Choroby przenoszone przez wodę – chroń swojego psa przed niewidzialnymi zagrożeniami

Spędzanie lato w pobliżu naturalnych zbiorników wodnych, w których można się schłodzić, to wielka przyjemność Ten czas można spędzić jeszcze przyjemniej, jeśli towarzyszy nam czworonożny przyjaciel. Pamiętaj jednak, aby zapewnić swojemu psu właściwą ochronę – natura skrywa wiele zagrożeń. Dowiedz się więcej o chorobach przenoszonych przez wodę oraz o tym, jak możemy przed nimi ochronić naszych pupili.
Co warto wiedzieć o chorobach przenoszonych przez wodę W przypadku chorób przenoszonych przez wodę, przyczyna zakażenia jest niewidoczna. Naturalne zbiorniki wodne mieszczą w sobie mnóstwo zarazków; kiedy nasze psy mają kontakt z wodą (piją wodę ze zbiornika wodnego lub w niej pływają), są bardzo narażone na zakażenie.

Leptospiroza1 to powszechnie znana choroba przenoszona przez wodę. Wywołuje ją bakteria Leptospira spp., która może być źródłem zakażenia u wszystkich ssaków. Psy mogą przenosić chorobę, a także zarażać swoich właścicieli. Infekcja u psów może wystąpić podczas kontaktu z zakażonym moczem lub wodą, jednak nie wszystkie zakażone psy chorują. Najczęstszymi objawami obserwowanymi u psów są gorączka, jadłowstręt, wymioty, biegunka oraz żółtaczka, ale objawy mogą być różne. Najczęściej atakowanymi organami u psów są nerki i wątroba.
Różne bakterie żyjące w wodach naturalnych mogą również wywołać stany zapalne, takie jak zapalenie ucha zewnętrznego2. Objawy kliniczne obejmują potrząsanie głową, drapanie, nieprawidłowy zapach lub ból. Jeśli twój pies potrząsa głową lub częściej drapie się za uchem, odpowiedzialnym krokiem będzie udanie się z nim do weterynarza, którego należy poinformować, jeśli ostatnio przebywaliście w pobliżu zbiorników wodnych. Informacja ta może ułatwić diagnozę.
Istnieje wiele chorób przenoszonych drogą wodną, takich jak giardioza3, wywołaną przez pierwotniaki chorobą jelit, która w większości przypadków jest uleczalną. Przyczyną giardiozy jest giardia – powodujący biegunkę i wymioty jednokomórkowy pasożyt, który osadza się w jelicie cienkim psa. W większości przypadków zagrożenie może dotyczyć szczeniąt i psów z obniżoną odpornością. Innym schorzeniem przenoszonym drogą wodną jest pytioza4, choroba przewodu pokarmowego lub skóry wywoływana przez pleśń; jest ona rzadka, ale poważna i często śmiertelna. Twój pies może być narażony na kontakt z zakażającymi zoosporami w wodzie, zwykle poprzez picie. Typowe objawy to wymioty, spadek masy ciała i utrata apetytu. Rzadziej atakowana jest skóra i inne tkanki psów. Pojawiają się wtedy szybko rosnące, niegojące się guzki.
W jaki sposób możemy ochronić naszych czworonożnych przyjaciół?

Pierwsze kroki – łatwiej zapobiegać niż leczyć Bycie odpowiedzialnym właścicielem oznacza, że znana jest ci podstawową prawdę: zawsze łatwiej jest zapobiegać infekcji niż leczyć chorobę. Zapewnienie odpowiednich szczepień i środków przeciwpasożytniczych to podstawa. Regularne powtarzanie szczepień Twojego psa może zapobiec nawet śmiertelnym chorobom. Dlatego zanim wyruszycie na nową przygodę zawsze upewnij się, że zapewniasz swojemu pupilowi odpowiednią ochronę.
Eksperci z Kisállatorvos zebrali podstawowe informacje o znaczeniu szczepień

W plenerze – na co zwrócić uwagę Podczas wyjazdów z psem należy zwrócić uwagę na wiele, z pozoru nieistotnych, rzeczy. Przebywanie w wodzie może być dla was obojga świetną zabawą, zwłaszcza gdy jest bardzo gorąco, a woda oferuje przyjemny chłód. Upewnij się jednak, że woda jest czysta, nie pływają w niej martwe ryby ani inne obiekty, które mogłyby stanowić źródło infekcji. Oprócz tego, upewnij się, że pies będzie mógł bezpiecznie pływać w danym zbiorniku wodnym. Jeśli uważasz, że zabawa, kąpiel lub pływanie w wodzie stwarza zagrożenie dla twojego zwierzaka, nie pozwól mu na to!

Nawet z pozoru krystalicznie czysta woda może stanowić zagrożenie dla ciebie i twojego czworonożnego przyjaciela. Najgroźniejsze zarazki są niewidoczne. Sami nie pijemy wody z jeziora czy rzeki, dlaczego więc mielibyśmy pozwalać na to naszym psom? Jaja pasożytów wewnętrznych mogą dostać się do naturalnych wód lub kałuż ze skażonej gleby, a jeśli twój pies zetknie się z nimi pijąc wodę, łatwo może ulec zakażeniu. Zawsze miej ze sobą czystą wodę pitną dla psa zamiast pozwalać mu pić wodę z naturalnych zbiorników.

1. https://www.msdvetmanual.com/generalized-conditions/leptospirosis/leptospirosis-in-dogs?query=Leptospirosis 2. https://www.msdvetmanual.com/ear-disorders/otitis-externa/overview-of-otitis-externa?query=otitis%20externa 3. https://www.msdvetmanual.com/digestive-system/giardiasis-giardia/overview-of-giardiasis?query=Giardiasis 4. https://www.msdvetmanual.com/dog-owners/disorders-affecting-multiple-body-systems-of-dogs/fungal-infections-in-dogs?query=pythiosis%20infection

Materiały powiązane

Kiedy, dlaczego i w jaki sposób można kąpać kota?

Koty z natury są bardzo czystymi zwierzętami – dużo czasu spędzają na…

Adopcja psa – „przed i po”. Porady na pierwsze 30 dni

W życiu zaadoptowanego psa pierwsze tygodnie spędzone z nowym opiekunem…

Nie zapominajmy o naszych ulubieńcach! – Ważne szczepienia dla psów

Każdy pies biega czasem za swym własnym ogonem, wylizuje lub podgryza…

Obserwuj nas: