinecie weterynaryjnym, za pomocą otoskopu, dostępne jest tylko ucho zewnętrzne.

Jak wygląda zdrowe ucho u psa?

Zdrowe ucho psa jest koloru bladoróżowego, zawiera niewielką ilość woszczyny, jest suche, niebolesne przy dotykaniu i ma mało intensywny zapach (jednak każde psie ucho pachnie).

Najczęstsze przyczyny zapalenia ucha

Każda część ucha może podlegać procesom chorobowym. Najczęściej spotykane jest zapalenie ucha zewnętrznego, które zazwyczaj jest chorobą przewlekłą mającą wiele przyczyn, takich jak: nadwrażliwość (u 50-80% psów z atopią występuje zapalenie zewnętrznych kanałów słuchowych), ciała obce, pasożyty, zaburzenia endokrynologiczne (niedoczynność tarczycy lub cukrzyca), choroby autoimmunologiczne. Czynniki, które wikłają pierwotny stan zapalny to zwykle bakterie, drożdżaki, które bytują normalnie na zdrowiej skórze. Przewlekłe zmiany mogą prowadzić do trwałego zwężenia światła kanału słuchowego i pogłębienia problemu. W przypadku stwierdzenia zapalenia ucha konieczne jest znalezienie pierwotnej przyczyny, odpowiednie leczenie i postępowania ograniczające nawroty choroby.

U kogo najczęściej występuje zapalenie ucha?

Czynnikami predysponującymi do zapalenia ucha zewnętrznego mogą być skłonności do alergii, ukształtowanie anatomiczne ucha (uszy ciężkie, zwisające, wąskie kanały słuchowe, duża ilości tkanki gruczołowej). Może to prowadzić do zmniejszonej wentylacji, nadmiernego zatrzymania wilgoci wewnątrz kanału słuchowego. W ten sposób tworzy się środowisko korzystne dla rozwoju zakażenia.

Na zapalenie uszu częściej zapadają także psy, które mieszkają w wilgotnym środowisku- w pobliżu jezior, bagien, stawów, lub psy aktywne, często kąpiące się w zbiornikach wodnych, czy chlapiące się w błocie. Rasy predysponowane do zapalenia ucha to np. labrador, bernardyn, nowofundland, spaniel, basset, jamnik, owczarek niemiecki, doberman, sznaucer, buldog francuski[3].

Inną przyczyną zapalenia ucha zewnętrznego może być nadmierna jego pielęgnacja, urazy spowodowane gazikami bawełnianymi, czy wyrwaniem włosów.

Zobacz także: Choroby przenoszone przez wodę – chroń swojego psa przed niewidzialnymi zagrożeniami

Objawy zapalenia ucha

Zapalenie ucha bywa często bardzo bolesne. Psy intensywnie potrząsają głową, drapią się w okolice uszu, ocierają głową o przedmioty, czy podłogę. Uszy mogą wydzielać intensywny i nieprzyjemny zapach, możemy zauważyć nadmierną ilość wydzieliny, ucho może być zaczerwienione, gorące, obrzęknięte. Jeśli zauważymy takie objawy u naszego psa, należy szybko zgłosić się do lekarza weterynarii. Jeśli zauważymy ciało obce w uchu naszego psa, nie usuwajmy go na własną rękę, ponieważ przypadkiem możemy wepchnąć je głębiej i spowodować dużo większe problemy. Nie zwlekajmy z wizytą u specjalisty, ponieważ nieleczone zapalenie ucha może doprowadzić do zwężenia kanału słuchowego, bardzo silnego bólu i dyskomfortu naszego psa. W zaawansowanych przypadkach nieleczone zapalenie ucha zewnętrznego może doprowadzić do zapalenia ucha środkowego.

Czytaj więcej: 5 objawów zapalenia ucha u psa

W gabinecie

Przed wizytą w gabinecie weterynaryjnym nie czyśmy ucha naszego psa, po to, aby lekarz weterynarii mógł właściwie ocenić sytuację. Lekarz obejrzy dokładnie ucho i kanał słuchowy, jeśli będzie to konieczne pobierze wymaz, sprawdzi czy nie ma obecnych pasożytów lub ciała obcego. Kiedy będzie taka potrzeba wyczyści dokładnie uszy oraz dobierze odpowiednie leczenie.

Pielęgnacja psich uszu

Jeśli pies nie ma problemu z uszami, nie musimy zajmować się ich regularnym czyszczeniem. Wystarczy, że podczas kontroli u lekarza weterynarii, czy rutynowych szczepień, lekarz sprawdzi uszy za pomocą otoskopu.

Jeśli podejrzewasz, że Twój pies może mieć zapalenie ucha, nie zwlekaj z wizytą w gabinecie.
Każdy przypadek najlepiej skonsultować z lekarzem weterynarii, który podpowie Ci jak często i czy w ogóle należy czyścić ucho u Twojego psa.

Piśmiennictwo
1. O’Neill, D., et al., Prevalence of disorders recorded in dogs attending primary-care veterinary practices in England. PLoS One, 2014. 9(3): p. e90501.
2. Saridomichelakis, M.N., et al., Aetiology of canine otitis externa: a retrospective study of 100 cases. Vet Dermatol, 2007. 18(5): p. 341-7.
3. O’Neill, D.G., et al., Demography and disorders of the French Bulldog population under primary veterinary care in the UK in 2013. Canine Genet Epidemiol, 2018. 5: p. 3.

Materiały powiązane

Kiedy, dlaczego i w jaki sposób można kąpać kota?

Koty z natury są bardzo czystymi zwierzętami – dużo czasu spędzają na…

Adopcja psa – „przed i po”. Porady na pierwsze 30 dni

W życiu zaadoptowanego psa pierwsze tygodnie spędzone z nowym opiekunem…

Nie zapominajmy o naszych ulubieńcach! – Ważne szczepienia dla psów

Każdy pies biega czasem za swym własnym ogonem, wylizuje lub podgryza…