5 zadziwiających rzeczy, których nie wiedziałaś/nie wiedziałeś o swoim kocie

Tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kota. Koty są jednymi z bardziej popularnych zwierząt towarzyszących na całym świecie. Uwielbiamy je bezwzględnie, jednak nadal są dla nas bardzo tajemniczymi stworzeniami. Świętujmy wspólnie ich dzień, jednocześnie dowiadując się o ich 5 zadziwiających i tajemniczych możliwościach.

 


Twój kot Tobą manipuluje
Czy miałaś/miałeś kiedykolwiek wrażenie, że miauczenie kota jest łudząco podobne do płaczu dziecka? Bo tak naprawdę jest: koty są mistrzami manipulacji, jeśli chodzi o zmianę swojego głosu na taki, na który w końcu zareagujesz. Zatem, zanim zaczniesz biec, aby zaopiekować się swoim płaczącym kotem: nie przejmuj się, przeważnie Twój kot jest po prostu głodny.


Nagradzaj swojego kota, jeśli chcesz go wytresować
W przeciwieństwie do ludzi i niektórych zwierząt domowych, takich jak psy, koty nie rozumieją negatywnego wzmocnienia, czy zakazów. Jeśli chcesz nauczyć swojego kota kilku sztuczek, albo po prostu chcesz, żeby zachowywał się odpowiednio, powinnaś/powinieneś stosować tylko pozytywne wzmocnienie, takie jak chwalenie, głaskanie czy nagradzanie. Smaczki zadziałają zarówno u psów jak i u kotów. Koty także docenią i zrozumieją pochwały i pieszczotliwe słowa.


Czy koty zawsze spadają na cztery łapy?
Koty są znane ze swoich niesamowitych umiejętności spadania na cztery łapy. Kiedy skaczą albo spadają z wysokości, potrafią uchronić swoje ciało przed obrażeniami. Ich sekretną bronią jest tzw. "fenomen spadającego kota", czyli zdolność do wykonania złożonego skrętu podczas spadania. To dzieje się w bardzo krótkim czasie, tak szybko, że pozwala to kotu bezpiecznie wylądować nawet z wyskości 30 cm. Kocięta nabywają tę umiejętność już w wieku 3-4 tygodni i w większości przypadków lądują na cztery łapy.


Kocięta drapieżniki
Okres socjalizacji u kotów jest znacznie krótszy niż u psów i zaczyna się około 7-9 tygodnia życia. W trakcie tego krótkiego czasu ważne jest, aby miały kontakt z innymi kotami, zwierzętami i ludźmi, nowymi bodźcami, dźwiękami. Dzięki temu nie będą w przyszłości strachliwe. Genetyka, szczególnie ze strony ojca, również ma duże znaczenie jeśli chodzi o osobowość kota. Koty można sklasyfikować na podstawie charakteru jako aktywne, chętne do zabawy, agresywne, spokojne i towarzyskie albo nieśmiałe i wycofane.


Czy kot naprawdę powinien pić mleko?
Tom&Jerry oraz inne postacie z bajek kłamały! Wiele posiłków, które były pokazywane jako odpowiednie dla kotów, wcale takie nie są. Np. wiele kotów nie powinno pić mleka ani jeść surowego mięsa i ryb. Wiele kotów nie toleruje laktozy i po spożyciu produktów mlecznych cierpi z powodu niestrawności. Surowe ryby zawierają enzym tiaminazę, który niszczy tiaminę, czyli ważną dla kotów witaminę B1. Surowe mięso natomiast często zawiera szkodliwe bakterie i pasożyty i może być niebezpieczne dla zdrowia Twojego kota. Nasze koty są zwierzętami udomowionymi i powinny jeść bardziej ucywilizowane jedzenie.