5 objawów zapalenia ucha u psa

W porównaniu z człowiekiem uszy psa są znacznie większe. Psy mogą mieć bardzo duże małżowiny uszne a ich kanały słuchowe są istotnie dłuższe niż u ludzi i zazwyczaj są zagięte, podczas gdy ludzkie są krótkie i proste. Zatem wszystkie choroby uszu są dla psów bardzo nieprzyjemne, zresztą tak samo jak dla nas, choć proporcjonalnie problem jest zdecydowanie u psów bardziej widoczny. Jednym z najczęściej spotykanych problemów związanych z psimi uszami jest zapalenie ich zewnętrznej części, czyli małżowiny usznej i kanału słuchowego zewnętrznego.

Zapalenie ucha u psa - objawy, przyczyny, konsekwencje

Co to jest zapalenie ucha zewnętrznego?

Żeby za bardzo nie komplikować opisu, można powiedzieć, że ucho psa składa się z części zewnętrznej i wewnętrznej. Na szczęście część wewnętrzna ucha, odpowiedzialna za słyszenie i zmysł równowagi, jest stosunkowo dobrze chroniona i raczej rzadko ulega uszkodzeniom. Z drugiej strony zapalenie ucha zewnętrznego (zapalenie przewodu słuchowego zewnętrznego, otitis externa – OE) to stan zapalny obejmujący skórę wewnętrznej powierzchni małżowiny usznej oraz przewodu słuchowego zewnętrznego. Jest to bardzo częsty problem, pojawiający się u psów.

Jakie są przyczyny zapalenia ucha zewnętrznego?

Przyczyny zapalenia mogą być bardzo różne: atopowe zapalenie skóry (u 50-80% psów z atopią występuje zapalenie zewnętrznych kanałów słuchowych), ciała obce, pasożyty, choroby autoimmunologiczne. Z tych powyżej wymienionych- reakcja alergiczna jest jedną z podstawowych przyczyn zapaleń ucha u psów, na drugim miejscu są ciała obce wpadające do kanału słuchowego, a na trzecim pasożyty. Czynniki, które wikłają pierwotny stan zapalny to zwykle bakterie, drożdżaki, które bytują normalnie na zdrowej skórze.

Zobacz także: Choroby uszu u psów

Jakie są konsekwencje nieleczonego zapalenia ucha zewnętrznego?

Przewlekłe zmiany mogą prowadzić do głębokiego zapalenia skóry i w efekcie trwałego zwężenia światła kanału słuchowego i pogłębienia problemu. W przypadku stwierdzenia zapalenia ucha konieczne jest znalezienie pierwotnej przyczyny, odpowiednie leczenie i postępowanie ograniczające nawroty choroby. W zaawansowanych przypadkach nieleczone zapalenie ucha zewnętrznego może doprowadzić do zapalenia ucha środkowego.

Jakie są objawy zapalenia ucha zewnętrznego?

Objawy zapalenia ucha zewnętrznego, bez względu na przyczynę, są do siebie podobne. Do najważniejszych zaliczyć możemy:

  1. Potrząsanie głową. Pies czując dyskomfort, potrząsa głową, czasami przekrzywia głowę w stronę ucha, objętego procesem zapalnym. Podczas takiego zachowania, może dochodzić do pojawienia się krwiaków na małżowinie usznej. Wynikają one z urazu wywołanego drapaniem chorego ucha lub uderzania małżowinami usznymi o przedmioty w trakcie trzepania głową.
    Krwiak ucha jest konsekwencją pourazowego przerwania ciągłości naczyń krwionośnych wewnątrz małżowiny usznej, co skutkuje gromadzeniem się krwi pomiędzy chrząstką a skórą małżowiny usznej.
  2. Drapanie się. Psy czując dyskomfort często drapią się po uszach. Drapanie może być tak intensywne, że zwierzę doprowadza do samookaleczeń- pojawia się uszkodzenie naskórka, krew- idealna brama wejścia dla kolejnych drobnoustrojów. Stąd intensywne drapanie się może doprowadzić do wtórnych infekcji.
  3. Ból ucha. Zapalenie ucha bardzo często bywa bolesne- ucho może być czerwone, gorące i bardzo wrażliwe na dotyk.
  4. Nieprzyjemny zapach z ucha. Zapalenie ucha może mieć różne przyczyny. Zdarza się, że przy zapaleniu wywołanym przez drożdżaki czy bakterie, ucho zaczyna bardzo nieprzyjemnie pachnieć.
  5. Nadmierna wydzielina z ucha. Zdrowe ucho psa jest koloru bladoróżowego, może zawierać niewielką ilość woszczyny, jest suche, niebolesne przy dotykaniu i ma mało intensywny zapach (jednak każde psie ucho pachnie). Jeśli zauważymy u naszego psa nadmierną ilość wydzieliny, może to być pierwszy objaw pojawiającego się zapalenia.

Jeśli zauważymy wymienione tutaj objawy u naszego psa, należy szybko zgłosić się do lekarza weterynarii. Jeśli zauważymy ciało obce w uchu naszego psa, nie usuwajmy go na własną rękę, ponieważ przypadkiem możemy wepchnąć je głębiej i spowodować dużo większe problemy. Nie zwlekajmy z wizytą u specjalisty, ponieważ nieleczone zapalenie ucha może doprowadzić do bardzo silnego bólu i dyskomfortu naszego psa.

Materiały powiązane

Kiedy, dlaczego i w jaki sposób można kąpać kota?

Koty z natury są bardzo czystymi zwierzętami – dużo czasu spędzają na…

Adopcja psa – „przed i po”. Porady na pierwsze 30 dni

W życiu zaadoptowanego psa pierwsze tygodnie spędzone z nowym opiekunem…

Nie zapominajmy o naszych ulubieńcach! – Ważne szczepienia dla psów

Każdy pies biega czasem za swym własnym ogonem, wylizuje lub podgryza…